plasma-desktop - en to pt_BR translation catalogue (28 entries)

en: Activities
pt_BR: Atividades

[ctx: @title:window]
en: Delete Activity
pt_BR: Excluir atividade

en: Are you sure you want to delete '%1'?
pt_BR: Deseja realmente excluir '%1'?

en: Error loading the QML files. Check your installation.
    Missing %1
pt_BR: Erro ao carregar os arquivos QML. Verifique sua instalação.
    Falta %1

en: General
pt_BR: Geral

[ctx: @title:window]
en: Create a New Activity
pt_BR: Criar uma nova atividade

[ctx: @title:window]
en: Activity Settings
pt_BR: Configurações da atividade

[ctx: @action:button]
en: Create
pt_BR: Criar

en: Icon:
pt_BR: Ícone:

en: Name:
pt_BR: Nome:

en: Description:
pt_BR: Descrição:

en: Privacy:
pt_BR: Privacidade:

en: Do not track usage for this activity
pt_BR: Não rastrear o uso desta atividade

en: Shortcut for switching:
pt_BR: Atalho para mudar:

note: i18n: ectx: label, entry (keepHistoryFor), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: How many months keep the activity history
pt_BR: Quantos meses manter o histórico de atividades

note: i18n: ectx: label, entry (whatToRemember), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: Which data to keep in activity history
pt_BR: Quais dados serão mantidos no histórico de atividades

note: i18n: ectx: label, entry (allowedApplications), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: List of Applications whose activity history to save
pt_BR: Lista dos aplicativos cujo histórico de atividade salvar

note: i18n: ectx: label, entry (blockedApplications), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: List of Applications whose activity history not to save
pt_BR: Lista dos aplicativos cujo histórico de atividade não salvar

en: Switching
pt_BR: Mudança

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure %1 activity
pt_BR: Configurar atividade %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Delete %1 activity
pt_BR: Excluir atividade %1

en: Create New…
pt_BR: Criar nova...

en: Activity switching
pt_BR: Mudança de atividade

[ctx: @action]
en: Walk through activities
pt_BR: Percorrer as atividades

[ctx: @action]
en: Walk through activities (Reverse)
pt_BR: Percorrer as atividades (inverso)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_virtualDesktopSwitchEnabled)
en: Remember for each activity (needs restart)
pt_BR: Lembrar para cada atividade (necessário reiniciar)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Current virtual desktop:
pt_BR: Área de trabalho virtual atual:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Shortcuts:
pt_BR: Atalhos:
