plasma-desktop - en to pt_BR translation catalogue (55 entries)

[ctx: %1 is the name of the component, %2 is the action for which saving failed]
en: Error while saving shortcut %1: %2
pt_BR: Erro ao salvar o atalho %1: %2

[ctx: %1 is the name of an application]
en: Error while adding %1, it seems it has no actions.
pt_BR: Erro ao adicionar %1, parece que ele não tem ação.

en: Error while communicating with the global shortcuts service
pt_BR: Erro ao comunicar o serviço de atalhos globais

en: Failed to communicate with global shortcuts daemon
pt_BR: Falha ao comunicar com o daemon dos atalhos globais

[ctx: %2 is the name of a category inside the 'Common Actions' section]
en: Shortcut %1 is already assigned to the common %2 action '%3'.
    Do you want to reassign it?
pt_BR: O atalho %1 já está atribuído para a ação comum %2 de '%3'.
    Deseja reatribuí-lo?

en: Shortcut %1 is already assigned to action '%2' of %3.
    Do you want to reassign it?
pt_BR: O atalho %1 já está atribuído para a ação '%2' de %3.
    Deseja reatribuí-lo?

[ctx: @title:window]
en: Found conflict
pt_BR: Conflito encontrado

en: Applications
pt_BR: Aplicativos

en: Commands
pt_BR: Comandos

en: System Settings
pt_BR: Configurações do sistema

en: Common Actions
pt_BR: Ações comuns

en: Cannot export scheme while there are unsaved changes
pt_BR: Não é possível exportar o esquema enquanto existem alterações não salvas

en: Select the components below that should be included in the exported scheme
pt_BR: Selecione os componentes abaixo que devem ser incluídos no esquema exportado

en: Save scheme
pt_BR: Salvar esquema

[ctx: @tooltip:button %1 is the text of a custom command]
en: Edit command for %1
pt_BR: Editar comando para %1

en: Remove all shortcuts for %1
pt_BR: Remover todos os atalhos para %1

en: Undo deletion
pt_BR: Desfazer exclusão

en: No items matched the search terms
pt_BR: Nenhum item combina com os termos de pesquisa

en: Select an item from the list to view its shortcuts here
pt_BR: Selecione um item da lista para visualizar seus atalhos aqui

[ctx: @action:button Keep translated text as short as possible]
en: Add Application…
pt_BR: Adicionar aplicativo...

[ctx: @action:button Keep translated text as short as possible]
en: Add Command…
pt_BR: Adicionar comando…

en: Import Scheme…
pt_BR: Importar esquema...

en: Cancel Export
pt_BR: Cancelar exportação

en: Export Scheme…
pt_BR: Exportar esquema...

en: Export Shortcut Scheme
pt_BR: Exportar esquema de atalhos

en: Import Shortcut Scheme
pt_BR: Importar esquema de atalhos

[ctx: Template for file dialog]
en: Shortcut Scheme (*.kksrc)
pt_BR: Esquema de atalhos (*.kksrc)

en: Edit Command
pt_BR: Editar comando

en: Add Command
pt_BR: Adicionar comando

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Enter a command or choose a script file:
pt_BR: Digitar um comando ou escolher um arquivo de script:

[ctx: @action:button]
en: Choose…
pt_BR: Escolher...

[ctx: @title:window]
en: Choose Script File
pt_BR: Escolher arquivo de script

[ctx: Template for file dialog]
en: Script file (*.*sh)
pt_BR: Arquivo de script (*.*sh)

en: Select the scheme to import:
pt_BR: Selecione o esquema a importar:

en: Custom Scheme
pt_BR: Esquema personalizado

en: Select File…
pt_BR: Selecionar arquivo...

en: Import
pt_BR: Importar

en: Editing shortcut: %1
pt_BR: Editando atalho: %1

en: No active shortcuts
pt_BR: Sem atalhos ativos

[ctx: %1 decides if singular or plural will be used]
en: Default shortcut | Default shortcuts
pt_BR[0]: Atalho padrão
pt_BR[1]: Atalhos padrão

en: No default shortcuts
pt_BR: Sem atalho padrão

en: Default shortcut %1 is enabled.
pt_BR: O atalho padrão %1 está habilitado.

en: Default shortcut %1 is disabled.
pt_BR: O atalho padrão %1 está desabilitado.

en: Custom shortcuts
pt_BR: Atalhos personalizados

en: Delete this shortcut
pt_BR: Excluir este atalho

en: Add custom shortcut
pt_BR: Adicionar atalho personalizado

en: Cancel capturing of new shortcut
pt_BR: Cancelar a captura do novo atalho

en: File
pt_BR: Arquivo

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Navigation
pt_BR: Navegação

en: View
pt_BR: Exibir

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Help
pt_BR: Ajuda
