plasma-desktop - en to pt_BR translation catalogue (100 entries)

en: Currently being used
pt_BR: Em uso

en: Move to
    this activity
pt_BR: Mover para
    esta atividade

en: Show also
    in this activity
pt_BR: Mostrar também
    nesta atividade

en: Configure
pt_BR: Configurar

en: Stop activity
pt_BR: Parar atividade

en: Stopped activities:
pt_BR: Atividades paradas:

en: Create activity…
pt_BR: Criar atividade...

en: Activities
pt_BR: Atividades

en: Configure activity
pt_BR: Configurar atividade

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Sorry! There was an error loading %1.
pt_BR: Desculpe! Ocorreu um erro ao carregar %1.

en: Copy to Clipboard
pt_BR: Copiar para a área de transferência

en: View Error Details…
pt_BR: Ver detalhes do erro…

en: Open %1
pt_BR: Abrir %1

en: About
pt_BR: Sobre

en: Send an email to %1
pt_BR: Enviar e-mail para %1

[ctx: @info:tooltip %1 url]
en: Open website %1
pt_BR: Abrir site %1

en: License:
pt_BR: Licença:

[ctx: @info:whatsthis]
en: View license text
pt_BR: Visualizar texto da licença

en: Authors
pt_BR: Autores

en: Credits
pt_BR: Créditos

en: Translators
pt_BR: Tradutores

en: Report a Bug…
pt_BR: Relatar um erro…

en: Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

en: Apply Settings
pt_BR: Aplicar configurações

en: The settings of the current module have changed. Do you want to apply the changes or discard them?
pt_BR: As configurações do módulo atual foram alteradas. Deseja aplicar as alterações ou descartá-las?

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Open configuration page
pt_BR: Abrir página de configurações

en: Left-Button
pt_BR: Botão esquerdo

en: Right-Button
pt_BR: Botão direito

en: Middle-Button
pt_BR: Botão do meio

en: Back-Button
pt_BR: Botão voltar

en: Forward-Button
pt_BR: Botão avançar

en: Vertical-Scroll
pt_BR: Rolagem vertical

en: Horizontal-Scroll
pt_BR: Rolagem horizontal

[ctx: @title]
en: About
pt_BR: Sobre

en: Add Action
pt_BR: Adicionar ação

en: Layout changes have been restricted by the system administrator
pt_BR: As alterações de layout foram restringidas pelo administrador do sistema

en: Wallpaper type:
pt_BR: Tipo de papel de parede:

en: Get New Plugins…
pt_BR: Baixar novos plugins...

en: Layout changes must be applied before other changes can be made
pt_BR: Mudanças do layout devem ser aplicadas antes que outras mudanças possam ser feitas

en: Apply Now
pt_BR: Aplicar agora

en: Shortcuts
pt_BR: Atalhos

en: This shortcut will activate the applet as though it had been clicked.
pt_BR: Este atalho irá ativar o miniaplicativo como se tivesse sido clicado.

en: Wallpaper
pt_BR: Papel de parede

en: Mouse Actions
pt_BR: Ações do mouse

en: Input Here
pt_BR: Clique aqui

en: Remove Panel
pt_BR: Remover o painel

en: Panel Alignment
pt_BR: Alinhamento do painel

en: Top
pt_BR: Superior

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Center
pt_BR: Centro

en: Bottom
pt_BR: Inferior

en: Right
pt_BR: Direita

en: Visibility
pt_BR: Visibilidade

en: Always Visible
pt_BR: Sempre visível

en: Auto Hide
pt_BR: Ocultar automaticamente

en: Windows Can Cover
pt_BR: As janelas podem cobrir

en: Windows Go Below
pt_BR: As janelas passam para trás

en: Opacity
pt_BR: Opacidade

en: Adaptive
pt_BR: Adaptativo

en: Opaque
pt_BR: Opaco

en: Translucent
pt_BR: Transparente

en: Maximize Panel
pt_BR: Maximizar o painel

en: Floating Panel
pt_BR: Painel flutuante

en: Shortcut
pt_BR: Atalho

en: Press this keyboard shortcut to move focus to the Panel
pt_BR: Pressione este atalho de teclado para mover o foco para o painel

en: Drag to change maximum height.
pt_BR: Arraste para alterar a altura máxima

en: Drag to change maximum width.
pt_BR: Arraste para alterar a largura máxima

en: Double click to reset.
pt_BR: Clique duplo para redefinir.

en: Drag to change minimum height.
pt_BR: Arraste para alterar a altura mínima

en: Drag to change minimum width.
pt_BR: Arraste para alterar a largura mínima

en: Drag to change position on this screen edge.
    Double click to reset.
pt_BR: Arraste para alterar a posição nesta borda da tela.
    Clique duplo para redefinir.

en: Add Widgets…
pt_BR: Adicionar widgets...

en: Add Spacer
pt_BR: Adicionar espaçador

en: More Options…
pt_BR: Mais opções...

[ctx: Minimize the length of this string as much as possible]
en: Drag to move
pt_BR: Arraste para mover

[ctx: @info:tooltip]
en: Use arrow keys to move the panel
pt_BR: Use as teclas de seta para mover o painel

en: Panel width:
pt_BR: Largura do painel:

en: Panel height:
pt_BR: Altura do painel:

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Panels and Desktops Management
pt_BR: Gerenciamento de painéis e áreas de trabalho

en: You can drag Panels and Desktops around to move them to different screens.
pt_BR: Você pode arrastar os painéis e áreas de trabalho para movê-los para telas diferentes.

en: Swap with Desktop on Screen %1
pt_BR: Trocar com a área de trabalho na tela %1

en: Move to Screen %1
pt_BR: Mover para a tela %1

en: Remove Desktop
pt_BR: Remover área de trabalho

en: %1 (primary)
pt_BR: %1 (primária)

en: Alternative Widgets
pt_BR: Widgets alternativos

en: Switch
pt_BR: Mudar

en: Undo uninstall
pt_BR: Desfazer desinstalação

en: Uninstall widget
pt_BR: Desinstalar widget

en: Author:
pt_BR: Autor:

en: Email:
pt_BR: E-mail:

en: Uninstall
pt_BR: Desinstalar

en: All Widgets
pt_BR: Todos os widgets

en: Get New Widgets…
pt_BR: Baixar novos widgets...

en: Categories
pt_BR: Categorias

en: No widgets matched the search terms
pt_BR: Nenhum widget corresponde aos termos da pesquisa

en: No widgets available
pt_BR: Nenhum widget disponível
