plasma-desktop - en to pt_BR translation catalogue (22 entries)

en: Pause Indexer
pt_BR: Pausar indexador

en: Resume Indexer
pt_BR: Continuar indexador

en: This will disable file searching in KRunner and launcher menus, and remove extended metadata display from all KDE applications.
pt_BR: Isto irá desabilitar a pesquisa de arquivos no KRunner e menus e removerá os metadados estendidos exibidos em todos os aplicativos KDE.

en: Do you want to delete the saved index data? %1 of space will be freed, but if indexing is re-enabled later, the entire index will have to be re-created from scratch. This may take some time, depending on how many files you have.
pt_BR: Deseja excluir os dados salvos do índice? %1 de espaço serão liberados, mas se a indexação for reabilitada mais tarde, o índice inteiro terá que ser recriado do zero. Isto pode levar algum tempo, dependendo de quantos arquivos você tem.

en: Delete Index Data
pt_BR: Excluir dados do índice

en: File Search helps you quickly locate your files. You can choose which folders and what types of file data are indexed.
pt_BR: A Pesquisa de arquivos ajuda você a localizar rapidamente seus arquivos. Você pode escolher quais pastas e tipos de dados de arquivo são indexados.

[ctx: @title:group]
en: File indexing:
pt_BR: Indexando arquivos:

[ctx: @action:check]
en: Enabled
pt_BR: Habilitado

[ctx: @title:group]
en: Data to index:
pt_BR: Dados a indexar:

en: File names and contents
pt_BR: Nomes dos arquivos e conteúdos

en: File names only
pt_BR: Nomes dos arquivos apenas

en: Hidden files and folders
pt_BR: Arquivos e pastas ocultas

[ctx: @title:table Locations to include or exclude from indexing]
en: Locations
pt_BR: Locais

[ctx: @action:button]
en: Start Indexing a Folder…
pt_BR: Iniciar a indexação de uma pasta...

[ctx: @action:button]
en: Stop Indexing a Folder…
pt_BR: Parar a indexação de uma pasta...

[ctx: State and a percentage of progress]
en: %1, %2% complete
pt_BR: %1, %2% concluídos

[ctx: @info Currently Indexing]
en: Currently indexing: <filename>%1</filename>
pt_BR: Indexando atualmente:  <filename>%1</filename>

en: Not indexed
pt_BR: Não indexada

en: Indexed
pt_BR: Indexado

[ctx: Remove the list item for this filesystem path]
en: Remove entry
pt_BR: Excluir registro

en: Select a folder to include
pt_BR: Selecione uma pasta para incluir

en: Select a folder to exclude
pt_BR: Selecione uma pasta para excluir
