plasma-desktop - en to pt_BR translation catalogue (50 entries)

[ctx: @label Axis value]
en: Value
pt_BR: Valor

[ctx: Status of a gamepad button]
en: PRESSED
pt_BR: Pressionado

[ctx: @label Button state]
en: State
pt_BR: Estado

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Game Controller
pt_BR: Controlador de jogo

en: Wheel
pt_BR: Roda

en: Arcade Stick
pt_BR: Controle Arcade

en: Flight Stick
pt_BR: Manche de voo

en: Dance Pad
pt_BR: Tapete de dança

en: Guitar
pt_BR: Guitarra

en: Drum Kit
pt_BR: Kit de bateria

en: Arcade Pad
pt_BR: Tapete Arcade

en: Throttle
pt_BR: Manete de potência

en: Switch Left Joycon
pt_BR: Interruptor Joycon Esquerdo

en: Switch Right Joycon
pt_BR: Interruptor Joycon Direito

en: Switch Paired Joycon
pt_BR: Interruptor Joycon emparelhado

[ctx: The game controller button with a letter A on it]
en: A button
pt_BR: Botão A

[ctx: The game controller button with a letter B on it]
en: B button
pt_BR: Botão B

[ctx: The game controller button with a letter X on it]
en: X button
pt_BR: Botão X

[ctx: The game controller button with a letter Y on it]
en: Y button
pt_BR: Botão Y

[ctx: The back game controller button]
en: Back button
pt_BR: Botão Voltar

[ctx: The guide game controller button]
en: Guide button
pt_BR: Botão Guia

[ctx: The start game controller button]
en: Start button
pt_BR: Botão Iniciar

[ctx: The button under the game controller's left analog stick]
en: Left analog stick
pt_BR: Controle analógico esquerdo

[ctx: The button under the game controller's right analog stick]
en: Right analog stick
pt_BR: Controle analógico direito

[ctx: The game controller's left shoulder button]
en: Left shoulder button
pt_BR: Botão do ombro esquerdo

[ctx: The game controller's right shoulder button]
en: Right shoulder button
pt_BR: Botão do ombro direito

[ctx: The game controller's d-pad Up button]
en: D-pad up button
pt_BR: Botão do D-pad para cima

[ctx: The game controller's d-pad down button]
en: D-pad down button
pt_BR: Botão do D-pad para baixo

[ctx: The game controller's d-pad left button]
en: D-pad left button
pt_BR: Botão do D-pad para esquerda

[ctx: The game controller's d-pad right button]
en: D-pad right button
pt_BR: Botão do D-pad para direita

[ctx: The game controller's miscellaneous button (Share on Xbox, mic on Playstation/Luna, capture on Switch)]
en: Miscellaneous button
pt_BR: Botão Diversos

[ctx: The game controller's 1st paddle button]
en: Paddle button 1
pt_BR: Botão 1 de Paddle

[ctx: The game controller's 2nd paddle button]
en: Paddle button 2
pt_BR: Botão 2 de Paddle

[ctx: The game controller's 3rd paddle button]
en: Paddle button 3
pt_BR: Botão 3 de Paddle

[ctx: The game controller's 4th paddle button]
en: Paddle button 4
pt_BR: Botão 4 de Paddle

[ctx: The button under the game controller's touchpad]
en: Touchpad button
pt_BR: Botão Touchpad

[ctx: Unknown controller connection type]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Invalid button value
pt_BR: Valor de botão inválido

en: Not a controller
pt_BR: Não é um controlador

en: No game controllers found
pt_BR: Nenhum controlador de jogo encontrado

en: Connect a wired or wireless controller
pt_BR: Conecte um controlador com ou sem fio

[ctx: @label:textbox]
en: Device:
pt_BR: Dispositivo:

[ctx: @label game controller device type (wheel, joystick, game controller, etc.)]
en: Device type:
pt_BR: Tipo de dispositivo:

[ctx: @label game controller controller type (which brand, etc.)]
en: Controller type:
pt_BR: Tipo de controlador:

[ctx: @label:textbox]
en: Connection type:
pt_BR: Tipo de conexão:

[ctx: @label Visual representation of the axis position for the left axis]
en: Left position:
pt_BR: Posição esquerda:

[ctx: @label Visual representation of the axis position for the right axis]
en: Right position:
pt_BR: Posição direita:

[ctx: @label Gamepad buttons]
en: Buttons:
pt_BR: Botões:

[ctx: @label Gamepad axes (sticks)]
en: Axes:
pt_BR: Eixos:
