plasma-desktop - en to pt_BR translation catalogue (52 entries)

en: The system must be restarted before changes to the middle-click paste setting can take effect.
pt_BR: O sistema deve ser reiniciado antes que as alterações de colar com o botão do meio tenham efeito.

en: Restart
pt_BR: Reiniciar

[ctx: Part of the sentence 'Allow Plasma to show panel and widget tooltips']
en: Allow Plasma to show:
pt_BR: Permitir que o Plasma mostre:

[ctx: Part of the sentence 'Allow Plasma to show panel and widget tooltips']
en: Panel and widget tooltips
pt_BR: Dicas de ferramenta para painéis e widgets

en: Allows all Plasma panel and desktop widgets to show descriptive tooltips when hovered with the pointer. This setting has no effect on the small tooltips displayed when hovering over individual buttons and other user interface elements.
pt_BR: Permite que todos os widgets de painel e área de trabalho exibam dicas de ferramenta descritivas ao passar o cursor sobre elas. Esta configuração não tem efeito nas dicas de ferramenta pequenas que são exibidas ao passar o cursor em botões individuais e outros elementos da interface de usuário.

[ctx: Part of the sentence 'Allow Plasma to show OSD popups for status changes']
en: OSD popups for status changes
pt_BR: Pop-ups OSD para mudanças de status

en: Allows all Plasma widgets to show on-screen display (OSD) popups for changes like volume and brightness level, or audio device switching.
pt_BR: Permite que todos os widgets do Plasma exibam pop-ups na tela (OSD) para alterações como nível de volume e brilho, ou troca de dispositivo de áudio.

[ctx: @title:group]
en: Scrolling
pt_BR: Rolagem

en: Clicking in scrollbar track:
pt_BR: Clicar na barra de rolagem:

[ctx: @radio part of a complete sentence: 'Clicking in scrollbar track scrolls to the clicked location']
en: Scrolls to the clicked location
pt_BR: Desloca para a posição clicada

[ctx: @radio part of a complete sentence: 'Clicking in scrollbar track scrolls one page up or down']
en: Scrolls one page up or down
pt_BR: Desloca uma página para cima ou para baixo

en: Middle-click to scroll to clicked location
pt_BR: Para rolar até a posição clicada, use o botão do meio

[ctx: @option:check]
en: Prefer smooth scrolling
pt_BR: Preferir rolagem suave

[ctx: @info:tooltip]
en: This setting enables or disables animated transitions when scrolling with a mouse wheel or the keyboard. Some applications may not honor this setting because they either do not support smooth scrolling, or have their own setting for enabling and disabling it.
pt_BR: Esta configuração ativa ou desativa transições animadas ao rolar com a roda do mouse ou o teclado. Alguns aplicativos podem não respeitar essa configuração porque não oferecem suporte à rolagem suave ou têm sua própria configuração para ativá-la e desativá-la.

[ctx: @title:group]
en: Clicking
pt_BR: Clique

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
pt_BR: Um clique em arquivos e pastas:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
pt_BR: Faz com que selecione

en: Open by double-clicking instead
pt_BR: Para abrir, use clique duplo

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
pt_BR: Faz com que abra

en: Select by clicking on item's selection marker
pt_BR: Para selecionar, clique no marcador de seleção (+)

[ctx: @label for checkbox, part of a complete sentence: 'Middle-click pastes selected text']
en: Middle-click:
pt_BR: Clique do meio:

[ctx: @option:check part of a complete sentence: 'Middle click pastes selected text']
en: Pastes selected text
pt_BR: Cola o texto selecionado

en: Double-click interval:
pt_BR: Intervalo do clique duplo:

en: Two clicks within this duration are considered a double-click. Some applications may not honor this setting.
pt_BR: Dois cliques dentro deste intervalo de duração são considerados um clique duplo. Alguns aplicativos podem não respeitar essa configuração.

[ctx: Test double-click speed]
en: Double-click the folder to test. If it does not change its appearance, increase double-click interval.
pt_BR: Clique duas vezes na pasta para testar. Se a aparência não mudar, aumente o intervalo do clique duplo.

en: Drag and Drop
pt_BR: Arrastar e soltar

en: When dragging files or folders:
pt_BR: Ao arrastar arquivos ou pastas:

en: Always ask what to do
pt_BR: Sempre perguntar o que fazer

[ctx: @info]
en: Hold <shortcut>Shift</shortcut> to move, <shortcut>Ctrl</shortcut> to copy, and <shortcut>Shift+Ctrl</shortcut> to create a symlink. Otherwise show a dialog.
pt_BR: Segure <shortcut>Shift</shortcut> para mover, <shortcut>Ctrl</shortcut> para copiar e <shortcut>Shift+Ctrl</shortcut> para criar um link simbólico. Caso contrário, uma caixa de diálogo será mostrada.

en: Move if on the same device
pt_BR: Mover se estiver no mesmo dispositivo

[ctx: @info]
en: Hold <shortcut>Shift</shortcut> when dropping to show other options.
pt_BR: Segure <shortcut>Shift</shortcut> ao soltar para mostrar outras opções.

[ctx: @title:group]
en: Touch
pt_BR: Toque

en: Enable Touch Mode:
pt_BR: Habilitar modo de toque:

[ctx: As in: 'Touch Mode is automatically enabled as needed']
en: Automatically enable as needed
pt_BR: Habilitar automaticamente quando necessário

[ctx: As in: 'Touch Mode is never enabled']
en: Never enabled
pt_BR: Nunca habilitar

en: Touch Mode will be automatically activated whenever the system detects a touchscreen but no mouse or touchpad. For example: when a transformable laptop's keyboard is flipped around or detached.
pt_BR: O modo de toque será automaticamente ativado sempre que o sistema detectar uma tela sensível ao toque mas nenhum mouse ou touchpad. Por exemplo, quando o teclado de um laptop conversível é virado ou desconectado.

[ctx: As in: 'Touch Mode is always enabled']
en: Always active
pt_BR: Sempre habilitado

[ctx: As in: 'Touch Mode is never enabled']
en: Disabled
pt_BR: Desabilitado

en: In Touch Mode, many elements of the user interface will become larger to more easily accommodate touch interaction.
pt_BR: No modo de toque muitos elementos da interface se tornarão maiores para acomodar mais facilmente as interações com os toques.

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
pt_BR: Clique único para abrir arquivos

note: i18n: ectx: label, entry (dndBehavior), group (KDE)
en: For local files on the same device, whether dragging and dropping will perform a move operation instead of showing the options menu
pt_BR: Para arquivos locais no mesmo dispositivo, se arrastar e soltar irá mover automaticamente ao invés de mostrar o menu de opções

note: i18n: ectx: label, entry (smoothScroll), group (KDE)
en: Smooth scrolling
pt_BR: Rolagem suave

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbarLeftClickNavigatesByPage), group (KDE)
en: Left-click in scrollbar track moves scrollbar by one page
pt_BR: Clique com o botão esquerdo na barra de rolagem move a barra de rolagem em uma página

note: i18n: ectx: label, entry (doubleClickInterval), group (KDE)
en: Double click interval
pt_BR: Intervalo do clique duplo

note: i18n: ectx: label, entry (tabletMode), group (Input)
en: Automatically switch to touch-optimized mode
pt_BR: Alterar automaticamente para o modo otimizado para o toque

note: i18n: ectx: label, entry (primarySelection), group (Wayland)
en: Enable middle click selection pasting
pt_BR: Habilitar a colagem de seleção com o botão do meio

note: i18n: ectx: label, entry (delay), group (PlasmaToolTips)
en: Display large panel and widget tooltips
pt_BR: Mostrar grandes dicas de ferramenta para painéis e widgets

note: i18n: ectx: tooltip, entry (delay), group (PlasmaToolTips)
en: Allow Plasma widgets to display large panel and widget tooltips on hover
pt_BR: Permitir que widgets do Plasma exibam grandes dicas de ferramenta em painéis e widgets ao passar o mouse

note: i18n: ectx: label, entry (osdEnabled), group (OSD)
en: Display small popups for status changes
pt_BR: Exibir pequenos pop-ups para alterações de status

note: i18n: ectx: tooltip, entry (osdEnabled), group (OSD)
en: Allow Plasma widgets to display small popups for status changes such as brightness or volume
pt_BR: Permitir que widgets do Plasma exibam pequenos pop-ups para mudanças de status, como para mudanças no brilho ou volume

note: i18n: ectx: label, entry (osdKbdLayoutChangedEnabled), group (OSD)
en: OSD on layout change
pt_BR: OSD ao alterar o layout

note: i18n: ectx: tooltip, entry (osdKbdLayoutChangedEnabled), group (OSD)
en: Show a popup on layout changes
pt_BR: Exibir um pop-up ao alterar o layout
