kcmkeyboard - en to pt_BR translation catalogue (71 entries)

en: Keyboard Layout Switcher
pt_BR: Seletor de layouts de teclado

en: Switch to Next Keyboard Layout
pt_BR: Alternar para o próximo layout de teclado

en: Switch to Last-Used Keyboard Layout
pt_BR: Alternar para o layout de teclado usado por último

en: Switch keyboard layout to %1
pt_BR: Alternar para o layout de teclado para %1

[ctx: unknown keyboard model vendor]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

[ctx: app display name]
en: Keyboard Preview
pt_BR: Visualização do teclado

[ctx: app description]
en: Keyboard layout visualization
pt_BR: Visualização do layout do teclado

[ctx: @label]
en: The keyboard geometry failed to load. This often indicates that the selected model does not support a specific layout or layout variant. This problem will likely also present when you try to use this combination of model, layout and variant.
    Previewing layouts that are defined outside your systems xkb directory is not supported and  will also trigger this message. These might still work fine if applied
pt_BR: A geometria do teclado falhou ao carregar. Isso geralmente indica que o modelo selecionado não suporta um layout específico ou variante de layout. Esse problema provavelmente também ocorrerá quando você tentar usar essa combinação de modelo, layout e variante.
    A pré-visualização de layouts definidos fora do diretório xkb do seu sistema não é suportada e também acionará essa mensagem. Eles ainda podem funcionar bem se aplicados

[ctx: @title]
en: Key Bindings
pt_BR: Combinação de teclas

[ctx: @label:checkbox]
en: Configure keyboard options
pt_BR: Configurar as opções do teclado

[ctx: @action:button]
en: Reset
pt_BR: Redefinir

[ctx: @info accessible]
en: Reset selected options for this group
pt_BR: Redefinir opções selecionadas para este grupo

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected options for this group
pt_BR: Redefinir opções selecionadas para este grupo

[ctx: @title:window]
en: Add Layout
pt_BR: Adicionar layout

[ctx: @label:textbox]
en: Short layout name
pt_BR: Nome curto do layout

[ctx: @info]
en: The abbreviated name of the selected layout, which will be displayed in the system tray. You can change this setting yourself.
pt_BR: O nome abreviado do layout selecionado, o qual será exibido na bandeja do sistema. Você mesmo pode mudar esta configuração.

[ctx: @option:textbox]
en: Shortcut:
pt_BR: Atalho:

[ctx: @action:button]
en: Preview
pt_BR: Visualizar

[ctx: @action:button]
en: Configure Switching…
pt_BR: Configurar alternância…

[ctx: @action:button accessible]
en: Configure Switching
pt_BR: Configurar alternância

[ctx: @action:button]
en: Key Bindings
pt_BR: Combinação de teclas

[ctx: @action:button accessible]
en: Key Bindings
pt_BR: Combinação de teclas

[ctx: @action:button Layout]
en: Add…
pt_BR: Adicionar…

[ctx: @action:button accessible]
en: Add layout
pt_BR: Adicionar layout

[ctx: @label:checkbox configure layouts option]
en: Enable
pt_BR: Habilitar

[ctx: @label:checkbox accessible]
en: Configure Layouts
pt_BR: Configurar layouts

[ctx: @label:listbox Keyboard model]
en: Model:
pt_BR: Modelo:

[ctx: @label:listbox]
en: NumLock on startup:
pt_BR: NumLock ao iniciar:

[ctx: @item:inlistbox Turn on "NumLock" on startup]
en: Turn on
pt_BR: Ligar

[ctx: @item:inlistbox Turn off "NumLock" on startup]
en: Turn off
pt_BR: Desligar

[ctx: @item:inlistbox Leave "NumLock" at whatever it was set to before Plasma started up]
en: Leave unchanged
pt_BR: Manter inalterado

[ctx: @label:checkbox]
en: Key repeat:
pt_BR: Repetição de tecla:

[ctx: @label:checkbox accessible]
en: Key repeat
pt_BR: Repetição de tecla

[ctx: @label:textbox Key repeat delay]
en: Delay:
pt_BR: Atraso:

[ctx: @label:spinbox accessible]
en: Key repeat delay %1
pt_BR: Atraso de repetição da tecla %1

[ctx: @label:textbox Key repeat rate]
en: Rate:
pt_BR: Taxa:

[ctx: @label:spinbox accessible]
en: Key repeat rate %1
pt_BR: Taxa de repetição da tecla %1

[ctx: @spinbox:value Key repeat rate]
en: %1 repeats/s
pt_BR: %1 repetições/s

[ctx: @spinbox:value Key repeat rate]
en: repeats/s
pt_BR: repetições/s

[ctx: @label:textbox]
en: Test area:
pt_BR: Área de teste:

[ctx: @info:placeholder]
en: Type here to test settings
pt_BR: Digite aqui para testar as configurações

[ctx: @action:button]
en: Move Up
pt_BR: Mover para cima

[ctx: @action:button accessible]
en: Move %1 layout up
pt_BR: Mover layout %1 para cima

[ctx: @action:button]
en: Move Down
pt_BR: Mover para baixo

[ctx: @action:button accessible]
en: Move %1 layout Down
pt_BR: Mover layout %1 para baixo

[ctx: @action:button accessible]
en: Preview
pt_BR: Visualizar

[ctx: @action:button]
en: Remove
pt_BR: Remover

[ctx: @action:button accessible]
en: Remove layout %1
pt_BR: Remover layout %1

[ctx: @label:checkbox]
en: Spare layouts:
pt_BR: Layouts adicionais

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of spared main layouts
pt_BR: Número de layouts principais adicionais

[ctx: @label:textbox completes spinbox, x main layouts]
en: main layouts
pt_BR: Layouts principais

[ctx: @info]
en: You can have up to 4 main layouts, all other layouts are spare. Spare layouts are not included when cycling through the layouts, but can be accessed through the keyboard indicator applet or by setting a custom shortcut.
pt_BR: Você pode ter até 4 layouts principais, todos os outros são adicionais. Layouts adicionais não são incluídos ao alternar entre layouts, mas podem ser acessados pelo miniaplicativo indicador de teclado ou ao definir um atalho personalizado.

[ctx: @label:group Shortcut to change the keyboard layout. Keep it short]
en: Change layout shortcut:
pt_BR: Mudar atalho de layout:

[ctx: @label Change layout shortcut or "Configure Switching"]
en: or
pt_BR: ou

[ctx: @title]
en: Configure Switching
pt_BR: Configurar alternância

[ctx: @title:group]
en: Behavior
pt_BR: Comportamento

[ctx: @label:listbox]
en: Switching layout affects:
pt_BR: Alternar o layout afeta:

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows
pt_BR: Todas as janelas

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows on current desktop
pt_BR: Todas as janelas na área de trabalho atual

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows of current application
pt_BR: Todas as janelas do aplicativo atual

[ctx: @item:inlistbox]
en: Current window only
pt_BR: Somente janela atual

[ctx: @label:checkbox]
en: Show OSD popup on layout change
pt_BR: Exibir retorno visual OSD ao alternar o layout

[ctx: @title:group]
en: Shortcuts
pt_BR: Atalhos

[ctx: @option:textbox]
en: Change layout:
pt_BR: Mudar layout:

[ctx: @option:textbox]
en: Switch to last used layout:
pt_BR: Alternar para o layout de teclado usado por último:

[ctx: @title:group]
en: Legacy Shortcuts
pt_BR: Atalhos legados

[ctx: @info]
en: Legacy X11 shortcuts allow finer control of modifier-only shortcuts and have slightly better support on X11 in edge cases. They can also be used on Wayland.<nl/><nl/>Setting these shortcuts will take you to the Key bindings page.
pt_BR: Atalhos legados do X11 permitem controle preciso de atalhos apenas com modificadores e têm suporte levemente melhor em casos extremos. Eles também podem ser usados no Wayland.<nl/><nl/>Definir esses atalhos o levará para a página de combinação de teclas.

[ctx: @option:textbox]
en: Alternative symbols:
pt_BR: Símbolos alternativos:

[ctx: @info]
en: Modifier keys can be used to type additional characters, symbols, and diacritical marks.
pt_BR: Teclas modificadoras podem ser usadas para escrever caracteres adicionais símbolos e marcas diacríticas.

en: %1 shortcut | %1 shortcuts
pt_BR[0]: %1 atalho
pt_BR[1]: %1 atalhos

[ctx: no shortcuts defined]
en: None
pt_BR: Nenhum
