kcmaccess - en to pt_BR translation catalogue (173 entries)

en: Toggle Invert Effect
pt_BR: Alternar o efeito de inversão

en: Toggle Invert Effect on Window
pt_BR: Alternar o efeito de inversão na janela

en: Move Left
pt_BR: Mover para a esquerda

en: Move Right
pt_BR: Mover para a direita

en: Move Up
pt_BR: Mover para cima

en: Move Down
pt_BR: Mover para baixo

en: Move Mouse to Focus
pt_BR: Mover mouse para o foco

en: Move Mouse to Center
pt_BR: Mover mouse para o centro

en: Could not set gsettings for Orca: "%1" failed
pt_BR: Não foi possível definir os gsettings para o Orca: "%1" falhou

en: Error: Could not launch "orca --setup"
pt_BR: Erro: Não foi possível iniciar "orca --setup"

note: i18n: ectx: label, entry (Gestures), group (Keyboard)
en: Use Gestures
pt_BR: Usar gestos

note: i18n: ectx: label, entry (GestureConfirmation), group (Keyboard)
en: Ask for Confirmation for a gesture
pt_BR: Pedir por confirmação para um gesto

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardNotifyAccess), group (Keyboard)
en: Confirm access to the Keyboard
pt_BR: Confirmar acesso ao teclado

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXTimeout), group (Keyboard)
en: Use a timeout delay
pt_BR: Usar um atraso de tempo limite

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXTimeoutDelay), group (Keyboard)
en: Delay for timeout
pt_BR: Atraso para tempo limite

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXBeep), group (Keyboard)
en: Use a beep for access
pt_BR: Usar alarme sonoro para acesso

note: i18n: ectx: label, entry (SystemBell), group (Bell)
en: Use System Bell
pt_BR: Usar a campainha do sistema

note: i18n: ectx: label, entry (CustomBell), group (Bell)
en: Customize system bell
pt_BR: Personalizar a campainha do sistema

note: i18n: ectx: label, entry (CustomBellFile), group (Bell)
en: Sound file for the Bell
pt_BR: Arquivo de som para a campainha

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBell), group (Bell)
en: Use a visual bell instead of a sound
pt_BR: Usar uma campainha visual ao invés de som

note: i18n: ectx: label, entry (InvertScreen), group (Bell)
en: Invert the system colors on the bell
pt_BR: Inverter as cores do sistema na campainha

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBellColor), group (Bell)
en: Color of the Visual Bell
pt_BR: Cor da campainha visual

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBellPause), group (Bell)
en: Duration of the Visual Bell
pt_BR: Duração da campainha visual

note: i18n: ectx: label, entry (ColorblindnessCorrection), group (Plugins)
en: Whether Colorblindness Correction is enabled
pt_BR: Se "Correção de daltonismo" estará habilitada

note: i18n: ectx: label, entry (Invert), group (Plugins)
en: Whether the Invert effect is enabled
pt_BR: Se o efeito inverter está habilitado

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeys), group (Keyboard)
en: Use sticky Keys
pt_BR: Usar teclas de aderência

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysLatch), group (Keyboard)
en: Lock the sticky keys
pt_BR: Bloquear teclas de aderência

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysAutoOff), group (Keyboard)
en: Turn sticky keys off when two keys are pressed simultaneously
pt_BR: Desabilitar as teclas de aderência ao pressionar duas teclas simultaneamente

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a sticky key press
pt_BR: Alarme sonoro em uma tecla de aderência

note: i18n: ectx: label, entry (ToggleKeysBeep), group (Keyboard)
en: Toggle keys beep
pt_BR: Ativar bipe de teclas

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardNotifyModifiers), group (Keyboard)
en: Notify when a keyboard modifier is pressed
pt_BR: Notificar quando um modificador de teclado for pressionado

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeys), group (Keyboard)
en: Use slow keypresses
pt_BR: Usar teclas lentas

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysDelay), group (Keyboard)
en: Delay for the key press
pt_BR: Atraso para pressionar a tecla

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysPressBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a slow keypress
pt_BR: Alarme sonoro em uma tecla lenta

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysAcceptBeep), group (Keyboard)
en: Beep on an accepted keypress
pt_BR: Alarme sonoro em uma tecla aceita

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysRejectBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a rejected keypress
pt_BR: Alarme sonoro em uma tecla rejeitada

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeys), group (Keyboard)
en: Bounce Keys
pt_BR: Teclas de repercussão

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeysDelay), group (Keyboard)
en: Use a delay for bouncing
pt_BR: Usar um atraso para a repercussão

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeysRejectBeep), group (Keyboard)
en: Beep if a bounce key event is rejected
pt_BR: Alarme sonoro se um evento de repercussão for rejeitado

note: i18n: ectx: label, entry (MouseKeys), group (Mouse)
en: Use keys to control the mouse
pt_BR: Usar teclas para controlar o mouse

note: i18n: ectx: label, entry (AccelerationDelay), group (Mouse)
en: Delay for the mouse movement
pt_BR: Atraso para o movimento do mouse

note: i18n: ectx: label, entry (RepetitionInterval), group (Mouse)
en: Repetition interval for the mouse movement
pt_BR: Intervalo de repetição para o movimento do mouse

note: i18n: ectx: label, entry (AccelerationTime), group (Mouse)
en: Time to hit maximum velocity
pt_BR: Tempo para atingir a velocidade máxima

note: i18n: ectx: label, entry (MaxSpeed), group (Mouse)
en: Maximum Velocity
pt_BR: Velocidade máxima

note: i18n: ectx: label, entry (ProfileCurve), group (Mouse)
en: Mouse Key Curve
pt_BR: Curva da tecla do mouse

note: i18n: ectx: label, entry (Enabled), group (ScreenReader)
en: Enable Screen Reader
pt_BR: Habilitar leitor de tela

note: i18n: ectx: label, entry (ShakeCursor), group (Plugins)
en: Whether Shake Pointer is enabled
pt_BR: Se "agitar ponteiro" está habilitado

note: i18n: ectx: label, entry (ShakeCursorMagnification), group (Effect-shakecursor)
en: Magnification
pt_BR: Ampliação

note: i18n: ectx: label, entry (Zoom), group (Plugins)
en: Whether the Zoom effect is enabled
pt_BR: Se o efeito zoom está habilitado

note: i18n: ectx: label, entry (Magnifier), group (Plugins)
en: Whether the Magnifier effect is enabled
pt_BR: Se o efeito lente de aumento está habilitado

[ctx: @option:check]
en: Activation shortcuts:
pt_BR: Atalhos de ativação:

[ctx: Enable activation shortcuts]
en: Enable
pt_BR: Habilitar

[ctx: @label]
en: Press Shift 5 times to enable Sticky Keys
pt_BR: Pressione Shift 5 vezes para ativar as teclas de aderência

[ctx: @label]
en: Hold Shift for 8 seconds to enable Slow Keys
pt_BR: Segure Shift por 8 segundos para ativar as teclas lentas

[ctx: @option:check]
en: Disable sticky and slow keys after:
pt_BR: Desabilitar as teclas de aderência e as teclas lentas após:

[ctx: @label:valuesuffix in spinbox %1 is timeout delay]
en: %1 min | %1 min
pt_BR[0]: %1 minuto
pt_BR[1]: %1 minutos

[ctx: @title:group for checkbox group]
en: When a shortcut is used:
pt_BR: Quando um atalho for usado:

[ctx: @option:check when shortcut used]
en: Display a confirmation dialog
pt_BR: Mostra uma janela de confirmação

[ctx: @option:check when shortcut used]
en: Ring the system bell
pt_BR: Tocar a campainha do sistema

[ctx: @option:check when shortcut used]
en: Show a notification
pt_BR: Mostrar uma notificação

[ctx: @action:button opens Notifications kcm]
en: Configure Notifications…
pt_BR: Configurar notificações…

[ctx: @title:window dialog]
en: Please choose an audio file
pt_BR: Escolha um arquivo de áudio

[ctx: Name filters in a file dialog. Do not translate `(*.ogg *.oga *.wav)`]
en: ogg, oga, and wav audio files (*.ogg *.oga *.wav)
pt_BR: Arquivos de áudio ogg, oga e wav (*.ogg *.oga *.wav)

[ctx: @label prefix for checkbox]
en: Audible bell:
pt_BR: Campainha audível:

[ctx: Enable the system bell]
en: Enable
pt_BR: Habilitar

[ctx: Defines if the system will use a sound system bell]
en: Custom sound:
pt_BR: Som personalizado:

[ctx: @action:button icononly tooltip]
en: Choose audio file for the system bell
pt_BR: Seleciona o arquivo de áudio para a campainha do sistema

[ctx: @action button accessible only]
en: Choose audio file
pt_BR: Selecionar arquivo de áudio

[ctx: @info:usagetip accessible description for button]
en: Opens dialog
pt_BR: Abre o diálogo

[ctx: @label prefix for checkbox]
en: Visual bell:
pt_BR: Campainha visual:

[ctx: @option:check Enable visual bell]
en: Enable
pt_BR: Habilitar

[ctx: @option:radio Invert screen colors when a system bell is rung]
en: Invert screen colors
pt_BR: Inverter cores da tela

[ctx: @option:radio Flash screen when a system bell is rung]
en: Flash screen
pt_BR: Piscar tela

[ctx: Color of the system bell]
en: Color
pt_BR: Cor

[ctx: Duration of the system bell]
en: Duration:
pt_BR: Duração:

[ctx: @info]
en: If you have trouble with certain colors on the screen, these filters can change them into other colors.
pt_BR: Se você tiver problemas com certas cores na tela, esses filtros podem trocá-las para outras cores.

[ctx: @option check, Enable color blindness correction effect]
en: Enable
pt_BR: Habilitar

[ctx: @label:listbox Difficulty seeing any of the following colors on the screen]
en: Problematic colors:
pt_BR: Cores problemáticas:

[ctx: @option]
en: Red & purple (Protanopia)
pt_BR: Vermelho e roxo (Protanopia)

[ctx: @option]
en: Green & purple (Deuteranopia)
pt_BR: Verde e roxo (Deuteranopia)

[ctx: @option]
en: Yellow, green & purple (Tritanopia)
pt_BR: Amarelo, verde e roxo (Tritanopia)

[ctx: @option]
en: All (grayscale mode)
pt_BR: Todas (modo tons de cinza)

[ctx: @label]
en: Intensity:
pt_BR: Intensidade:

[ctx: @label Mild color blindness correction intensity]
en: Mild
pt_BR: Fraco

[ctx: @label Intense color blindness correction intensity]
en: Intense
pt_BR: Intenso

[ctx: @info]
en: Adjusted colors:
pt_BR: Cores ajustadas:

[ctx: @title:group for color rectangles]
en: Reds:
pt_BR: Vermelhos:

[ctx: @title:group for color rectangles]
en: Greens:
pt_BR: Verdes:

[ctx: @title:group for color rectangles]
en: Blues:
pt_BR: Azuis:

[ctx: @title:group for color rectangles]
en: Purples:
pt_BR: Roxos:

[ctx: @label]
en: Invert:
pt_BR: Inverter:

[ctx: @option check, Enable invert effect]
en: Enable
pt_BR: Habilitar

[ctx: @label Hint for invert effect enable button]
en: Use shortcuts to toggle inverting display and window colors
pt_BR: Use atalhos de teclado para alternar a inversão de cores das janelas

[ctx: @action:button]
en: Configure Shortcuts…
pt_BR: Configurar atalhos…

[ctx: @title:group prefix]
en: Slow keys:
pt_BR: Teclas lentas:

[ctx: @option:check Enable slow keys]
en: Enable
pt_BR: Habilitar

[ctx: @info:tooltip]
en: For a key to be accepted, it has to be held until the set amount of time. Useful if you accidentally type more than one key at a time or have difficulty pressing the key you want the first time.
pt_BR: Para que uma tecla seja aceita, ela deve ser segurada por um determinado tempo. É útil se você acidentalmente pressiona mais que uma tecla ao mesmo tempo ou tem dificuldade em pressionar a tecla que você deseja de primeira.

[ctx: @label:spinbox Slow keys Delay]
en: Delay:
pt_BR: Atraso:

[ctx: @title:group prefix for checkbox group]
en: Ring system bell:
pt_BR: Tocar a campainha do sistema:

[ctx: @option:check Use system bell when a key is pressed]
en: when any key is &pressed
pt_BR: quando qualquer tecla for &pressionada

[ctx: @option:check Use system bell when a key is accepted]
en: when any key is &accepted
pt_BR: quando qualquer tecla for &aceita

[ctx: @option:check Use system bell when a key is rejected]
en: when any key is &rejected
pt_BR: quando qualquer tecla for &rejeitada

[ctx: @title:group prefix]
en: Bounce keys:
pt_BR: Teclas de repercussão:

[ctx: @option:check Bounce keys enable]
en: Enable
pt_BR: Habilitar

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore rapid, repeated keypresses of the same key. Useful if you have hand tremors that cause you to press a key multiple times when you only intend to press once.
pt_BR: Ignora pressionamentos rápidos e repetidos da mesma tecla. É útil se você tem tremores na mão que causam o pressionamento repetido da mesma tecla várias vezes quando você só quer pressionar uma única vez.

[ctx: @label:spinbox Bounce keys delay]
en: Delay:
pt_BR: Atraso:

[ctx: @option:check for bounce keys]
en: Ring system bell when rejected
pt_BR: Tocar a campainha do sistema quando rejeitada

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Zoom & Magnifier
pt_BR: Lente de aumento

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: System Bell
pt_BR: Campainha do sistema

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Modifier Keys
pt_BR: Teclas modificadoras

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Keyboard Filters
pt_BR: Filtros do teclado

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Mouse Navigation
pt_BR: Navegação do mouse

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Activation Shortcuts
pt_BR: Atalhos de ativação

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Screen Reader
pt_BR: Leitor de tela

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Color Blindness Correction
pt_BR: Correção de daltonismo

[ctx: @title Category name in sidebar, for inverting screen colors]
en: Invert
pt_BR: Inverter

[ctx: @title Category name in sidebar, shake pointer to find it]
en: Shake Pointer
pt_BR: Agitar ponteiro

[ctx: @option:check]
en: Sticky keys:
pt_BR: Teclas de aderência:

[ctx: @option:check Enable sticky keys]
en: Enable
pt_BR: Habilitar

[ctx: @info:tooltip]
en: Modifier keys like Ctrl, Shift, Alt, and the Meta/Super/Windows key act as though they “stick in place” and no longer need to be held down when typing a keyboard shortcut.
pt_BR: Teclas modificadoras como Ctrl, Shift, Alt e a tecla Meta/Super/Windows agem como se estivessem seguradas, não necessitando ser pressionadas continuamente ao ativar um atalho de teclado.

[ctx: @option:check]
en: Lock sticky keys
pt_BR: Bloquear teclas de aderência

[ctx: @info:tooltip]
en: Pressing a modifier key twice will keep it in active state until pressed again.
pt_BR: Pressionar uma tecla modificadora duas vezes a manterá no estado ativo até ser pressionada novamente.

[ctx: @option:check]
en: Disable when two keys are held down
pt_BR: Desativar quando duas teclas estiverem sendo pressionadas

[ctx: @option:check]
en: Ring system bell when modifier keys are used
pt_BR: Tocar a campainha do sistema quando teclas modificadoras forem usadas

[ctx: @option:check Feedback options:]
en: Feedback:
pt_BR: Comentários:

[ctx: @option:check]
en: Ring system bell when locking keys are used
pt_BR: Tocar a campainha do sistema caso as teclas de bloqueio sejam pressionadas

[ctx: @info:tooltip]
en: The locking keys are Caps Lock, Num Lock, and Scroll Lock.
pt_BR: As teclas de bloqueio são Caps Lock, Num Lock e Scroll Lock.

[ctx: @option:check]
en: Show notification when modifier or locking keys are used
pt_BR: Mostrar notificação quando uma tecla modificadora ou de bloqueio for usada

[ctx: @action:button]
en: Configure Notifications…
pt_BR: Configurar notificações…

[ctx: @option:check]
en: Use number pad to move pointer:
pt_BR: Usar o teclado numérico para mover o ponteiro:

[ctx: @option:check Enable mouse navigation]
en: Enable
pt_BR: Habilitar

[ctx: @info:tooltip]
en: The numpad key <shortcut>5</shortcut> functions as a mouse click. The keys <shortcut>2</shortcut>, <shortcut>4</shortcut>, <shortcut>6</shortcut>, and <shortcut>8</shortcut> allow for cardinal movement (down, left, right, and up). The keys <shortcut>1</shortcut>, <shortcut>3</shortcut>, <shortcut>7</shortcut>, and <shortcut>9</shortcut> allow for diagonal movement.
pt_BR: A tecla numérica <shortcut>5</shortcut> funciona como clique do mouse. As teclas <shortcut>2</shortcut>, <shortcut>4</shortcut>, <shortcut>6</shortcut>, e <shortcut>8</shortcut> permitem o movimento cardinal (baixo, esquerda, direita, e cima). As teclas <shortcut>1</shortcut>, <shortcut>3</shortcut>, <shortcut>7</shortcut> e <shortcut>9</shortcut> permitem o movimento diagonal.

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration delay:
pt_BR: Atraso da aceleração:

[ctx: @label:spinbox]
en: Repeat interval:
pt_BR: Intervalo de repetição:

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration time:
pt_BR: Tempo de aceleração:

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum speed:
pt_BR: Velocidade máxima:

[ctx: @label:spinbox]
en: Pointer acceleration:
pt_BR: Aceleração do ponteiro:

[ctx: @info Placeholder message title]
en: The Orca Screen Reader is not installed
pt_BR: O leitor de tela Orca não está instalado

[ctx: @info Placeholder message explanation]
en: Please install it, then close and reopen this window
pt_BR: Instale-o, então feche e reabra esta janela

[ctx: @option:check]
en: Enable Screen Reader
pt_BR: Habilitar leitor de tela

[ctx: @action:button]
en: Launch Orca Screen Reader Configuration…
pt_BR: Iniciar a configuração do leitor de telas Orca…

[ctx: @label]
en: Shake pointer to find it:
pt_BR: Agite o ponteiro para encontrá-lo:

[ctx: @option check, Enable shake pointer effect]
en: Enable
pt_BR: Habilitar

[ctx: @label Pointer magnification level]
en: Magnification:
pt_BR: Ampliação:

[ctx: @label Large pointer size]
en: Large
pt_BR: Grande

[ctx: @option:check, enable zoom effect, following 'Zoom:']
en: Full screen
pt_BR: Tela cheia

[ctx: @label:spinbox]
en: Show pixel grid at zoom level:
pt_BR: Mostrar grade de pixels no nível de zoom:

[ctx: @label:listbox]
en: Pointer appearance:
pt_BR: Aparência do ponteiro:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scale
pt_BR: Escalonar

[ctx: @item:inlistbox]
en: Keep
pt_BR: Manter

[ctx: @item:inlistbox]
en: Hide
pt_BR: Ocultar

[ctx: @label:listbox]
en: Pointer tracking:
pt_BR: Rastreamento do ponteiro:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Proportional
pt_BR: Proporcional

[ctx: @item:inlistbox]
en: Zoom area moves in sync with pointer
pt_BR: A área de zoom move-se em sincronia com o ponteiro

[ctx: @item:inlistbox]
en: Centered
pt_BR: Centralizado

[ctx: @item:inlistbox]
en: Pointer stays centered on-screen, except near screen edges
pt_BR: O ponteiro permanece centralizado na tela, exceto próximo às bordas da tela

[ctx: @item:inlistbox]
en: Centered (Strict)
pt_BR: Centralizado (Estrito)

[ctx: @item:inlistbox]
en: Pointer stays centered on-screen, even near screen edges
pt_BR: O ponteiro permanece centralizado na tela, mesmo próximo às bordas

[ctx: @item:inlistbox]
en: Push
pt_BR: Empurrar

[ctx: @item:inlistbox]
en: Pointer pushes zoom area at screen edges
pt_BR: O ponteiro empurra a área de zoom nas bordas da tela

[ctx: @item:inlistbox]
en: Disabled
pt_BR: Desabilitado

[ctx: @item:inlistbox]
en: Zoom area doesn't follow pointer
pt_BR: A área de zoom não acompanha o ponteiro

[ctx: @option:check]
en: Enable focus tracking
pt_BR: Habilitar o rastreio do foco

[ctx: @option:check]
en: Enable text caret tracking
pt_BR: Habilitar rastreio de cursor de texto

[ctx: @option:check, enable magnify effect, following 'Zoom:']
en: Magnify region
pt_BR: Ampliar região

[ctx: @label:spinbox]
en: Width:
pt_BR: Largura:

[ctx: @label:spinbox]
en: Height:
pt_BR: Altura:

[ctx: @option:check, disable zoom/magnify effect]
en: Disabled
pt_BR: Desabilitado

[ctx: @label:spinbox]
en: Zoom factor:
pt_BR: Fator de zoom:

[ctx: @label]
en: Scroll gesture modifier keys:
pt_BR: Teclas modificadoras para gestos de rolagem:

[ctx: @info:tooltip, indicates feature unavailable on X11]
en: Zoom scroll gestures are only available on Wayland.
pt_BR: Os gestos de rolagem do zoom estão disponíveis somente no Wayland.

[ctx: @label Hint for scroll gestures]
en: Scroll while modifier keys are pressed to zoom
pt_BR: Role enquanto as teclas modificadoras são pressionadas para ampliar

[ctx: @label Hint for zoom/magnify effect usage]
en: Use shortcuts to control zoom
pt_BR: Use teclas de atalho para controlar o zoom
