plasma-desktop - en to pt_BR translation catalogue (102 entries)

[ctx: @action:button This action is disabled]
en: Disabled
pt_BR: Desabilitado

[ctx: @action:button There is no keybinding]
en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: @action:button There is no keybindings]
en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: @action:button]
en: Left mouse button
pt_BR: Botão esquerdo do mouse

[ctx: @action:button]
en: Right mouse button
pt_BR: Botão direito do mouse

[ctx: @action:button]
en: Middle mouse button
pt_BR: Botão do meio do mouse

[ctx: @action:button]
en: Application-defined
pt_BR: Definido pelo aplicativo

[ctx: @action:button]
en: Pen Button %1
pt_BR: Botão %1 da caneta

[ctx: @action:button]
en: Scroll wheel
pt_BR: Roda do mouse

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Portrait
pt_BR: Retrato

en: Landscape
pt_BR: Paisagem

en: Inverted Portrait
pt_BR: Retrato invertido

en: Inverted Landscape
pt_BR: Paisagem invertida

en: Follow the Current Screen
pt_BR: Seguir a tela ativa

en: All Screens
pt_BR: Todas as telas

[ctx: @item:inlistbox Stretch and fill to the screen]
en: Stretch and Fill
pt_BR: Esticar e preencher

[ctx: @item:inlistbox Keep aspect ratio and fit within the screen]
en: Keep Aspect Ratio and Fit
pt_BR: Manter taxa de proporção e preencher

[ctx: @item:inlistbox Map to portion of the screen]
en: Map to Portion
pt_BR: Mapear para porção

[ctx: Stylus pen button]
en: Pen button %1:
pt_BR: Botão %1 da caneta:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pen button X']
en: pen button %1
pt_BR: botão %1 da caneta

[ctx: @title Select the action for the tablet dial]
en: Select Dial/Ring Action
pt_BR: Selecione a ação do seletor/anel

[ctx: @title Select the action for the tablet button]
en: Select Button Action
pt_BR: Selecione a ação do botão

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when rotating %1:
pt_BR: Escolher qual ação será tomada ao girar %1:

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when pressing %1:
pt_BR: Escolha que ação será tomada ao pressionar %1:

[ctx: @option:radio Set this action to an application-defined type]
en: Defer to application
pt_BR: Deixar o aplicativo decidir

[ctx: @option:radio Set this action to a keyboard type]
en: Send keyboard key
pt_BR: Enviar tecla do teclado

[ctx: @option:radio Set this action to a up/down keyboard type]
en: Send keyboard keys
pt_BR: Enviar teclas do teclado

[ctx: @option:radio Set this action to a mouse type]
en: Send mouse button click
pt_BR: Enviar clique do mouse

[ctx: @option:radio Set this action to a pen button type]
en: Send pen button
pt_BR: Enviar botão da caneta

[ctx: @option:radio Set this action to a scroll wheel type type]
en: Act as scroll wheel
pt_BR: Agir como a roda do mouse

[ctx: @option:radio Disable this action]
en: Do nothing
pt_BR: Não fazer nada

[ctx: @info]
en: This tablet button is forwarded to the focused application, which can decide how to handle it.
pt_BR: Este botão do tablet é repassado ao aplicativo em foco, que pode decidir o que fazer com ele.

[ctx: @label prefix for configuring Keybind to send when dial/ring is turned upwards]
en: Up:
pt_BR: Para cima:

[ctx: @label prefix for configuring Keybind to send when dial/ring is turned downwards]
en: Down:
pt_BR: Para baixo:

[ctx: @label:slider Speed for how often this dial/ring should emit key events]
en: Speed:
pt_BR: Velocidade:

[ctx: @action:inmenu Left mouse click]
en: Left-click
pt_BR: Clique esquerdo

[ctx: @action:inmenu Middle mouse click]
en: Middle-click
pt_BR: Clique do meio

[ctx: @action:inmenu Right mouse click]
en: Right-click
pt_BR: Clique direito

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 1
pt_BR: Botão 1

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 2
pt_BR: Botão 2

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 3
pt_BR: Botão 3

[ctx: @info]
en: Act like a scroll wheel on a mouse.
pt_BR: Agir como a roda em um mouse

[ctx: @info]
en: This button is disabled and will not do anything.
pt_BR: Este botão está desativado e não fará nada.

[ctx: @title]
en: Pen Calibration
pt_BR: Calibração de caneta

[ctx: @info]
en: Tap the targets again to confirm the new calibration.<nl/><nl/><b>Will revert to default calibration in %1 seconds unless further action is taken.</b>
pt_BR: Toque nos alvos novamente para confirmar a nova calibração.<nl/><nl/><b>Retornará à calibração padrão em %1 segundos a não ser que haja mais ações.</b>

[ctx: @info]
en: Calibration is completed and saved.<nl/><nl/>Refine the calibration further or close the window.
pt_BR: A calibração foi completada e salva.<nl/><nl/>Continue refinando a calibração ou feche a janela.

[ctx: @info]
en: Tap the center of each target.
pt_BR: Toque no centro de cada alvo.

[ctx: @action:button]
en: Refine Existing Calibration
pt_BR: Refinar calibração existente

[ctx: @action:button]
en: Reset and Try Again
pt_BR: Redefinir e tentar novamente

[ctx: @action:button]
en: Calibrate from Scratch
pt_BR: Calibrar do zero

[ctx: @action:button]
en: Close
pt_BR: Fechar

[ctx: @action:button]
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

[ctx: @label:listbox]
en: Map to screen:
pt_BR: Mapear para tela:

[ctx: @label:listbox]
en: Orientation:
pt_BR: Orientação:

[ctx: @label substitute for unavailable orientation change]
en: Not Applicable
pt_BR: Não aplicável

[ctx: @label:listbox]
en: Mapped Area:
pt_BR: Área mapeada:

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
pt_BR: Bloquear taxa de proporção

[ctx: @action:button]
en: Resize the screen area
pt_BR: Redimensionar a área da tela

[ctx: @action:button]
en: Resize the tablet area
pt_BR: Redimensionar a área do tablet

[ctx: @info placeholdermessage text]
en: No drawing tablets found
pt_BR: Nenhuma mesa digitalizadora encontrada

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage explanation]
en: Connect a drawing tablet
pt_BR: Conectar a uma mesa digitalizadora

[ctx: Tests tablet functionality like the pen]
en: Test Tablet…
pt_BR: Testar mesa digitalizadora…

[ctx: @info]
en: This device is managed by a user-space driver that you installed. Use that driver to configure the tablet instead of using the settings here, unless specifically instructed otherwise.
pt_BR: Este dispositivo é gerenciado por um driver de espaço do usuário que você instalou. Use esse driver para configurar o tablet em vez de usar as configurações aqui, a menos que seja especificamente instruído de outra forma.

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
pt_BR: Dispositivo:

[ctx: @title:tab]
en: Display
pt_BR: Exibir

[ctx: @title:tab]
en: Pen
pt_BR: Caneta

[ctx: @title:tab]
en: Pad
pt_BR: Painel:

[ctx: @info placeholdermessage main text]
en: No pad inputs found
pt_BR: Nenhuma entrada de painel encontrada

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage explanation]
en: No buttons or other inputs were detected. This could mean the driver for this device is missing.
pt_BR: Nenhum botão ou outra entrada foi detectado. Isso pode significar que o driver para este dispositivo está ausente.

[ctx: @label for graphics tablet ring config, % is number of ring]
en: Pad ring %1:
pt_BR: Anel %1 do painel:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad ring/dial 0']
en: pad ring/dial %1
pt_BR: anel/seletor %1 do painel

[ctx: @label for graphics tablet ring config, % is number of dial]
en: Pad dial %1:
pt_BR: Seletor %1 do painel:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad dial %1
pt_BR: seletor %1 do painel

[ctx: @label for graphics tablet button config, % is number of button]
en: Pad button %1:
pt_BR: Botão %1 do painel

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad button %1
pt_BR: botão %1 do painel

[ctx: @label prefix for checkbox]
en: Left-handed mode:
pt_BR: Modo canhoto:

[ctx: @option:check Enable left-handed mode]
en: Enable
pt_BR: Habilitar

[ctx: @info]
en: Tells the device to accommodate left-handed users. Effects will vary by device, but often it reverses the pad buttonsʼ functionality so the tablet can be used upside-down.
pt_BR: Instrui o dispositivo a acomodar usuários canhotos. Os efeitos variam de acordo com o dispositivo, mas geralmente invertem a funcionalidade dos botões do painel, permitindo que o tablet seja usado de cabeça para baixo.

[ctx: 'Mode' is the mode the stylus is in, pen (absolute) or mouse (relative)]
en: Mode:
pt_BR: Modo:

[ctx: @option:radio Pen mode, where the point on the screen is always where you touch the stylus]
en: Pen
pt_BR: Caneta

[ctx: @info:whatsthis Accessible description]
en: The cursor follows where you touch the pen on the surface
pt_BR: O cursor segue onde você toca a caneta na superfície

[ctx: @info:whatsthis Accessible description]
en: Moving the pen on the surface moves the cursor relative to where it was, like a mouse
pt_BR: Mover a caneta na superfície move o cursor relativo a onde ele estava, assim como um mouse

en: Sync with mouse cursor
pt_BR: Sincronizar com o cursor do mouse

[ctx: @label prefix for pen pressure curve config]
en: Pen Pressure:
pt_BR: Pressão da caneta:

[ctx: @info]
en: This curve controls the relationship between the pressure on the stylus and the pressure values received by applications.
pt_BR: Esta curva controla a relação entre a pressão exercida sobre a caneta e os valores de pressão recebidos pelos aplicativos.

[ctx: Pen pressure range]
en: Pressure Range:
pt_BR: Faixa de pressão:

[ctx: @info]
en: Pressure above or below the threshold will be clamped, and this becomes the new effective range.
pt_BR: A pressão acima ou abaixo do limite será fixada, se transformando na nova faixa efetiva.

[ctx: @action:button Calibration in progress]
en: Calibration in Progress
pt_BR: Calibração em progresso

[ctx: @action:button Calibrate the pen display]
en: Calibrate
pt_BR: Calibrar

[ctx: @action:button Pen display doesn't support calibration]
en: Calibration Not Supported
pt_BR: Calibração não suportada

[ctx: @action:button]
en: Reset Custom Calibration
pt_BR: Redefinir a calibração personalizada

[ctx: @info]
en: You have manually calibrated this tablet. If it's no longer working correctly, try resetting this first.
pt_BR: Você calibrou manualmente este tablet. Se ele não estiver mais funcionando corretamente, tente reiniciá-lo primeiro.

[ctx: @title]
en: Tablet Tester
pt_BR: Testador de tablet

[ctx: A tablet stylus was pressed onto the surface X=[x position] Y=[y position]]
en: Stylus press X=%1 Y=%2
pt_BR: Pressionou-se a caneta em X=%1 Y=%2

[ctx: A tablet stylus has 'released' or was lifted from the surface X=[x position] Y=[y position]]
en: Stylus release X=%1 Y=%2
pt_BR: Soltou-se a caneta em X=%1 Y=%2

[ctx: A tablet stylus has moved over the surface X=[x position] Y=[y position] P=[pressure] TX=[tilt x] TY=[tilt y]]
en: Stylus move X=%1 Y=%2 P=%3% TX=%4 TY=%5
pt_BR: Movimentou-se a caneta em X=%1 Y=%2 P=%3% TX=%4 TY=%5

[ctx: A tablet pad's button has been pressed B=[the button number]]
en: Pad button press B=%1
pt_BR: Pressionou-se o botão do painel em B=%1

[ctx: A tablet pad's button has been released B=[the button number]]
en: Pad button release B=%1
pt_BR: Soltou-se o botão do painel em B=%1

[ctx: A tablet pad's dial has moved, V120 here refers to 'Value 120' which is a technical term that should be kept as is]
en: Pad dial moved V120=%1
pt_BR: O seletor do painel moveu-se em V120=%1

[ctx: The tablet tester legend which is shown on start-up]
en: ## Legend:
    # X, Y - event coordinate
    # P - pressure
    # TX,TY - tilt
pt_BR: ## Legenda:
    # X, Y - coordenada do evento
    # P - pressão
    # TX,TY - inclinação

[ctx: Clear the tablet tester event log]
en: Clear
pt_BR: Limpar
