kaccess - en to ro translation catalogue (73 entries)

en: The Shift key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ro: Tasta Shift a fost blocată și este acum activă pentru toate apăsările următoare.

en: The Shift key is now active.
ro: Tasta Shift este acum activă.

en: The Shift key is now inactive.
ro: Tasta Shift este acum inactivă.

en: The Control key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ro: Tasta Control a fost blocată și este acum activă pentru toate apăsările următoare.

en: The Control key is now active.
ro: Tasta Control este acum activă.

en: The Control key is now inactive.
ro: Tasta Control este acum inactivă.

en: The Alt key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ro: Tasta Alt a fost blocată și este acum activă pentru toate apăsările următoare.

en: The Alt key is now active.
ro: Tasta Alt este acum activă.

en: The Alt key is now inactive.
ro: Tasta Alt este acum inactivă.

en: The Win key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ro: Tasta Win a fost blocată și este acum activă pentru toate apăsările următoare.

en: The Win key is now active.
ro: Tasta Win este acum activă.

en: The Win key is now inactive.
ro: Tasta Win este acum inactivă.

en: The Meta key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ro: Tasta Meta a fost blocată și este acum activă pentru toate apăsările următoare.

en: The Meta key is now active.
ro: Tasta Alt este acum inactivă.

en: The Meta key is now inactive.
ro: Tasta Meta este acum inactivă.

en: The Super key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ro: Tasta Super a fost blocată și este acum activă pentru toate apăsările următoare.

en: The Super key is now active.
ro: Tasta Super este acum inactivă.

en: The Super key is now inactive.
ro: Tasta Super este acum inactivă.

en: The Hyper key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ro: Tasta Hiper a fost blocată și este acum activă pentru toate apăsările următoare.

en: The Hyper key is now active.
ro: Tasta Hiper este acum activă.

en: The Hyper key is now inactive.
ro: Tasta Hiper este acum inactivă.

en: The Alt Graph key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
ro: Tasta Alt Graph a fost blocată și este acum activă pentru toate apăsările următoare.

en: The Alt Graph key is now active.
ro: Tasta Alt Graph este acum activă.

en: The Alt Graph key is now inactive.
ro: Tasta Alt Graph este acum inactivă.

en: The Num Lock key has been activated.
ro: Tasta Num Lock a fost activată.

en: The Num Lock key is now inactive.
ro: Tasta Num Lock este acum inactivă.

en: The Caps Lock key has been activated.
ro: Tasta Caps Lock a fost activată.

en: The Caps Lock key is now inactive.
ro: Tasta Caps Lock este acum inactivă.

en: The Scroll Lock key has been activated.
ro: Tasta Scroll Lock a fost activată.

en: The Scroll Lock key is now inactive.
ro: Tasta Scroll Lock este acum inactivă.

en: Toggle Screen Reader On and Off
ro: Comută starea cititorului de ecran

[ctx: Name for kaccess shortcuts category]
en: Accessibility
ro: Accesibilitate

en: Hyper
ro: Hiper

en: Warning
ro: Avertisment

en: &When a gesture was used:
ro: &Când a fost folosit un gest:

en: Change Settings Without Asking
ro: Modifică configurările fără confirmare

en: Show This Confirmation Dialog
ro: Afișează acest dialog de confirmare

en: Deactivate All AccessX Features & Gestures
ro: Dezactivează toate funcțiile și gesturile AccessX

en: Slow keys
ro: Taste lente

en: Bounce keys
ro: Taste salt

en: Sticky keys
ro: Taste lipicioase

en: Mouse keys
ro: Taste maus

en: Do you really want to deactivate "%1"?
ro: Sigur doriți să dezactivați „%1”?

en: Do you really want to deactivate "%1" and "%2"?
ro: Sigur doriți să dezactivați „%1” și „%2”?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2" and "%3"?
ro: Sigur doriți să dezactivați „%1”, „%2” și „%3”?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
ro: Sigur doriți să dezactivați „%1”, „%2”, „%3” și „%4”?

en: Do you really want to activate "%1"?
ro: Sigur doriți să activați „%1”?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2"?
ro: Sigur doriți să activați „%1” și să dezactivați „%2”?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2" and "%3"?
ro: Sigur doriți să activați „%1” și să dezactivați „%2” și „%3”?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2", "%3" and "%4"?
ro: Sigur doriți să activați „%1” și să dezactivați „%2”, „%3” și "%4"?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2"?
ro: Sigur doriți să activați „%1” și „%2”?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2" and to deactivate "%3"?
ro: Sigur doriți să activați „%1” și „%2” și să dezactivați „%3”?

en: Do you really want to activate "%1", and "%2" and to deactivate "%3" and "%4"?
ro: Sigur doriți să activați „%1” și „%2” și să dezactivați „%3” și „%4”?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3"?
ro: Sigur doriți să activați „%1”, „%2” și „%3”?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3" and to deactivate "%4"?
ro: Sigur doriți să activați „%1”, „%2” și „%3” și să dezactivați "%4"?

en: Do you really want to activate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
ro: Sigur doriți să activați „%1”, „%2”, „%3” și „%4”?

en: An application has requested to change this setting.
ro: O aplicație a cerut să fie modificată această setare.

en: You held down the Shift key for 8 seconds or an application has requested to change this setting.
ro: Ați ținut apăsată tasta SHIFT mai mult de 8 secunde sau o aplicație a cerut modificarea acestei setări.

en: You pressed the Shift key 5 consecutive times or an application has requested to change this setting.
ro: Ați apăsat tasta SHIFT de 5 ori consecutiv sau o aplicație a cerut modificarea acestei setări.

en: You pressed %1 or an application has requested to change this setting.
ro: Ați apăsat tasta %1 sau o aplicație a cerut modificarea acestei setări.

en: An application has requested to change these settings, or you used a combination of several keyboard gestures.
ro: O aplicație a cerut modificarea acestor setări sau ați apăsat o combinaț ie de gesturi de mai multe taste.

en: An application has requested to change these settings.
ro: O aplicație a cerut modificarea acestor configurări.

en: These AccessX settings are needed for some users with motion impairments and can be configured in the KDE System Settings. You can also turn them on and off with standardized keyboard gestures.
    
    If you do not need them, you can select "Deactivate all AccessX features and gestures".
ro: Aceste setări AccessX sunt necesare pentru unii utilizatori cu handicap motor și pot fi configurate din  Configurări de Sistem KDE. În plus, le puteți activa sau dezactiva cu gesturi de taste standardizate.
    
    Dacă nu aveți nevoie de ele puteți alege „Dezactivează toate funcțiile și gesturile AccessX”.

en: Slow keys has been enabled. From now on, you need to press each key for a certain length of time before it gets accepted.
ro: Taste lente a fost activată. De acum înainte trebuie să apăsați fiecare tastă pentru o anumită durată pentru a fi acceptată.

en: Slow keys has been disabled.
ro: Taste lente a fost dezactivată.

en: Bounce keys has been enabled. From now on, each key will be blocked for a certain length of time after it was used.
ro: Taste salt a fost activată. De acum înainte fiecare tastă va fi blocată pentru un anumit timp după ce a fost folosită.

en: Bounce keys has been disabled.
ro: Taste salt a fost dezactivată.

en: Sticky keys has been enabled. From now on, modifier keys will stay latched after you have released them.
ro: Taste lipicioase a fost activată. De acum înainte tastele modificatoare vor rămâne active după ce le-ați dat drumul.

en: Sticky keys has been disabled.
ro: Taste lipicioase a fost dezactivată.

en: Mouse keys has been enabled. From now on, you can use the number pad of your keyboard in order to control the mouse.
ro: Tastele maus a fost activată. De acum înainte puteți folosi pad-ul de numere de pe tastatură pentru a controla mausul.

en: Mouse keys has been disabled.
ro: Tastele maus a fost dezactivată.

en: Accessibility
ro: Accesibilitate

en: Author
ro: Autor
