kcmaccess - en to ro translation catalogue (99 entries)

en: Hyper
ro: Hiper

en: Press %1 while NumLock, CapsLock and ScrollLock are active
ro: Apăsați %1 în timp ce NumLock, CapsLock și ScrollLock sunt active

en: Press %1 while CapsLock and ScrollLock are active
ro: Apăsați %1 în timp ce CapsLock și ScrollLock sunt active

en: Press %1 while NumLock and ScrollLock are active
ro: Apăsați %1 în timp ce NumLock și ScrollLock sunt active

en: Press %1 while ScrollLock is active
ro: Apăsați %1 în timp ce ScrollLock este activ

en: Press %1 while NumLock and CapsLock are active
ro: Apăsați %1 în timp ce NumLock și CapsLock sunt active

en: Press %1 while CapsLock is active
ro: Apăsați %1 în timp ce CapsLock este activ

en: Press %1 while NumLock is active
ro: Apăsați %1 în timp ce NumLock este activ

en: Press %1
ro: Apăsați %1

en: Could not set gsettings for Orca: "%1" failed
ro: Nu s-au putut stabili gsettings pentru Orca: „%1” a eșuat

en: Error: Could not launch "orca --setup"
ro: Eroare: Nu s-a putut lansa „orca --setup”

note: i18n: ectx: label, entry (SystemBell), group (Bell)
en: Use System Bell
ro: Folosește clopoțel de sistem

note: i18n: ectx: label, entry (CustomBell), group (Bell)
en: Customize system bell
ro: Personalizează clopoțelul de sistem

note: i18n: ectx: label, entry (CustomBellFile), group (Bell)
en: Sound file for the Bell
ro: Fișier cu sunet pentru clopoțel

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBell), group (Bell)
en: Use a visual bell instead of a sound
ro: Folosește clopoțel vizual în loc de sunet

note: i18n: ectx: label, entry (InvertScreen), group (Bell)
en: Invert the system colors on the bell
ro: Inversează culorile sistemului la clopoțel

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBellColor), group (Bell)
en: Color of the Visible Bell
ro: Culoarea clopoțelului vizibil

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBellPause), group (Bell)
en: Duration of the Visible Bell
ro: Durata clopoțelului vizibil

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeys), group (Keyboard)
en: Use sticky Keys
ro: Folosește taste lipicioase

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysLatch), group (Keyboard)
en: Lock the sticky keys
ro: Blochează taste lipicioase

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysAutoOff), group (Keyboard)
en: Turn sticky keys off when two keys are pressed simultaneously
ro: (Dez)activează tastele lipicioase când două taste sunt apăsate simultan

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a sticky key press
ro: Piuie la apăsarea unei taste lipicioase

note: i18n: ectx: label, entry (ToggleKeysBeep), group (Keyboard)
en: Toggle keys beep
ro: Comută piuitul tastelor

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardNotifyModifiers), group (Keyboard)
en: Notify when a keyboard modifier is pressed
ro: Notifică când e apăsat un modificator de tastatură

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXTimeout), group (Keyboard)
en: Use a timeout delay
ro: Folosește întârziere pentru expirare

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXBeep), group (Keyboard)
en: Use a beep for access
ro: Folosește piuit pentru acces

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeys), group (Keyboard)
en: Use slow keypresses
ro: Folosește apăsări lente de taste

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysDelay), group (Keyboard)
en: Delay for the key press
ro: Întârziere pentru apăsarea tastei

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysPressBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a slow keypress
ro: Piuie la apăsare lentă de tastă

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysAcceptBeep), group (Keyboard)
en: Beep on an accepted keypress
ro: Piuie la apăsare de tastă acceptată

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysRejectBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a rejected keypress
ro: Piuie la apăsare de tastă respinsă

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeys), group (Keyboard)
en: Bounce Keys
ro: Taste săritoare

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeysDelay), group (Keyboard)
en: Use a delay for bouncing
ro: Folosește întârziere pentru salturi

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeysRejectBeep), group (Keyboard)
en: Beep if a bounce key event is rejected
ro: Piuie dacă e respins un eveniment de tastă săritoare

note: i18n: ectx: label, entry (MouseKeys), group (Mouse)
en: Use keys to control the mouse
ro: Folosește taste pentru a controla mausul

note: i18n: ectx: label, entry (AccelerationDelay), group (Mouse)
en: Delay for the mouse movement
ro: Întârziere pentru mișcarea mausului

note: i18n: ectx: label, entry (RepetitionInterval), group (Mouse)
en: Repetition interval for the mouse movement
ro: Interval de repetare pentru mișcarea mausului

note: i18n: ectx: label, entry (AccelerationTime), group (Mouse)
en: Time to hit maximum velocity
ro: Durata până la atingerea vitezei maxime

note: i18n: ectx: label, entry (MaxSpeed), group (Mouse)
en: Maximum Velocity
ro: Viteză maximă

note: i18n: ectx: label, entry (ProfileCurve), group (Mouse)
en: Mouse Key Curve
ro: Curbă pentru taste maus

note: i18n: ectx: label, entry (Gestures), group (Keyboard)
en: Use Gestures
ro: Folosește gesturi

note: i18n: ectx: label, entry (GestureConfirmation), group (Keyboard)
en: Ask for Confirmation for a gesture
ro: Cere confirmarea pentru un gest

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardNotifyAccess), group (Keyboard)
en: Confirm access to the Keyboard
ro: Confirmă accesul la tastatură

note: i18n: ectx: label, entry (Enabled), group (ScreenReader)
en: Enable Screen Reader
ro: Activează cititorul de ecran

en: Please choose an audio file
ro: Alegeți un fișier audio

en: Audio Files (*.mp3 *.ogg *.wav)
ro: Fișiere audio (*.mp3 *.ogg *.wav)

en: Audible bell:
ro: Clopoțel sonor:

[ctx: Enable the system bell]
en: Enable
ro: Activează

[ctx: Defines if the system will use a sound system bell]
en: Custom sound:
ro: Sunet personalizat:

en: Search audio file for the system bell
ro: Caută fișier audio pentru clopoțelul de sistem

en: Button search audio file
ro: Buton, caută fișier audio

en: Visual bell:
ro: Clopoțel vizual:

[ctx: Enable visual bell]
en: Enable
ro: Activează

[ctx: Invert screen on a system bell]
en: Invert Screen
ro: Inversează ecranul

[ctx: Flash screen on a system bell]
en: Flash
ro: Bliț

[ctx: Color of the system bell]
en: Color
ro: Culoare

[ctx: Duration of the system bell]
en: Duration:
ro: Durată:

en: Slow keys:
ro: Taste lente:

[ctx: Enable slow keys]
en: Enable
ro: Activează

en: For a key to be accepted, it has to be held until the set amount of time
ro: Pentru ca o tastă să fie acceptată, aceasta trebuie ținută pe durata stabilită

[ctx: Slow keys Delay]
en: Delay:
ro: Întârziere:

en: Ring system bell:
ro: Sună clopoțelul de sistem:

[ctx: Use system bell when a key is pressed]
en: when any key is &pressed
ro: când e a&păsată orice tastă

[ctx: Use system bell when a key is accepted]
en: when any key is &accepted
ro: când e &acceptată orice tastă

[ctx: Use system bell when a key is rejected]
en: when any key is &rejected
ro: când e &refuzată orice tastă

en: Bounce keys:
ro: Taste săritoare:

[ctx: Bounce keys enable]
en: Enable
ro: Activează

en: Ignore rapid, repeated keypresses of the same key
ro: Ignoră apăsările rapide și repetate ale aceleeași taste

[ctx: Bounce keys delay]
en: Delay:
ro: Întârziere:

en: Ring system bell when rejected
ro: Sună clopoțelul de sistem la respingere

en: This module lets you configure the accessibility features such as a screen reader.
ro: Acest modul vă permite să configurați caracteristicile de accesibilitate, cum ar fi cititorul de ecran.

[ctx: System Bell]
en: Bell
ro: Clopoțel

[ctx: System Modifier Keys]
en: Modifier Keys
ro: Taste modificatoare

[ctx: System keyboard filters]
en: Keyboard Filters
ro: Filtre de tastatură

[ctx: System mouse navigation]
en: Mouse Navigation
ro: Navigare cu mausul

[ctx: System mouse navigation]
en: Screen Reader
ro: Cititor de ecran

en: Sticky keys:
ro: Taste lipicioase:

[ctx: Enable sticky keys]
en: Enable
ro: Activează

[ctx: Lock sticky keys]
en: Lock
ro: Blochează

en: Disable when two keys are held down
ro: Dezactivează când sunt apăsate două taste

en: Ring system bell when modifier keys are used
ro: Sună clopoțelul de sistem la folosirea tastelor modificatoare

en: Feedback:
ro: Reacție:

en: Ring system bell when locking keys are toggled
ro: Sună clopoțelul de sistem la comutarea tastelor de blocare

en: Show notification when modifier or locking keys are used
ro: Arată o notificare la folosirea tastelor modificatoare sau de blocare

en: Configure Notifications…
ro: Configurează notificările…

en: Use number pad to move cursor:
ro: Folosește tastatura numerică pentru a muta cursorul:

en: Enable
ro: Activează

en: When a gesture is used:
ro: Când e folosit un gest:

en: Display a confirmation dialog
ro: Afișează un dialog de confirmare

en: Ring the System Bell
ro: Sună clopoțelul de sistem

en: Show a notification
ro: Arată o notificare

en: Acceleration delay:
ro: Întârziere accelerare:

en: Repeat interval:
ro: Interval de repetiție:

en: Acceleration time:
ro: Timp de accelerare:

en: Maximum speed:
ro: Viteză maximă:

en: Acceleration profile:
ro: Profil de accelerare:

en: Launch Orca Screen Reader Configuration…
ro: Lansează configurarea cititorului de ecran Orca…

en: Please note that you may have to log out or reboot once to allow the screen reader to work properly.
ro: Rețineți că s-ar putea să trebuiască să ieșiți din sistem sau să reporniți o dată pentru a permite cititorului de ecran să funcționeze corect.

en: It appears that the Orca Screen Reader is not installed. Please install it before trying to use this feature, and then log out or reboot
ro: Se pare că cititorul de ecran Orca nu e instalat. Instalați-l înainte de a încerca să folosiți această caracteristică, apoi ieșiți din sistem sau reporniți-l
