plasma-desktop - en to ro translation catalogue (19 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (keepHistoryFor), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: How many months keep the activity history
ro: Câte luni să fie păstrat istoricul activității

note: i18n: ectx: label, entry (whatToRemember), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: Which data to keep in activity history
ro: Ce date să fie păstrate în istoricul activității

note: i18n: ectx: label, entry (allowedApplications), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: List of Applications whose activity history to save
ro: Lista aplicațiilor al căror istoric de activitate să fie salvat

note: i18n: ectx: label, entry (blockedApplications), group (Plugin-org.kde.ActivityManager.Resources.Scoring)
en: List of Applications whose activity history not to save
ro: Lista aplicațiilor al căror istoric de activitate să nu fie salvat

[ctx: unlimited number of months]
en: Forever
ro: Permanent

en: Forget the last hour
ro: Uită ultima oră

en: Forget the last two hours
ro: Uită ultimele două ore

en: Forget a day
ro: Uită o zi

en: Forget everything
ro: Uită tot

[ctx: unit of time. months to keep the history]
en:  month |  months
ro[0]:  lună
ro[1]:  luni
ro[2]:  de luni

[ctx: for in 'keep history for 5 months']
en: For
ro: pentru

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, messageWidget)
en: Cleared the activity history.
ro: S-a curățat istoricul activității.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelKeepHistory)
en: Keep history:
ro: Păstrare istoric:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonClearRecentHistory)
en: Clear History
ro: Curăță istoricul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRememberAllApplications)
en: For a&ll applications
ro: Pentru toate ap&licațiile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioDontRememberApplications)
en: &Do not remember
ro: N&u reține

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRememberSpecificApplications)
en: O&nly for specific applications:
ro: &Numai pentru anumite aplicații:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRememberDocuments)
en: Remember opened documents:
ro: Ține minte documentele deschise:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_blockedByDefault)
en: Blacklist applications not on the list
ro: Interzice aplicațiile ce nu sunt pe listă
