kcmkeyboard - en to ro translation catalogue (66 entries)

en: Keyboard Layout Switcher
ro: Comutator de aranjament al tastaturii

en: Switch to Next Keyboard Layout
ro: Schimbă la următorul aranjament de tastatură

en: Switch keyboard layout to %1
ro: Schimbă aranjamentul de tastatură la %1

[ctx: layout - variant]
en: %1 - %2
ro: %1 | %2

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddLayoutDialog)
en: Add Layout
ro: Adaugă aranjament

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, layoutSearchField)
en: Search…
ro: Caută…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcutLabel)
en: Shortcut:
ro: Scurtătură:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLabel)
en: Label:
ro: Etichetă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, prevbutton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
ro: Previzualizează

en: KDE Keyboard Control Module
ro: Modul KDE de control al tastaturii

en: <h1>Keyboard</h1> This control module can be used to configure keyboard parameters and layouts.
ro: <h1>Tastatură</h1> Acest modul de control poate fi folosit pentru a configura parametrii și aranjamentele tastaturii.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabHardware)
en: Hardware
ro: Echipament

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Keyboard &model:
ro: &Model tastatură:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, keyboardModelComboBox)
en: Here you can choose a keyboard model. This setting is independent of your keyboard layout and refers to the "hardware" model, i.e. the way your keyboard is manufactured. Modern keyboards that come with your computer usually have two extra keys and are referred to as "104-key" models, which is probably what you want if you do not know what kind of keyboard you have.
ro: Aici puteți alege modelul de tastatură. Această setare este independentă de aranjamentul de tastatură ales și se referă la modelul echipamentului adică la modul în care a fost fabricată tastatura. Tastaturile moderne au de obicei două taste suplimentare și sunt denumite ca modele cu „104 de taste” ceea ce probabil ar trebui să alegeți dacă nu știți ce fel de tastatură aveți.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLayouts)
en: Layouts
ro: Aranjamente

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: If you select "Application" or "Window" switching policy, changing the keyboard layout will only affect the current application or window.
ro: Dacă alegeți politica de comutare „Aplicație” sau „Fereastră”, atunci schimbarea aranjamentului de tastatură va afecta doar aplicația sau fereastra actuală.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: Switching Policy
ro: Politică de schimbare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByGlobalRadioBtn)
en: &Global
ro: &Globală

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByDesktopRadioBtn)
en: &Desktop
ro: &Birou

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByApplicationRadioBtn)
en: &Application
ro: &Aplicație

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByWindowRadioBtn)
en: &Window
ro: &Fereastră

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shortcutsGroupBox)
en: Shortcuts for Switching Layout
ro: Scurtături pentru schimbarea aranjamentului

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Main shortcuts:
ro: Scurtături principale:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, xkbGrpShortcutBtn)
en: This is a shortcut for switching layouts which is handled by X.org. It allows modifier-only shortcuts.
ro: Aceasta este o scurtătură pentru comutarea aranjamentelor care este manipulată de către X.org. Acesta permite doar scurtături cu modificator.

[ctx: no shortcut defined]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, xkbGrpShortcutBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, xkb3rdLevelShortcutBtn)
en: None
ro: Niciuna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: 3rd level shortcuts:
ro: Scurtături de nivel 3:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, xkb3rdLevelShortcutBtn)
en: This is a shortcut for switching to a third level of the active layout (if it has one) which is handled by X.org. It allows modifier-only shortcuts.
ro: Aceasta este o scurtătură pentru comutarea la un al treilea nivel de aranjament activ (dacă există) care este manipulată de X.org. Acesta permite doar scurtături cu modificator.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alternative shortcut:
ro: Scurtătură alternativă:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KKeySequenceWidget, kdeKeySequence)
en: This is a shortcut for switching layouts. It does not support modifier-only shortcuts and also may not work in some situations (e.g. if popup is active or from screensaver).
ro: O scurtătură pentru schimbarea aranjamentelor. Aceasta nu permite scurtături doar cu modificator și este posibil să nu funcționeze în anumite situații (de exemplu când este activ un panou contextual sau protecția de ecran).

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_configureLayouts)
en: Configure layouts
ro: Configurează aranjamente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addLayoutBtn)
en: Add
ro: Adaugă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeLayoutBtn)
en: Remove
ro: Elimină

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUpBtn)
en: Move Up
ro: Mută în sus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDownBtn)
en: Move Down
ro: Mută în jos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, layoutLoopingCheckBox)
en: Spare layouts
ro: Aranjamente de rezervă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Main layout count:
ro: Numărul de aranjamente principale:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAdvanced)
en: Advanced
ro: Avansat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_resetOldXkbOptions)
en: &Configure keyboard options
ro: &Configurează opțiunile tastaturii

[ctx: unknown keyboard model vendor]
en: Unknown
ro: Necunoscut

[ctx: no shortcuts defined]
en: None
ro: Niciuna

en: %1 shortcut | %1 shortcuts
ro[0]: %1 scurtătură
ro[1]: %1 scurtături
ro[2]: %1 de scurtături

[ctx: layout map name]
en: Map
ro: Hartă

en: Layout
ro: Aranjament

en: Variant
ro: Variantă

en: Label
ro: Etichetă

en: Shortcut
ro: Scurtătură

[ctx: variant]
en: Default
ro: Implicită

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: When a key is held:
ro: Când o tastă e ținută:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, accentMenuRadioButton)
en: &Show accented and similar characters
ro: Arată caractere accentuate și &similare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, repeatRadioButton)
en: &Repeat the key
ro: &Repetă tasta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, nothingRadioButton)
en: &Do nothing
ro: &Nu fă nimic

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Test area:
ro: Zonă de probă:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Allows to test keyboard repeat and click volume (just don't forget to apply the changes).
ro: Permite verificarea repetiției de tastatură și a volumului clicului tastelor (nu uitați să aplicați modificările).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, numlockGroupBox)
en: If supported, this option allows you to setup the state of NumLock after Plasma startup.<p>You can configure NumLock to be turned on or off, or configure Plasma not to set NumLock state.
ro: Dacă e susținută, această opțiune vă permite să configurați starea NumLock după pornirea Plasma.<p>Puteți configura NumLock să fie pornit, oprit, sau Plasma să nu-i modifice starea.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, numlockGroupBox)
en: NumLock on Plasma Startup
ro: NumLock la pornirea Plasma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton1)
en: T&urn on
ro: A&ctivează

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: &Turn off
ro: Dezac&tivează

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton3)
en: Leave unchan&ged
ro: Lasă &neschimbat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRate)
en: &Rate:
ro: &Rată:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, delaySlider) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_repeatDelay)
en: If supported, this option allows you to set the delay after which a pressed key will start generating keycodes. The 'Repeat rate' option controls the frequency of these keycodes.
ro: Dacă e susținută, această opțiune vă permite să stabiliți întârzierea cu care o tastă apăsată va începe să genereze simboluri. Opțiunea „Rata de repetiție” gestionează frecvența acestor simboluri.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_repeatRate) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, rateSlider)
en: If supported, this option allows you to set the rate at which keycodes are generated while a key is pressed.
ro: Dacă e susținută, această opțiune vă permite să stabiliți rata la care caracterele sunt generate când e apăsată o tastă.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_repeatRate)
en:  repeats/s
ro:  repetări/s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDelay)
en: &Delay:
ro: În&târziere

[ctx: app display name]
en: Keyboard Preview
ro: Previzualizare tastatură

[ctx: app description]
en: Keyboard layout visualization
ro: Vizualizarea aranjamentului tastaturii

[ctx: @label]
en: The keyboard geometry failed to load. This often indicates that the selected model does not support a specific layout or layout variant. This problem will likely also present when you try to use this combination of model, layout and variant.
ro: Încărcarea geometriei tastaturii a eșuat. Aceasta indică adesea că modelul ales nu susține un anumit aranjament sau variantă de aranjament. Această problemă se poate manifesta și când încercați să folosiți această combinație de model, aranjament și variantă.
