kcminput - en to ro translation catalogue (74 entries)

en: Querying input devices failed. Please reopen this settings module.
ro: Interogarea dispozitivelor de intrare a eșuat. Redeschideți acest modul de configurare.

en: Critical error on reading fundamental device infos of %1.
ro: Eroare critică la citirea informațiilor fundamentale de dispozitiv ale %1.

en: Pointer device KCM
ro: KCM pentru dispozitive de indicare

en: System Settings module for managing mice and trackballs.
ro: Modul pentru Configurări de sistem pentru gestiune maus și trackball.

en: Copyright 2018 Roman Gilg
ro: Drept de autor 2018 Roman Gilg

en: Developer
ro: Dezvoltator

en: Error while loading values. See logs for more information. Please restart this configuration module.
ro: Eroare la încărcarea valorilor. Vedeți jurnalul pentru informații suplimentare. Reporniți acest modul de configurare.

en: No pointer device found. Connect now.
ro: Nu s-a găsit niciun dispozitiv de indicare. Conectați acum.

en: Not able to save all changes. See logs for more information. Please restart this configuration module and try again.
ro: Nu s-au putut salva toate modificările. Vedeți jurnalul pentru informații suplimentare. Reporniți acest modul de configurare și reîncercați.

en: Error while loading default values. Failed to set some options to their default values.
ro: Eroare la încărcarea valorilor implicite. Stabilirea unor opțiuni la valori implicite a eșuat.

en: Error while adding newly connected device. Please reconnect it and restart this configuration module.
ro: Eroare la adăugarea dispozitivului nou conectat. Reconectați-l și reporniți acest modul de configurare.

en: Pointer device disconnected. Closed its setting dialog.
ro: Dispozitiv de indicare deconectat. Dialogul său de configurare a fost închis.

en: Pointer device disconnected. No other devices found.
ro: Dispozitiv de indicare deconectat. Nu au fost găsite alte dispozitive.

en: Device:
ro: Dispozitiv:

en: General:
ro: Generale:

en: Device enabled
ro: Dispozitiv activat

en: Accept input through this device.
ro: Acceptă introducerea prin acest dispozitiv.

en: Left handed mode
ro: Regim pentru stângaci

en: Swap left and right buttons.
ro: Schimbă butoanele stâng și drept.

en: Press left and right buttons for middle-click
ro: Apasă butoanele stâng și drept pentru clic mijlociu

en: Clicking left and right button simultaneously sends middle button click.
ro: Apăsarea simultană a butoanelor stâng și drept trimite clic de buton din mijloc.

en: Pointer speed:
ro: Viteză indicator:

en: Acceleration profile:
ro: Profil de accelerare:

en: Flat
ro: Plat

en: Cursor moves the same distance as the mouse movement.
ro: Cursorul se mișcă pe aceeași distanță ca mișcarea mausului.

en: Adaptive
ro: Adaptiv

en: Cursor travel distance depends on the mouse movement speed.
ro: Distanța traversată de cursor depinde de viteza de mișcare a mausului.

en: Scrolling:
ro: Derulare:

en: Invert scroll direction
ro: Inversează direcția derulării

en: Touchscreen like scrolling.
ro: Derulare ca pe ecran tactil.

en: Scrolling speed:
ro: Viteză de derulare:

[ctx: Slower Scroll]
en: Slower
ro: Mai lentă

[ctx: Faster Scroll Speed]
en: Faster
ro: Mai rapidă

[ctx: @action:button]
en: Re-bind Additional Mouse Buttons…
ro: Leagă butoane de maus suplimentare…

[ctx: @label for assigning an action to a numbered button]
en: Extra Button %1:
ro: Buton extra %1:

[ctx: @action:button]
en: Press the mouse button for which you want to add a key binding
ro: Apăsați butonul de maus pentru care doriți să adăugați o legătură de taste

[ctx: @action:button, %1 is the translation of 'Extra Button %1' from above]
en: Enter the new key combination for %1
ro: Introduceți noua combinație de taste pentru %1

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ro: Renunță

[ctx: @action:button]
en: Press a mouse button
ro: Apăsați un buton al mausului

[ctx: @action:button, Bind a mousebutton to keyboard key(s)]
en: Add Binding…
ro: Adaugă legătură…

[ctx: @action:button]
en: Go back
ro: Mergi înapoi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, KCMMouse)
en: <h1>Mouse</h1> This module allows you to choose various options for the way in which your pointing device works. Your pointing device may be a mouse, trackball, or some other hardware that performs a similar function.
ro: <h1>Maus</h1> Acest modul vă permite să alegeți opțiuni variate pentru modul în care va lucra dispozitivul dumneavoastră de indicare. Acest dispozitiv poate fi un maus, trackball sau alt echipament care execută o funcție similară.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: &General
ro: &Generale

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, handedBox)
en: If you are left-handed, you may prefer to swap the functions of the left and right buttons on your pointing device by choosing the 'left-handed' option. If your pointing device has more than two buttons, only those that function as the left and right buttons are affected. For example, if you have a three-button mouse, the middle button is unaffected.
ro: Dacă sunteți stângaci, puteți prefera să comutați funcțiile pentru butoanele stâng și drept ale dispozitivului de indicare alegând opțiunea „Pentru stângaci”. Dacă dispozitivul dumneavoastră de indicare are mai mult de două butoane, numai cele cu funcție de stâng și drept vor fi afectate. De exemplu, dacă aveți un maus cu trei butoane, butonul din mijloc nu este afectat.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, handedBox)
en: Button Order
ro: Ordine butoane

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightHanded)
en: Righ&t handed
ro: Pentru drep&taci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftHanded)
en: Le&ft handed
ro: Pentru &stângaci

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Change the direction of scrolling for the mouse wheel or the 4th and 5th mouse buttons.
ro: Modifică direcția de derulare a rotiței mausului sau a butoanelor 4 și 5 ale mausului.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Re&verse scroll direction
ro: In&versează direcția derulării

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
ro: Avansate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pointer acceleration:
ro: Accelerație indicator:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Pointer threshold:
ro: Prag cursor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Double click interval:
ro: Interval dublu-clic:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Drag start time:
ro: Moment de pornire a tragerii:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Drag start distance:
ro: Distanță de pornire a tragerii:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Mouse wheel scrolls by:
ro: Rotița mausului derulează cu:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, accel)
en: <p>This option allows you to change the relationship between the distance that the mouse pointer moves on the screen and the relative movement of the physical device itself (which may be a mouse, trackball, or some other pointing device.)</p><p> A high value for the acceleration will lead to large movements of the mouse pointer on the screen even when you only make a small movement with the physical device. Selecting very high values may result in the mouse pointer flying across the screen, making it hard to control.</p>
ro: <p>Această opțiune vă permite să modificați relația dintre distanța pe care cursorul mausului o parcurge pe ecran și mișcarea fizică relativă a dispozitivului în sine (care poate fi un maus, trackball sau alt dispozitiv de indicare).</p><p> O valoare înaltă pentru accelerație poate duce la deplasări mari ale cursorului pe ecran, chiar și la mici deplasări ale dispozitivului fizic. Alegerea unor valori foarte mari poate face cursorul să zboare pe ecran și să fie foarte greu de controlat.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, thresh)
en: <p>The threshold is the smallest distance that the mouse pointer must move on the screen before acceleration has any effect. If the movement is smaller than the threshold, the mouse pointer moves as if the acceleration was set to 1X;</p><p> thus, when you make small movements with the physical device, there is no acceleration at all, giving you a greater degree of control over the mouse pointer. With larger movements of the physical device, you can move the mouse pointer rapidly to different areas on the screen.</p>
ro: <p>Pragul este cea mai mică distanță pe care cursorul mausului trebuie să o parcurgă pe ecran înainte ca accelerația să aibă efect. Dacă mișcarea este mai mică decât pragul, atunci cursorul se mișcă de parcă accelerația ar fi fost stabilită la „1x”.</p><p> Astfel, atunci când veți face deplasări mici cu dispozitivul de indicare, nu va exista nici o accelerare, dându-vă un mare grad de control asupra indicatorului mausului. Cu deplasări mari ale dispozitivului de indicare puteți muta rapid indicatorul în diferite zone ale ecranului.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, doubleClickInterval)
en: The double click interval is the maximal time (in milliseconds) between two mouse clicks which turns them into a double click. If the second click happens later than this time interval after the first click, they are recognized as two separate clicks.
ro: Intervalul de dublu-clic este perioada maximă de timp (în milisecunde) între două clicuri de maus care este interpretată ca dublu-clic. Dacă al doilea clic are loc mai târziu decât acest interval după primul clic, atunci acestea vor fi recunoscute ca clicuri separate.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartTime)
en: If you click with the mouse (e.g. in a multi-line editor) and begin to move the mouse within the drag start time, a drag operation will be initiated.
ro: Dacă faceți clic cu mausul (de exemplu într-un redactor multi-linie) și începeți să mutați mausul în intervalul de tragere, atunci va fi inițiată o operație de tragere.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartDist)
en: If you click with the mouse and begin to move the mouse at least the drag start distance, a drag operation will be initiated.
ro: Dacă faceți clic cu mausul și începeți să mișcați mausul cel puțin pe distanța de începere a tragerii, atunci va fi inițiată o operație de tragere.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, wheelScrollLines)
en: If you use the wheel of a mouse, this value determines the number of lines to scroll for each wheel movement. Note that if this number exceeds the number of visible lines, it will be ignored and the wheel movement will be handled as a page up/down movement.
ro: Dacă folosiți rotița mausului, această valoare determină numărul de linii de derulat pentru fiecare pas al rotiței. Trebuie să rețineți că, dacă acest număr depășește numărul de linii vizibile, acest parametru va fi ignorat și mișcarea rotiței va fi tratată ca o deplasare de pagină în sus sau în jos.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, MouseNavigation)
en: Keyboard Navigation
ro: Navigare cu tastatura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mouseKeys)
en: &Move pointer with keyboard (using the num pad)
ro: &Mișcă indicatorul cu tastele (folosind tastatura numerică)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Acceleration delay:
ro: Întârziere &accelerare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: R&epeat interval:
ro: Interval de r&epetiție:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Acceleration &time:
ro: &Timp de accelerare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Ma&ximum speed:
ro: Viteză ma&ximă:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_max_speed)
en:  pixel/sec
ro:  pixeli/sec

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Acceleration &profile:
ro: &Profil de accelerare:

en: Mouse
ro: Maus

en: (c) 1997 - 2018 Mouse developers
ro: (c) 1997 - 2018 Programatorii Maus

en:  pixel |  pixels
ro[0]:  pixel
ro[1]:  pixeli
ro[2]:  de pixeli

en:  line |  lines
ro[0]:  linie
ro[1]:  linii
ro[2]:  de linii
