joystick - en to ro translation catalogue (41 entries)

en: Calibration
ro: Calibrare

en: Next
ro: Următor

en: Please wait a moment to calculate the precision
ro: Așteptați un moment să calculez precizia

en: (usually X)
ro: (de obicei X)

en: (usually Y)
ro: (de obicei Y)

en: <qt>Calibration is about to check the value range your device delivers.<br /><br />Please move <b>axis %1 %2</b> on your device to the <b>minimum</b> position.<br /><br />Press any button on the device or click on the 'Next' button to continue with the next step.</qt>
ro: <qt>Operația de calibrare urmează să verifice domeniul de valori posibil pentru dispozitivul dvs.<br /><br />Mișcați <b>axa %1 %2</b> a dispozitivului în poziția <b>minimă</b>.<br /><br />Apăsați orice buton al dispozitivului sau faceți clic pe butonul 'Următor' pentru a trece la pasul următor.</qt>

en: <qt>Calibration is about to check the value range your device delivers.<br /><br />Please move <b>axis %1 %2</b> on your device to the <b>center</b> position.<br /><br />Press any button on the device or click on the 'Next' button to continue with the next step.</qt>
ro: <qt>Operația de calibrare urmează să verifice domeniul de valori posibil pentru dispozitivul dvs.<br /><br />Mișcați <b>axa %1 %2</b> a dispozitivului în poziția <b>centrală</b>.<br /><br />Apăsați orice buton al dispozitivului sau faceți clic pe butonul 'Următor' pentru a trece la pasul următor.</qt>

en: <qt>Calibration is about to check the value range your device delivers.<br /><br />Please move <b>axis %1 %2</b> on your device to the <b>maximum</b> position.<br /><br />Press any button on the device or click on the 'Next' button to continue with the next step.</qt>
ro: <qt>Operația de calibrare urmează să verifice domeniul de valori posibil pentru dispozitivul dvs.<br /><br />Mișcați <b>axa %1 %2</b> a dispozitivului în poziția <b>maximă</b>.<br /><br />Apăsați orice buton al dispozitivului sau faceți clic pe butonul 'Următor' pentru a trece la pasul următor.</qt>

en: Communication Error
ro: Eroare de comunicație

en: You have successfully calibrated your device
ro: Ați calibrat cu succes dispozitivul dvs.

en: Calibration Success
ro: Calibrare reușită

en: Value Axis %1: %2
ro: Valoare axă %1: %2

en: The given device %1 could not be opened: %2
ro: Nu am putut deschide dispozitivul %1: %2

en: The given device %1 is not a joystick.
ro: Dispozitivul %1 nu este un joystick.

en: Could not get kernel driver version for joystick device %1: %2
ro: Nu am putut afla versiunea driver-ului pentru dispozitivul joystick %1: %2

en: The current running kernel driver version (%1.%2.%3) is not the one this module was compiled for (%4.%5.%6).
ro: Driver-ul de kernel în execuție, cu versiunea (%1.%2.%3) nu este cel pentru care a fost compilat acest modul (%4.%5.%6).

en: Could not get number of buttons for joystick device %1: %2
ro: Nu am putut afla numărul de butoane pentru dispozitivul joystick %1: %2

en: Could not get number of axes for joystick device %1: %2
ro: Nu am putut afla numărul de axe pentru dispozitivul joystick %1: %2

en: Could not get calibration values for joystick device %1: %2
ro: Nu am putut determina valorile de calibrare pentru dispozitivul joystick %1: %2

en: Could not restore calibration values for joystick device %1: %2
ro: Nu am putut reface valorile de calibrare pentru dispozitivul joystick %1: %2

en: Could not initialize calibration values for joystick device %1: %2
ro: Nu am putut inițializa valorile de calibrare pentru dispozitivul joystick %1: %2

en: Could not apply calibration values for joystick device %1: %2
ro: Nu am putut aplica valorile de calibrare pentru dispozitivul joystick %1: %2

en: internal error - code %1 unknown
ro: eroare internă - cod necunoscut %1

en: KDE Joystick Control Module
ro: Modul KDE pentru controlul joystick-ului

en: KDE System Settings Module to test Joysticks
ro: Modul pentru Configurări de sistem KDE pentru testarea joystick-urilor

en: <h1>Joystick</h1>This module helps to check if your joystick is working correctly.<br />If it delivers wrong values for the axes, you can try to solve this with the calibration.<br />This module tries to find all available joystick devices by checking /dev/js[0-4] and /dev/input/js[0-4]<br />If you have another device file, enter it in the combobox.<br />The Buttons list shows the state of the buttons on your joystick, the Axes list shows the current value for all axes.<br />NOTE: the current Linux device driver (Kernel 2.4, 2.6) can only autodetect<ul><li>2-axis, 4-button joystick</li><li>3-axis, 4-button joystick</li><li>4-axis, 4-button joystick</li><li>Saitek Cyborg 'digital' joysticks</li></ul>(For details you can check your Linux source/Documentation/input/joystick.txt)
ro: <h1>Joystick</h1>Acest modul vă ajută să verificați dacă joystick-ul funcționează corect.<br />Dacă dă valori greșite pentru axe, atunci puteți încerca să corectați problema prin calibrare.<br />Acest modul încearcă să descopere toate dispozitivele joystick disponibile verificând /dev/js[0-4] și /dev/input/js[0-4]<br />Dacă aveți alt fișier de dispozitiv, introduceți-l în caseta combinată.<br />Lista de butoane arată starea butoanelor joystick-ului, iar lista axelor arată valoarea actuală pentru toate axele.<br />NOTĂ: driver-ul actual de dispozitiv Linux (nucleul 2.4, 2.6) poate detecta automat numai<ul><li>joystick cu 2 axe, 4 butoane</li><li>joystick cu 3 axe, 4 butoane</li><li>joystick cu 4 axe, 4 butoane</li><li>joystick-uri „digitale” Saitek Cyborg</li></ul>(Pentru detalii, puteți consulta fișierul Documentation/input/joystick.txt din codul sursă al nucleului Linux)

en: Device:
ro: Dispozitiv:

[ctx: Cue for deflection of the stick]
en: Position:
ro: Poziție:

en: Show trace
ro: Afișează urma

en: PRESSED
ro: APĂSAT

en: Buttons:
ro: Butoane:

en: State
ro: Stare

en: Axes:
ro: Axe:

en: Value
ro: Valoare

en: Calibrate
ro: Calibrează

en: No joystick device automatically found on this computer.<br />Checks were done in /dev/js[0-4] and /dev/input/js[0-4]<br />If you know that there is one attached, please enter the correct device file.
ro: Nu am detectat automat nici un dispozitiv joystick.<br />Verificările au fost făcute pentru fișierele speciale /dev/js[0-4] și /dev/input/js[0-4]<br />Dacă știți că există unul atașat, atunci introduceți fișierul de dispozitiv corect.

en: The given device name is invalid (does not contain /dev).
    Please select a device from the list or
    enter a device file, like /dev/js0.
ro: Numele de dispozitiv dat este eronat (nu conține /dev).
    Selectați un dispozitiv din listă sau
    introduceți un nume de fișier de dispozitiv, precum /dev/js0.

en: Unknown Device
ro: Dispozitiv necunoscut

en: Device Error
ro: Eroare de dispozitiv

en: <qt>Calibration is about to check the precision.<br /><br /><b>Please move all axes to their center position and then do not touch the joystick anymore.</b><br /><br />Click OK to start the calibration.</qt>
ro: <qt>Operația de calibrarea va verifica precizia.<br /><br /><b>Mutați toate axele în poziția centrală și nu mai atingeți joystick-ul.</b><br /><br />Apăsați butonul "OK" pentru a porni calibrarea.</qt>

en: Restored all calibration values for joystick device %1.
ro: Am refăcut toate valorile de calibrare pentru dispozitivul joystick %1.
