kcmkonq - en to ro translation catalogue (24 entries)

en: Desktop
ro: Birou

en: Documents
ro: Documente

en: Downloads
ro: Descărcări

en: Music
ro: Muzică

en: Pictures
ro: Poze

en: Videos
ro: Video

en: Templates
ro: Șabloane

en: <h1>Paths</h1>
    This module allows you to choose where in the filesystem the files on your desktop should be stored.
    Use the "Whats This?" (Shift+F1) to get help on specific options.
ro: <h1>Căi</h1>
    Acest modul vă permite să alegeți locul în care vor fi salvate fișierele de pe biroul dumneavoastră.
    Folosiți „Ce-i asta?” (Shift+F1) pentru a obține ajutor pentru opțiunile individuale.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Desktop path:
ro: Cale birou:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_desktopLocation)
en: This folder contains all the files which you see on your desktop. You can change the location of this folder if you want to, and the contents will move automatically to the new location as well.
ro: Acest dosar conține toate fișierele pe care le vedeți pe ecran. Puteți schimba locul acestui dosar dacă doriți, iar conținutul lui va fi mutat automat la noua amplasare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Documents path:
ro: Cale documente:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_documentsLocation)
en: This folder will be used by default to load or save documents from or to.
ro: Acest dosar va fi folosit în mod implicit pentru a încărca sau salva documente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Downloads path:
ro: Cale descărcări:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_downloadsLocation)
en: This folder will be used by default to save your downloaded items.
ro: Acest dosar va fi folosit în mod implicit pentru a vă salva elementele descărcate.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Videos path:
ro: Cale videoclipuri:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_videosLocation)
en: This folder will be used by default to load or save movies from or to.
ro: Acest dosar va fi folosit în mod implicit pentru a încărca sau salva filme.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Pictures path:
ro: Cale poze:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_picturesLocation)
en: This folder will be used by default to load or save pictures from or to.
ro: Acest dosar va fi folosit în mod implicit pentru a încărca sau salva poze.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Music path:
ro: Cale muzică:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_musicLocation)
en: This folder will be used by default to load or save music from or to.
ro: Acest dosar va fi folosit în mod implicit pentru a încărca sau salva muzică.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Public path:
ro: Cale publică:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_publicLocation)
en: This folder will be used by default to load or save public shares from or to.
ro: Acest dosar va fi folosit pentru a încărca sau salva partajări publice.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Templates path:
ro: Cale șabloane:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_templatesLocation)
en: This folder will be used by default to load or save templates from or to.
ro: Acest dosar va fi folosit implicit pentru a încărca sau salva șabloane.
