plasma-desktop - en to ro translation catalogue (55 entries)

[ctx: %1 is the name of the component, %2 is the action for which saving failed]
en: Error while saving shortcut %1: %2
ro: Eroare la salvarea scurtăturii %1: %2

[ctx: %1 is the name of an application]
en: Error while adding %1, it seems it has no actions.
ro: Eroare la adăugarea %1, se pare că nu are acțiuni.

en: Error while communicating with the global shortcuts service
ro: Eroare la comunicarea cu serviciul de scurtături globale

en: Failed to communicate with global shortcuts daemon
ro: Comunicarea cu demonul de scurtături globale a eșuat

[ctx: %2 is the name of a category inside the 'Common Actions' section]
en: Shortcut %1 is already assigned to the common %2 action '%3'.
    Do you want to reassign it?
ro: Scurtătura %1 e atribuită deja acțiunii comune %2 „%3”.
    Doriți să o reatribuiți?

en: Shortcut %1 is already assigned to action '%2' of %3.
    Do you want to reassign it?
ro: Scurtătura %1 e atribuită deja acțiunii „%2” din %3.
    Doriți să o reatribuiți?

[ctx: @title:window]
en: Found conflict
ro: Conflict găsit

en: Applications
ro: Aplicații

en: Commands
ro: Comenzi

en: System Settings
ro: Configurări de sistem

en: Common Actions
ro: Acțiuni comune

en: Cannot export scheme while there are unsaved changes
ro: Schema nu poate fi exportată în timp se sunt modificări nesalvate

en: Select the components below that should be included in the exported scheme
ro: Alegeți componentele de mai jos ce trebuiesc incluse în schema exportată

en: Save scheme
ro: Salvează schema

[ctx: @tooltip:button %1 is the text of a custom command]
en: Edit command for %1
ro: Modifică comanda pentru %1

en: Remove all shortcuts for %1
ro: Elimină toate scurtăturile pentru %1

en: Undo deletion
ro: Desfă ștergerea

en: No items matched the search terms
ro: Niciun element nu se potrivește termenilor căutării

en: Select an item from the list to view its shortcuts here
ro: Alegeți un element din listă pentru a-i vedea scurtăturile aici

[ctx: @action:button Keep translated text as short as possible]
en: Add Application…
ro: Adaugă aplicație…

[ctx: @action:button Keep translated text as short as possible]
en: Add Command…
ro: Adaugă comandă…

en: Import Scheme…
ro: Importă schemă…

en: Cancel Export
ro: Anulează exportul

en: Export Scheme…
ro: Exportă schema…

en: Export Shortcut Scheme
ro: Exportă schema de scurtături

en: Import Shortcut Scheme
ro: Importă schemă de scurtături

[ctx: Template for file dialog]
en: Shortcut Scheme (*.kksrc)
ro: Schemă de scurtături (*.kksrc)

en: Edit Command
ro: Modifică comanda…

en: Add Command
ro: Adaugă comandă

en: Save
ro: Salvează

en: Add
ro: Adaugă

en: Enter a command or choose a script file:
ro: Introduceți o comandă sau alegeți un fișier cu script:

[ctx: @action:button]
en: Choose…
ro: Alege…

[ctx: @title:window]
en: Choose Script File
ro: Alege fișier cu script

[ctx: Template for file dialog]
en: Script file (*.*sh)
ro: Fișier cu script (*.*sh)

en: Select the scheme to import:
ro: Alegeți schema de importat:

en: Custom Scheme
ro: Schemă personalizată

en: Select File…
ro: Alege fișierul…

en: Import
ro: Importă

en: Editing shortcut: %1
ro: Modificarea scurtăturii: %1

en: No active shortcuts
ro: Nicio scurtătură activă

[ctx: %1 decides if singular or plural will be used]
en: Default shortcut | Default shortcuts
ro[0]: Scurtătură implicită
ro[1]: Scurtături implicite
ro[2]: Scurtături implicite

en: No default shortcuts
ro: Nicio scurtătură implicită

en: Default shortcut %1 is enabled.
ro: Scurtătură implicită %1 e activată.

en: Default shortcut %1 is disabled.
ro: Scurtătură implicită %1 e dezactivată.

en: Custom shortcuts
ro: Scurtături personalizate

en: Delete this shortcut
ro: Șterge această scurtătură

en: Add custom shortcut
ro: Adaugă scurtătură personalizată

en: Cancel capturing of new shortcut
ro: Anulează capturarea noii scurtături

en: File
ro: Fișier

en: Edit
ro: Editare

en: Navigation
ro: Navigare

en: View
ro: Vizualizare

en: Settings
ro: Configurări

en: Help
ro: Ajutor
