plasma-desktop - en to ro translation catalogue (16 entries)

en: Position on screen:
ro: Poziția pe ecran:

en: Top
ro: Sus

en: Center
ro: Centru

en: Activation:
ro: Activare:

[ctx: @option:check]
en: Activate when pressing any key on the desktop
ro: Activează la apăsarea oricărei taste pe birou

en: History:
ro: Istoric:

[ctx: @option:check]
en: Remember past searches
ro: Reține căutările anterioare

[ctx: @option:check]
en: Retain last search when re-opening
ro: Reține căutarea precedentă la redeschidere

[ctx: @option:check]
en: Activity-aware (last search and history)
ro: Conștient de activitate (ultima căutare și istoric)

en: Clear History
ro: Șterge istoricul

[ctx: @action:button %1 activity name]
en: Clear History for Activity "%1"
ro: Curăță istoricul pentru activitatea „%1”

en: Clear History…
ro: Curăță istoricul…

[ctx: @item:inmenu delete krunner history for all activities]
en: For all activities
ro: Pentru toate activitățile

[ctx: @item:inmenu delete krunner history for this activity]
en: For activity "%1"
ro: Pentru activitatea „%1”

[ctx: @label]
en: Plugins:
ro: Extensii:

[ctx: @action:button]
en: Configure Enabled Search Plugins…
ro: Configurează extensiile de căutare active…
