plasma-desktop - en to ro translation catalogue (23 entries)

en: Primary (default)
ro: Primar (implicit)

en: Portrait
ro: Portret

en: Landscape
ro: Peisaj

en: Inverted Portrait
ro: Portret inversat

en: Inverted Landscape
ro: Peisaj inversat

en: Follow the active screen
ro: Urmează ecranul activ

en: Fit to Output
ro: Potrivește la ieșire

en: Fit Output in tablet
ro: Potrivește ieșirea în tabletă

en: Custom size
ro: Dimensiune personalizată

en: No drawing tablets found.
ro: Nicio planșetă grafică găsită.

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
ro: Dispozitiv:

en: Target display:
ro: Afișaj țintă:

en: Orientation:
ro: Orientare:

en: Left-handed mode:
ro: Regim pentru stângaci:

en: Area:
ro: Zonă:

en: Resize the tablet area
ro: Redimensionează zona tabletei

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
ro: Blochează raportul de aspect

en: Tool Button 1
ro: Buton unealtă 1

en: Tool Button 2
ro: Buton unealtă 2

en: Tool Button 3
ro: Buton unealtă 3

[ctx: @label:listbox The pad we are configuring]
en: Pad:
ro: Planșetă

en: None
ro: Niciuna

en: Button %1:
ro: Buton %1:
