plasma-desktop - en to ro translation catalogue (22 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
ro: Denumirea schemei de culori

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
ro: Un clic pentru deschiderea fișierelor

note: i18n: ectx: label, entry (automaticLookAndFeel), group (KDE)
en: Switch the look and feel package depending on time of day
ro: Schimbă pachetul de aspect și comportament conform orei din zi

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global Look and Feel package
ro: Pachet de aspect și comportament global

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
ro: Pachet de aspect și comportament global, alternativ

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
ro: Viteza animației

[ctx: @action:button]
en: Change global theme
ro: Schimbă tematica globală

[ctx: @label accessible]
en: Global theme
ro: Tematică globală

en: Theme:
ro: Tematică:

[ctx: Switch between dark and light look and feel packages automatically]
en: Automatic
ro: Automat

[ctx: @info:tooltip 1 is the name of a light global theme, 2 is the name of a dark global theme]
en: Use “%1” during the day and “%2” at night
ro: Folosește „%1” în timpul zilei și „%2” noaptea

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More appearance settings:
ro: Configurări de aspect suplimentare:

en: Animation speed:
ro: Viteza animației:

[ctx: Animation speed]
en: Slow
ro: Lentă

[ctx: Animation speed]
en: Instant
ro: Instantanee

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
ro: Apăsarea pe fișiere sau dosare:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
ro: Le selectează

en: Open by double-clicking instead
ro: Deschide prin apăsare dublă în schimb

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
ro: Le deschide

en: Select by clicking on item's selection marker
ro: Se alege apăsând pe marcatorul de selecție al elementului

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More behavior settings:
ro: Configurări de comportament suplimentare:

en: Most used pages:
ro: Pagini folosite frecvent:
