plasma-desktop - en to ro translation catalogue (23 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (confirmLogout), group (General)
en: Confirm logout
ro: Confirmă ieșirea

note: i18n: ectx: label, entry (shutdownType), group (General)
en: Default leave option
ro: Opțiunea implicită de plecare

note: i18n: ectx: label, entry (loginMode), group (General)
en: On login
ro: La autentificare

note: i18n: ectx: label, entry (excludeApps), group (General)
en: Applications to be excluded from session
ro: Aplicații de exclus din sesiune

[ctx: @info:status inlinemessage]
en: Failed to request restart to firmware setup: %1
ro: Cererea de repornire în configurarea microcodului a eșuat: %1

[ctx: @info:status inlinemessage]
en: Next time the computer is restarted, it will enter the UEFI setup screen.
ro: La următoarea repornire a calculatorului, acesta va intra în ecranul de configurare UEFI.

[ctx: @info:status inlinemessage]
en: Next time the computer is restarted, it will enter the firmware setup screen.
ro: La următoarea repornire a calculatorului, acesta va intra în ecranul de configurare a microcodului.

[ctx: @action:button]
en: Restart Now
ro: Repornește acum

[ctx: @title:group]
en: General
ro: Generale

[ctx: @label beginning of the logical sentence 'Ask for confirmation on shutdown, restart, and logout.']
en: Ask for confirmation:
ro: Cere confirmarea:

[ctx: @option:check end of the logical sentence 'Ask for confirmation on shutdown, restart, and logout.']
en: On shutdown, restart, and logout
ro: La oprire, repornire și ieșire

[ctx: @title:group]
en: Session Restore
ro: Restaurare sesiune

[ctx: @title:group prefix for radiobuttons]
en: On login, launch apps that were open:
ro: La autentificare, lansează aplicațiile ce erau deschise:

[ctx: @option:radio Automatic style of session restoration]
en: On last logout
ro: La ultima ieșire

[ctx: @option:radio Manual style of session restoration]
en: When session was manually saved
ro: Când sesiunea a fost salvată manual

[ctx: @info]
en: A <interface>Save Session</interface> button will appear in the <interface>Application Launcher</interface> menu. When you click it, Plasma will remember the apps that are open and restore them on the next login. Click it again to replace the set of remembered apps.
ro: Un buton <interface>Salvează sesiunea</interface> va apărea în meniul <interface>Lansatorului de aplicații</interface>. Când îl apăsați, Plasma va memoriza aplicațiile deschise și le va restabili la următoarea autentificare.

[ctx: @option:radio Here 'session' refers to the technical concept of session restoration, whereby the windows that were open on logout are re-opened on the next login]
en: Start with an empty session
ro: Pornește cu o sesiune goală

[ctx: @label:textbox]
en: Ignored applications:
ro: Aplicații ignorate:

[ctx: @info:whatsthis contextualhelpbutton tooltip]
en: Write apps' desktop file identifier or, on X11, executable names here (separated by commas or colons, for example 'xterm:org.kde.konsole.desktop' or 'xterm,org.kde.konsole.desktop') to prevent them from autostarting along with other session-restored apps.
ro: Scrieți aici identificatorul de fișier „desktop” al aplicațiilor sau, pe X11, denumirile de executabil (separate prin virgulă sau două puncte, de exemplu „xterm:org.kde.konsole.desktop” sau „xterm,org.kde.konsole.desktop”) pentru a preveni pornirea automată a acestora împreună  cu alte aplicații restabilite de către sesiune.

[ctx: @title:group]
en: Firmware
ro: Microcod

[ctx: @label:check part of a sentence: After next restart enter UEFI/Firmware setup screen]
en: After next restart:
ro: După următoarea repornire:

[ctx: @option:check]
en: Enter UEFI setup screen
ro: Intră în configurarea UEFI

[ctx: @option:check]
en: Enter firmware setup screen
ro: Intră în ecranul de configurare a microcodului
