plasma_applet_pager - en to ro translation catalogue (29 entries)

[ctx: @title:group for configuration dialog page]
en: General
ro: Generale

[ctx: @title:group prefix for checkbox group]
en: General:
ro: Generale:

[ctx: @option:check]
en: Show window outlines
ro: Arată conturul ferestrelor

[ctx: @option:check]
en: Show application icons on window outlines
ro: Arată pictogramele aplicațiilor pe conturul ferestrelor

[ctx: @option:check]
en: Show only current screen
ro: Arată numai ecranul actual

[ctx: @option:check]
en: Navigation wraps around
ro: Navigarea o ia de la capăt

[ctx: @title:listbox]
en: Layout:
ro: Aranjament:

[ctx: @item:inlistbox The pager layout]
en: Default
ro: Implicit

[ctx: @item:inlistbox The pager layout]
en: Horizontal
ro: Orizontal

[ctx: @title:group prefix for radiobutton group]
en: Text display:
ro: Afișare text:

[ctx: @option:radio text display]
en: No text
ro: Fără text

[ctx: @option:radio text display]
en: Activity number
ro: Numărul activității

[ctx: @option:radio text display]
en: Desktop number
ro: Numărul biroului

[ctx: @option:radio text display]
en: Activity name
ro: Denumirea activității

[ctx: @option:radio text display]
en: Desktop name
ro: Denumirea biroului

[ctx: @label Start of the sentence 'Selecting current activity does nothing/shows the desktop']
en: Selecting current Activity:
ro: Alegerea activității actuale:

[ctx: @label Start of the sentence 'Selecting current virtual desktop does nothing/shows the desktop']
en: Selecting current virtual desktop:
ro: Alegerea biroului virtual actual:

[ctx: option:check completes the sentence 'Selecting current activity/virtual desktop does nothing']
en: Does nothing
ro: Nu face nimic

[ctx: option:check completes the sentence 'Selecting current activity/virtual desktop shows the desktop']
en: Shows the desktop
ro: Arată biroul

[ctx: @info:tooltip overflow label]
en: …and %1 other window | …and %1 other windows
ro[0]: …și încă %1 fereastră
ro[1]: …și încă %1 ferestre
ro[2]: …și încă %1 de ferestre

[ctx: @info:tooltip start of list]
en: %1 Window: | %1 Windows:
ro[0]: %1 fereastră:
ro[1]: %1 ferestre:
ro[2]: %1 de ferestre:

[ctx: @info:tooltip]
en: %1 Minimized Window: | %1 Minimized Windows:
ro[0]: %1 fereastră minimizată:
ro[1]: %1 ferestre minimizate:
ro[2]: %1 de ferestre minimizate:

[ctx: @info:whatsthis Accessible name for pager section]
en: Desktop %1
ro: Biroul %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the name of a virtual desktop or an activity]
en: Switch to %1
ro: Schimbă la %1

[ctx: @action:inmenu widget context menu]
en: Show Activity Manager
ro: Arată gestionarul de activități

[ctx: @action:inmenu widget context menu]
en: Add Virtual Desktop
ro: Adaugă birou virtual

[ctx: @action:inmenu widget context menu]
en: Remove Virtual Desktop
ro: Elimină birou virtual

[ctx: @action:inmenu widget context menu]
en: &Configure Activities…
ro: &Configurează activitățile…

[ctx: @action:inmenu widget context menu]
en: Configure Virtual Desktops…
ro: Configurează birouri virtuale…
