plasma-desktop - en to ro translation catalogue (23 entries)

[ctx: @label Axis value]
en: Value
ro: Valoare

[ctx: Status of a gamepad button]
en: PRESSED
ro: APĂSAT

[ctx: @label Button state]
en: State
ro: Stare

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Game Controller
ro: Controlor pentru jocuri

en: Wheel
ro: Rotiță

en: Guitar
ro: Chitară

en: Drum Kit
ro: Set de tobe

[ctx: The game controller button with a letter A on it]
en: A button
ro: Buton A

[ctx: The game controller button with a letter B on it]
en: B button
ro: Buton B

[ctx: The game controller button with a letter X on it]
en: X button
ro: Buton X

[ctx: The game controller button with a letter Y on it]
en: Y button
ro: Buton Y

[ctx: The back game controller button]
en: Back button
ro: Buton Înapoi

[ctx: The guide game controller button]
en: Guide button
ro: Buton Ghid

[ctx: The start game controller button]
en: Start button
ro: Buton Start

[ctx: The game controller's miscellaneous button (Share on Xbox, mic on Playstation/Luna, capture on Switch)]
en: Miscellaneous button
ro: Buton divers

[ctx: Unknown controller connection type]
en: Unknown
ro: Necunoscut

[ctx: @label:textbox]
en: Device:
ro: Dispozitiv:

[ctx: @label game controller device type (wheel, joystick, game controller, etc.)]
en: Device type:
ro: Tip dispozitiv:

[ctx: @label game controller controller type (which brand, etc.)]
en: Controller type:
ro: Tip controlor:

[ctx: @label:textbox]
en: Connection type:
ro: Tip conexiune:

[ctx: @label Gamepad buttons]
en: Buttons:
ro: Butoane:

[ctx: @label Gamepad axes (sticks)]
en: Axes:
ro: Axe:
