plasma-desktop - en to ro translation catalogue (9 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, kmessagewidget)
en: These settings adjust the QtQuick settings used by Plasma. Modifying these settings can break your desktop. Only adjust these settings if you know what you are doing.
ro: Aceste configurări ajustează parametrii QtQuick folosiți de Plasma. Modificarea acestor parametri vă poate strica biroul. Ajustați acești parametri doar dacă știți ce faceți.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rendering Backend:
ro: Platformă de randare:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SceneGraphBackend) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_RenderLoop)
en: Automatic
ro: Automată

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SceneGraphBackend)
en: Software
ro: Programe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: GL Core Profile:
ro: Profil GL Core

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Render Loop:
ro: Buclă de randare:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_RenderLoop)
en: Basic
ro: Simplă

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_RenderLoop)
en: Threaded
ro: Cu fire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ForceGlCoreProfile)
en: Force
ro: Forțează
