kcmkeyboard - en to ro translation catalogue (78 entries)

en: Keyboard Layout Switcher
ro: Comutator de aranjament al tastaturii

en: Switch to Next Keyboard Layout
ro: Schimbă la următorul aranjament de tastatură

en: Switch to Last-Used Keyboard Layout
ro: Schimbă la ultimul aranjament de tastatură folosit

en: Switch keyboard layout to %1
ro: Schimbă aranjamentul de tastatură la %1

[ctx: unknown keyboard model vendor]
en: Unknown
ro: Necunoscut

[ctx: app display name]
en: Keyboard Preview
ro: Previzualizare tastatură

[ctx: app description]
en: Keyboard layout visualization
ro: Vizualizarea aranjamentului tastaturii

[ctx: @label]
en: The keyboard geometry failed to load. This often indicates that the selected model does not support a specific layout or layout variant. This problem will likely also present when you try to use this combination of model, layout and variant.
    Previewing layouts that are defined outside your systems xkb directory is not supported and  will also trigger this message. These might still work fine if applied
ro: Încărcarea geometriei tastaturii a eșuat. Aceasta indică adesea că modelul ales nu susține un anumit aranjament sau variantă de aranjament. Această problemă se poate manifesta și când încercați să folosiți această combinație de model, aranjament și variantă.
    Previzualizarea aranjamentelor definite în afara dosarului „xcb” al sistemului nu e susținută și va declanșa acest mesaj. Aceasta ar putea, totuși, să funcționeze corect dacă sunt aplicate.

[ctx: @title]
en: Configure Key Bindings…
ro: Configurează asocierile de taste…

[ctx: @label:checkbox]
en: Configure keyboard options
ro: Configurează opțiunile tastaturii

[ctx: @action:button]
en: Reset
ro: Reinițializează

[ctx: @info accessible]
en: Reset selected options for this group
ro: Reinițializează opțiunile alese pentru acest grup

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected options for this group
ro: Reinițializează opțiunile alese pentru acest grup

[ctx: @title:window]
en: Set Layout
ro: Stabilirea aranjamentului

[ctx: @title:window]
en: Add Layout
ro: Adaugă aranjament

[ctx: @label:textbox]
en: Short layout name
ro: Denumire scurtă a aranjamentului

[ctx: @info]
en: The abbreviated name of the selected layout, which will be displayed in the system tray. You can change this setting yourself.
ro: Denumirea abreviată a aranjamentului ales, ce va fi afișată în tava de sistem. Puteți schimba acest parametru.

[ctx: @option:textbox]
en: Shortcut:
ro: Scurtătură:

[ctx: @action:button]
en: Preview
ro: Previzualizează

[ctx: @action:button]
en: Configure Switching…
ro: Configurează schimbarea…

[ctx: @action:button accessible]
en: Configure Switching
ro: Configurează schimbarea

[ctx: @action:button]
en: Key Bindings
ro: Asocieri de taste

[ctx: @action:button accessible]
en: Key Bindings
ro: Asocieri de taste

[ctx: @action:button Layout]
en: Add…
ro: Adaugă…

[ctx: @action:button accessible]
en: Add layout
ro: Adaugă aranjament

[ctx: @label:checkbox configure layouts option]
en: Enable
ro: Activează

[ctx: @label:checkbox accessible]
en: Configure Layouts
ro: Configurează aranjamente

[ctx: @label:listbox]
en: NumLock on startup:
ro: NumLock la pornire:

[ctx: @item:inlistbox Turn on "NumLock" on startup]
en: Turn on
ro: Activează

[ctx: @item:inlistbox Turn off "NumLock" on startup]
en: Turn off
ro: Dezactivează

[ctx: @item:inlistbox Leave "NumLock" at whatever it was set to before Plasma started up]
en: Leave unchanged
ro: Lasă neschimbat

[ctx: @label:checkbox]
en: Key repeat:
ro: Repetare taste:

[ctx: @label:checkbox accessible]
en: Key repeat
ro: Repetare taste

[ctx: @label:textbox Key repeat delay]
en: Delay:
ro: Întârziere:

[ctx: @label:spinbox accessible]
en: Key repeat delay %1
ro: Întârziere repetare taste %1

[ctx: @label:textbox Key repeat rate]
en: Rate:
ro: Rată:

[ctx: @label:spinbox accessible]
en: Key repeat rate %1
ro: Rată repetare taste %1

[ctx: @spinbox:value Key repeat rate]
en: %1 repeats/s
ro: %1 repetări/s

[ctx: @spinbox:value Key repeat rate]
en: repeats/s
ro: repetări/s

[ctx: @label:textbox]
en: Test area:
ro: Zonă de probă:

[ctx: @info:placeholder]
en: Type here to test settings
ro: Tastați aici pentru a testa configurările

[ctx: @title:view]
en: Layouts
ro: Aranjamente

[ctx: @action:button]
en: Move Up
ro: Mută mai sus

[ctx: @action:button accessible]
en: Move %1 layout up
ro: Mută aranjamentul %1 mai sus

[ctx: @action:button]
en: Move Down
ro: Mută mai jos

[ctx: @action:button accessible]
en: Move %1 layout Down
ro: Mută aranjamentul %1 mai jos

[ctx: @action:button accessible]
en: Preview
ro: Previzualizează

[ctx: @action:button]
en: Remove
ro: Elimină

[ctx: @action:button accessible]
en: Remove layout %1
ro: Elimină aranjamentul %1

[ctx: @label:checkbox]
en: Spare layouts:
ro: Aranjamente de rezervă:

[ctx: @label:spinbox]
en: Number of spared main layouts
ro: Număr de aranjamente primare de rezervă

[ctx: @label:textbox completes spinbox, x main layouts]
en: main layouts
ro: aranjamente primare

[ctx: @info]
en: You can have up to 4 main layouts, all other layouts are spare. Spare layouts are not included when cycling through the layouts, but can be accessed through the keyboard indicator applet or by setting a custom shortcut.
ro: Puteți avea până la 4 aranjamente primare, toate celelalte aranjamente fiind rezerve. Aranjamentele de rezervă nu sunt incluse la ciclarea printre aranjamente, dar pot fi accesate prin miniaplicația cu indicator de tastatură sau prin definirea unei scurtături personalizate.

[ctx: @label:group Shortcut to change the keyboard layout. Keep it short]
en: Change layout shortcut:
ro: Scurtătură de schimbare a aranjamentului:

[ctx: @label Change layout shortcut or "Configure Switching"]
en: or
ro: sau

[ctx: @title form header]
en: Model & Layout
ro: Model și aranjament

[ctx: @label:listbox]
en: Keyboard Model
ro: Model tastatură

[ctx: @option:check]
en: Custom Layout
ro: Aranjament personalizat

[ctx: @action:button]
en: Change Layout...
ro: Schimbă aranjamentul…

[ctx: @title:group]
en: Key Repeat
ro: Repetare taste

[ctx: @option:check]
en: Customize Repeat
ro: Personalizează repetarea

[ctx: @title]
en: Configure Switching
ro: Configurează schimbarea

[ctx: @title:group]
en: Behavior
ro: Comportament

[ctx: @label:listbox]
en: Switching layout affects:
ro: Schimbarea aranjamentului afectează:

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows
ro: Toate ferestrele

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows on current desktop
ro: Toate ferestrele biroului actual

[ctx: @item:inlistbox]
en: All windows of current application
ro: Toate ferestrele aplicației actuale

[ctx: @item:inlistbox]
en: Current window only
ro: Doar fereastra actuală

[ctx: @label:checkbox]
en: Show OSD popup on layout change
ro: Arată mesaj pe ecran la schimbarea aranjamentului

[ctx: @title:group]
en: Shortcuts
ro: Scurtături

[ctx: @option:textbox]
en: Change layout:
ro: Schimbă aranjamentul:

[ctx: @option:textbox]
en: Switch to last used layout:
ro: Schimbă la ultimul aranjament folosit:

[ctx: @title:group]
en: Legacy Shortcuts
ro: Scurtături moștenite

[ctx: @info]
en: Legacy X11 shortcuts allow finer control of modifier-only shortcuts and have slightly better support on X11 in edge cases. They can also be used on Wayland.<nl/><nl/>Setting these shortcuts will take you to the Key bindings page.
ro: Scurtăturile X11 moștenite permit un control mai fin al scurtăturilor limitate la modificatori și oferă suport mai bun pe X11 în cazuri exotice. Acestea pot fi folosite și pe Wayland.<nl/><nl/>Configurarea acestor scurtături vă va duce la pagina pentru asocieri de taste.

[ctx: @option:textbox]
en: Alternative symbols:
ro: Simboluri alternative:

[ctx: @info]
en: Modifier keys can be used to type additional characters, symbols, and diacritical marks.
ro: Tastele modificatoare pot fi folosite pentru a introduce caractere suplimentare, simboluri și semne diacritice.

en: %1 shortcut | %1 shortcuts
ro[0]: %1 scurtătură
ro[1]: %1 scurtături
ro[2]: %1 de scurtături

[ctx: no shortcuts defined]
en: None
ro: Niciuna
