plasma-desktop - en to ro translation catalogue (36 entries)

en: Emoji Selector
ro: Selector de emoji

en: Replace an existing instance
ro: Înlocuiește o instanță existentă

[ctx: @action Search field action]
en: Search
ro: Caută

[ctx: @action:button clear emoji history]
en: Clear History
ro: Curăță istoricul

[ctx: @action:button Button to open a menu that lets you choose a skin tone]
en: Skin tone: %1
ro: Nuanța pielii: %1

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐️ Neutral
ro: 🖐️ Neutră

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Neutral
ro: Neutră

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏻 Light
ro: 🖐🏻 Deschisă

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Light
ro: Deschisă

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏼 Medium Light
ro: 🖐🏼 Deschisă-medie

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Medium Light
ro: Deschisă medie

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏽 Medium
ro: 🖐🏽 Medie

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Medium
ro: Medie

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏾 Medium Dark
ro: 🖐🏾 Închisă-medie

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Medium Dark
ro: Închisă-medie

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏿 Dark
ro: 🖐🏿 Închisă

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Dark
ro: Închisă

[ctx: @title:window A two-tone skin variant can be selected here]
en: Select Variant
ro: Alegeți varianta

[ctx: @item:inmenu]
en: Copy Character
ro: Copiază caracterul

[ctx: @item:inmenu]
en: Copy Description
ro: Copiază descrierea

[ctx: @label placeholder for empty recent emoji list]
en: No recent emojis
ro: Niciun emoji recent

[ctx: @label placeholder for no emoji found in category]
en: No matching emoji found
ro: Nu a fost găsit niciun emoji potrivit

[ctx: @action:button Opens a window where a two-tone skin variant can be selected. %1 is the emoji's name]
en: Select Variant of "%1"
ro: Alegeți varianta de „%1”

[ctx: @info:status passive notification as action feedback, %1 is an emoji]
en: %1 copied to the clipboard
ro: %1 copiat în clipboard

[ctx: @title page title for Recent Emoji view, and sidebar label for it]
en: Recent
ro: Recente

[ctx: @title:page All emojis]
en: All
ro: Toate

[ctx: Emoji Category]
en: Smileys and Emotion
ro: Zâmbăreți și emoție

[ctx: Emoji Category]
en: People and Body
ro: Oameni și corp

[ctx: Emoji Category]
en: Component
ro: Componentă

[ctx: Emoji Category]
en: Animals and Nature
ro: Animale și natură

[ctx: Emoji Category]
en: Food and Drink
ro: Băutură și mâncare

[ctx: Emoji Category]
en: Travel and Places
ro: Călătorie și locuri

[ctx: Emoji Category]
en: Activities
ro: Activități

[ctx: Emoji Category]
en: Objects
ro: Obiecte

[ctx: Emoji Category]
en: Symbols
ro: Simboluri

[ctx: Emoji Category]
en: Flags
ro: Drapele
