plasma_applet_tasks - en to ro translation catalogue (138 entries)

[ctx: Show all user Places]
en: %1 more Place… | %1 more Places…
ro[0]: Încă %1 loc…
ro[1]: Încă %1 locuri…
ro[2]: Încă %1 de locuri…

en: Recent Downloads
ro: Descărcări recente

en: Recent Connections
ro: Conexiuni recente

en: Recent Places
ro: Locuri recente

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Downloads
ro: Uită descărcările recente

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Connections
ro: Uită conexiunile recente

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Places
ro: Uită locurile recente

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Files
ro: Uită fișierele recente

[ctx: @action:button]
en: Unmute
ro: Sonorizează

[ctx: @action:button]
en: Mute
ro: Muțește

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Unmute %1
ro: Sonorizează %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Mute %1
ro: Muțește %1

[ctx: @title:group for configuration dialog page]
en: Appearance
ro: Aspect

[ctx: @title:group for configuration dialog page]
en: Behavior
ro: Comportament

[ctx: @label for several checkboxes]
en: General:
ro: Generale:

[ctx: @option:check section General]
en: Show small window previews when hovering over tasks
ro: Arată previzualizări mici ale ferestrelor la planarea deasupra sarcinilor

[ctx: @option:check section General]
en: Hide other windows when hovering over previews
ro: Ascunde celelalte ferestre la planarea deasupra sarcinilor

[ctx: @option:check section General]
en: Hide other windows when hovering over tooltips
ro: Ascunde celelalte ferestre la planarea deasupra indiciilor

[ctx: @option:check section General]
en: Show an indicator when a task is playing audio
ro: Arată un indicator când o sarcină redă sunet

[ctx: @option:check section General]
en: Mute task when clicking indicator
ro: Muțește sarcina la apăsarea pe indicator

[ctx: @option:check section General]
en: Show media and volume controls in tooltip
ro: Arată controale de redare și volum în indiciu

[ctx: @option:check section General]
en: Fill free space on panel
ro: Umple spațiul gol de pe panou

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum task width:
ro: Lățime maximă sarcini:

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Narrow
ro: Îngustă

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Medium
ro: Medie

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Wide
ro: Lată

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en: Use multi-column view:
ro: Folosește vizualizare cu multe coloane:

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en: Use multi-row view:
ro: Folosește vizualizare cu multe rânduri:

[ctx: @option:radio Never use multi-column view for Task Manager]
en: Never
ro: Niciodată

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en: When panel is low on space and thick enough
ro: Când panoul nu mai are spațiu și e suficient de lat

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en: Always when panel is thick enough
ro: Mereu când panoul e suficient de lat

[ctx: @label:spinbox maximum number of columns for tasks]
en: Maximum columns:
ro: Maxim coloane:

[ctx: @label:spinbox maximum number of rows for tasks]
en: Maximum rows:
ro: Maxim rânduri:

[ctx: @label:listbox]
en: Spacing between icons:
ro: Spațiere între pictograme:

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Small
ro: Mică

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Normal
ro: Normală

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Large
ro: Mare

[ctx: @info]
en: If you're using this setting to work around an application that demands attention too often, first look for a setting in the app to disable that behavior. If you don't find one, consider reporting this as a bug to the app's developer.
ro: Dacă folosiți această configurare din cauza unei aplicații ce vrea atenție prea des, încercați mai întâi să găsiți în acea aplicație o configurare ce dezactivează acest comportament. Dacă nu o găsiți, puteți raporta aceasta ca defect dezvoltatorilor aplicației.

[ctx: @label:listbox how to group tasks]
en: Group:
ro: Grupează:

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en: Do not group
ro: Nu grupa

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en: By program name
ro: După denumirea programului

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … cycles through tasks]
en: Clicking grouped task:
ro: Apăsarea pe sarcină grupată:

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task cycles through tasks']
en: Cycles through tasks
ro: Ciclează printre sarcini

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows small window previews']
en: Shows small window previews
ro: Arată previzualizări mici ale ferestrelor

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows large window previews']
en: Shows large window previews
ro: Arată previzualizări mari ale ferestrelor

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows textual list']
en: Shows textual list
ro: Arată lista textuală

[ctx: @info displayed as InlineMessage]
en: The compositor does not support displaying windows side by side, so a textual list will be displayed instead.
ro: Compozitorul nu susține afișarea ferestrelor una lângă alta, deci va fi afișată în schimb o listă textuală.

[ctx: @option:check grouped task]
en: Combine into single button
ro: Combină într-un singur buton

[ctx: @option:check grouped task]
en: Group only when the Task Manager is full
ro: Grupează numai când gestionarul de sarcini e plin

[ctx: @label:listbox sort tasks in grouped task]
en: Sort:
ro: Sortează:

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Do not sort
ro: Nu sorta

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Manually
ro: Manual

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Alphabetically
ro: Alfabetic

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By desktop
ro: Conform biroului

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By activity
ro: Conform activității

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By horizontal window position
ro: Conform poziției orizontale a ferestrei

[ctx: @option:check configure task sorting]
en: Keep launchers separate
ro: Păstrează lansatorii separați

[ctx: @option:check for icons-and-text task manager]
en: Hide launchers after application startup
ro: Ascunde lansatorii după pornirea aplicației

[ctx: @label for checkbox Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Clicking active task:
ro: Apăsarea pe sarcina activă:

[ctx: @option:check Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Minimizes the task
ro: Minimizează sarcina

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … does nothing]
en: Middle-clicking any task:
ro: Clic-mijloc pe orice sarcină:

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task does nothing']
en: Does nothing
ro: Nu face nimic

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task closes window or group']
en: Closes window or group
ro: Închide fereastra sau grupul

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task opens a new window']
en: Opens a new window
ro: Deschide o fereastră nouă

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task minimizes/restores window or group']
en: Minimizes/Restores window or group
ro: Minimizează/restabilește fereastra sau grupul

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task toggles grouping']
en: Toggles grouping
ro: Comută gruparea

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task brings it to the current virtual desktop']
en: Brings it to the current virtual desktop
ro: O aduce pe biroul virtual curent

[ctx: @label:listbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior does nothing/cycles through tasks/cycles through the selected task's windows/adjusts the hovered task’s volume'']
en: Scrolling behavior:
ro: Comportamentul derulării:

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior does nothing']
en: Does nothing
ro: Nu face nimic

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior cycles through all tasks']
en: Cycles through all tasks
ro: Ciclează printre toate sarcinile

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior cycles through the hovered task's windows']
en: Cycles through the hovered task’s windows
ro: Ciclează printre ferestrele sarcinii evidențiate

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Scrolling behavior adjusts the hovered task’s volume']
en: Adjusts the hovered task’s volume
ro: Ajustează volumul sarcinii evidențiate

[ctx: @option:check mouse wheel task cycling]
en: Skip minimized tasks
ro: Sari peste sarcini minimizate

[ctx: @label for checkbox group, completes sentence like: … from current screen]
en: Show only tasks:
ro: Arată numai sarcinile:

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From the current desktop
ro: De pe biroul actual

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From the current activity
ro: Din activitatea actuală

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: From the current screen
ro: De pe ecranul actual

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: That are minimized
ro: Care sunt minimizate

[ctx: @label for checkbox, completes sentence: … unhide if window wants attention]
en: When panel is hidden:
ro: Când panoul e ascuns:

[ctx: @option:check completes sentence: When panel is hidden]
en: Unhide when a window wants attention
ro: Demaschează când o fereastră vrea atenție

[ctx: @label for radiobutton group completes sentence like: … on the bottom]
en: New tasks appear:
ro: Sarcinile noi apar:

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: On the bottom
ro: La fund

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: To the right
ro: La dreapta

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: To the left
ro: La stânga

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: On the top
ro: La vârf

[ctx: @title:group for section of menu items]
en: Places
ro: Locuri

[ctx: @title:group for section of menu items]
en: Recent Files
ro: Fișiere recente

[ctx: @title:group for section of menu items]
en: Actions
ro: Acțiuni

[ctx: Play previous track]
en: Previous Track
ro: Piesa precedentă

[ctx: Pause playback]
en: Pause
ro: Întrerupe

[ctx: Start playback]
en: Play
ro: Redă

[ctx: Play next track]
en: Next Track
ro: Piesa următoare

[ctx: Stop playback]
en: Stop
ro: Oprește

[ctx: Quit media player app]
en: Quit
ro: Termină

[ctx: Open or bring to the front window of media player app]
en: Restore
ro: Restabilește

[ctx: @option:check inmenu, no separate unmute action]
en: Mute
ro: Tăcut

[ctx: action:inmenu]
en: Open New Window
ro: Deschide o fereastră nouă

[ctx: action:inmenu]
en: Move to &Desktop
ro: M&ută la biroul

[ctx: action:inmenu]
en: Move &To Current Desktop
ro: Mu&tă la biroul actual

[ctx: action:inmenu]
en: &All Desktops
ro: To&ate birourile

[ctx: action:inmenu]
en: &New Desktop
ro: Birou &nou

[ctx: action:inmenu]
en: Show in &Activities
ro: &Arată în activități

[ctx: action:inmenu]
en: Add To Current Activity
ro: Adaugă la activitatea actuală

[ctx: action:inmenu]
en: All Activities
ro: Toate activitățile

[ctx: action:inmenu]
en: Move to %1
ro: Mută la %1

[ctx: action:inmenu]
en: &Pin to Task Manager
ro: &Fixează la gestionarul de sarcini

[ctx: action:inmenu]
en: On All Activities
ro: Pe toate activitățile

[ctx: action:inmenu]
en: On The Current Activity
ro: Pe activitatea actuală

[ctx: action:inmenu]
en: Unpin from Task Manager
ro: Desprinde de la gestionarul de sarcini

[ctx: item:inmenu opens submenu]
en: More
ro: Mai multe

[ctx: action:inmenu]
en: &Move
ro: &Mută

[ctx: action:inmenu]
en: Re&size
ro: Redimen&sionează

[ctx: action:inmenu]
en: Ma&ximize
ro: Ma&ximizează

[ctx: action:inmenu]
en: Mi&nimize
ro: Mi&nimizează

[ctx: action:inmenu]
en: Keep &Above Others
ro: Ține de&asupra celorlalte

[ctx: action:inmenu]
en: Keep &Below Others
ro: Ține su&b celelalte

[ctx: action:inmenu]
en: &Fullscreen
ro: &Ecran complet

[ctx: action:inmenu]
en: &Shade
ro: &Strânge

[ctx: @action:inmenu]
en: &No Titlebar and Frame
ro: Fără &bară de titlu și cadru

[ctx: @action:inmenu]
en: &Hide from Screencast
ro: Asc&unde din înregistrare

[ctx: @option:check inmenu]
en: Allow this program to be grouped
ro: Permite acestui program să fie grupat

[ctx: @action:inmenu]
en: &Close All
ro: În&chide toate

[ctx: @action:inmenu]
en: &Close
ro: În&chide

[ctx: @info:usagetip %1 application name]
en: Launch %1
ro: Lansează %1

[ctx: @info:tooltip]
en: There is %1 new message. | There are %1 new messages.
ro[0]: Este %1 mesaj nou.
ro[1]: Sunt %1 mesaje noi.
ro[2]: Sunt %1 de mesaje noi.

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show Task tooltip for %1
ro: Arată indiciile sarcinii %1

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show windows side by side for %1
ro: Arată ferestrele una lângă alta pentru %1

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Open textual list of windows for %1
ro: Deschide lista textuală a ferestrelor pentru %1

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Activate %1
ro: Activează %1

[ctx: @info:tooltip Close this window]
en: Close window
ro: Închide fereastra

[ctx: button to unmute app]
en: Unmute %1
ro: Sonorizează %1

[ctx: button to mute app]
en: Mute %1
ro: Muțește %1

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
ro: Ajustează volumul pentru %1

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: On %1
ro: Pe %1

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: Pinned to all desktops
ro: Fixat pe toate birourile

[ctx: Which virtual desktop a window is currently on]
en: Available on all activities
ro: Disponibilă în toate activitățile

[ctx: Activities a window is currently on (apart from the current one)]
en: Also available on %1
ro: Disponibilă și pe %1

[ctx: Which activities a window is currently on]
en: Available on %1
ro: Disponibilă pe %1
