kcmsmserver - en to ru translation catalogue (26 entries)

en: <h1>Session Manager</h1> You can configure the session manager here. This includes options such as whether or not the session exit (logout) should be confirmed, whether the session should be restored again when logging in and whether the computer should be automatically shut down after session exit by default.
ru: <h1>Диспетчер сеансов</h1> Здесь осуществляется настройка диспетчера сеансов. Это включает в себя такие параметры, как подтверждение выхода из KDE, восстановление параметров завершающегося сеанса при следующем запуске KDE и автоматическое выключение компьютера после выхода из системы.

en: The system must be restarted before manual session saving becomes active.
ru: Для включения возможности сохранять сеансы вручную требуется перезагрузка системы.

en: Restart
ru: Перезагрузить

en: Failed to request restart to firmware setup: %1
ru: Не удалось запросить перезагрузку в экран настройки прошивки: %1

en: Next time the computer is restarted, it will enter the UEFI setup screen.
ru: При следующей перезагрузке компьютера будет показан экран настройки UEFI.

en: Next time the computer is restarted, it will enter the firmware setup screen.
ru: При следующей перезагрузке компьютера будет показан экран настройки прошивки.

en: Restart Now
ru: Перезагрузить сейчас

[ctx: @title:group]
en: Logout Screen
ru: Экран завершения работы

en: Show:
ru: Показывать:

[ctx: @info]
en: When this setting is turned on, the logout confirmation screen will be shown when you log out, shut down, restart, press the power button, or click on buttons or menu items labeled <interface>Leave…</interface>.
ru: При включении этого параметра экран подтверждения выхода будет отображаться при завершении сеанса, выключении, перезагрузке, нажатии кнопки питания или нажатии кнопок или пунктов меню <interface>Завершение работы…</interface>.

[ctx: @title:group]
en: Session Restore
ru: Восстановление сеанса

en: On login, launch apps that were open:
ru: Восстанавливать приложения, которые были запущены:

[ctx: @option:radio Automatic style of session restoration]
en: On last logout
ru: Перед последним выходом из системы

[ctx: @option:radio Manual style of session restoration]
en: When session was manually saved
ru: При сохранении сеанса вручную

[ctx: @info]
en: A <interface>Save Session</interface> button will appear in the <interface>Application Launcher</interface> menu. When you click it, Plasma will remember the apps that are open and restore them on the next login. Click it again to replace the set of remembered apps.
ru: В <interface>Меню запуска приложений</interface> будет представлена кнопка <interface>Сохранить сеанс</interface>. При нажатии на эту кнопку будет сохранён список запущенных приложений, которые после повторного входа систему снова будут запущены. По повторном нажатии на кнопку этот список будет обновлён.

[ctx: @option:radio Here 'session' refers to the technical concept of session restoration, whereby the windows that were open on logout are re-opened on the next login]
en: Start with an empty session
ru: Начинать с пустого сеанса

en: Ignored applications:
ru: Исключить приложения:

en: Write apps' executable names here (separated by commas or colons, for example 'xterm:konsole' or 'xterm,konsole') to prevent them from autostarting along with other session-restored apps.
ru: Укажите имена исполняемых файлов, которые должны быть исключены из списка автоматически восстанавливаемых приложений. В качестве разделителя используйте запятую или двоеточие (xterm:konsole или xterm,konsole).

[ctx: @title:group]
en: Firmware
ru: Прошивка

[ctx: @label:check part of a sentence: After next restart enter UEFI/Firmware setup screen]
en: After next restart:
ru: При следующей перезагрузке:

[ctx: @option:check]
en: Enter UEFI setup screen
ru: Показать экран настройки UEFI

[ctx: @option:check]
en: Enter firmware setup screen
ru: Показать экран настройки встроенного ПО

note: i18n: ectx: label, entry (confirmLogout), group (General)
en: Confirm logout
ru: Запрашивать подтверждение при выходе

note: i18n: ectx: label, entry (shutdownType), group (General)
en: Default leave option
ru: Параметр выхода по умолчанию

note: i18n: ectx: label, entry (loginMode), group (General)
en: On login
ru: При входе в систему

note: i18n: ectx: label, entry (excludeApps), group (General)
en: Applications to be excluded from session
ru: Приложения, которые не следует восстанавливать в следующем сеансе
