plasma-desktop - en to ru translation catalogue (23 entries)

en: Primary (default)
ru: Стандартная (по умолчанию)

en: Portrait
ru: Портретная

en: Landscape
ru: Альбомная

en: Inverted Portrait
ru: Перевёрнутая портретная

en: Inverted Landscape
ru: Перевёрнутая альбомная

en: Follow the active screen
ru: Как на активном экране

en: Fit to Output
ru: По размеру вывода

en: Fit Output in tablet
ru: По размеру планшета

en: Custom size
ru: Другой размер

en: No drawing tablets found.
ru: Планшет для рисования не найден.

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
ru: Устройство:

en: Target display:
ru: Целевой экран:

en: Orientation:
ru: Ориентация:

en: Left-handed mode:
ru: Для левшей:

en: Area:
ru: Сенсорная область:

en: Resize the tablet area
ru: Масштабировать сенсорную область

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
ru: Сохранять пропорции

en: Tool Button 1
ru: Кнопка инструмента 1

en: Tool Button 2
ru: Кнопка инструмента 2

en: Tool Button 3
ru: Кнопка инструмента 3

[ctx: @label:listbox The pad we are configuring]
en: Pad:
ru: Устройство:

en: None
ru: Отсутствует

en: Button %1:
ru: Кнопка %1:
