kcmaccess - en to ru translation catalogue (186 entries)

en: Toggle Invert Effect
ru: Инвертировать

en: Toggle Invert Effect on Window
ru: Включить или выключить режим инверсии окна

en: Move Left
ru: Переместить влево

en: Move Right
ru: Переместить вправо

en: Move Up
ru: Переместить вверх

en: Move Down
ru: Вниз

en: Move Mouse to Focus
ru: Переместить мышь в фокус ввода

en: Move Mouse to Center
ru: Переместить мышь в центр

en: Could not set gsettings for Orca: "%1" failed
ru: Не удалось изменить конфигурацию Orca при помощи команды «%1».

en: Error: Could not launch "orca --setup"
ru: Не удалось запустить «orca --setup».

note: i18n: ectx: label, entry (Gestures), group (Keyboard)
en: Use Gestures
ru: Использовать жесты

note: i18n: ectx: label, entry (GestureConfirmation), group (Keyboard)
en: Ask for Confirmation for a gesture
ru: Запрашивать подтверждение жеста

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardNotifyAccess), group (Keyboard)
en: Confirm access to the Keyboard
ru: Подтверждать доступ к клавиатуре

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXTimeout), group (Keyboard)
en: Use a timeout delay
ru: Применять задержку

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXTimeoutDelay), group (Keyboard)
en: Delay for timeout
ru: Задержка

note: i18n: ectx: label, entry (AccessXBeep), group (Keyboard)
en: Use a beep for access
ru: Применять звуковой сигнал для доступа

note: i18n: ectx: label, entry (SystemBell), group (Bell)
en: Use System Bell
ru: Использовать системный сигнал

note: i18n: ectx: label, entry (CustomBell), group (Bell)
en: Customize system bell
ru: Настроить системный сигнал

note: i18n: ectx: label, entry (CustomBellFile), group (Bell)
en: Sound file for the Bell
ru: Звуковой файл сигнала

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBell), group (Bell)
en: Use a visual bell instead of a sound
ru: Использовать визуальное уведомление вместо звука

note: i18n: ectx: label, entry (InvertScreen), group (Bell)
en: Invert the system colors on the bell
ru: Инвертировать системные цвета при уведомлении

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBellColor), group (Bell)
en: Color of the Visual Bell
ru: Цвет визуального сигнала

note: i18n: ectx: label, entry (VisibleBellPause), group (Bell)
en: Duration of the Visual Bell
ru: Длительность визуального сигнала

note: i18n: ectx: label, entry (ColorblindnessCorrection), group (Plugins)
en: Whether Colorblindness Correction is enabled
ru: Состояние функции «Коррекция при неспособности различать цвета»

note: i18n: ectx: label, entry (Invert), group (Plugins)
en: Whether the Invert effect is enabled
ru: Состояние функции параметр «Инвертировать»

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeys), group (Keyboard)
en: Use sticky Keys
ru: Использовать «залипающие» клавиши

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysLatch), group (Keyboard)
en: Lock the sticky keys
ru: Закрепить залипающие клавиши

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysAutoOff), group (Keyboard)
en: Turn sticky keys off when two keys are pressed simultaneously
ru: Отключать залипающие клавиши при одновременном нажатии двух клавиш

note: i18n: ectx: label, entry (StickyKeysBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a sticky key press
ru: Воспроизводить звук при нажатии залипающих клавиш

note: i18n: ectx: label, entry (ToggleKeysBeep), group (Keyboard)
en: Toggle keys beep
ru: Вкл/откл звук залипающих клавиш

note: i18n: ectx: label, entry (KeyboardNotifyModifiers), group (Keyboard)
en: Notify when a keyboard modifier is pressed
ru: Уведомлять при нажатии клавиши-модификатора

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeys), group (Keyboard)
en: Use slow keypresses
ru: Использовать замедленное нажатие клавиш

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysDelay), group (Keyboard)
en: Delay for the key press
ru: Задержка при нажатии

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysPressBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a slow keypress
ru: Воспроизводить звук при замедленном нажатии

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysAcceptBeep), group (Keyboard)
en: Beep on an accepted keypress
ru: Воспроизводить звук при принятом нажатии

note: i18n: ectx: label, entry (SlowKeysRejectBeep), group (Keyboard)
en: Beep on a rejected keypress
ru: Воспроизводить звук при отклонённом нажатии

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeys), group (Keyboard)
en: Bounce Keys
ru: «Прыгающие» клавиши

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeysDelay), group (Keyboard)
en: Use a delay for bouncing
ru: Задержка для «прыгающих» клавиш

note: i18n: ectx: label, entry (BounceKeysRejectBeep), group (Keyboard)
en: Beep if a bounce key event is rejected
ru: Воспроизводить звук, если событие «прыгающих» клавиш будет отклонено

note: i18n: ectx: label, entry (MouseKeys), group (Mouse)
en: Use keys to control the mouse
ru: Управлять мышкой при помощи клавиш

note: i18n: ectx: label, entry (AccelerationDelay), group (Mouse)
en: Delay for the mouse movement
ru: Задержка для движений мыши

note: i18n: ectx: label, entry (RepetitionInterval), group (Mouse)
en: Repetition interval for the mouse movement
ru: Интервал для повторных движений мыши

note: i18n: ectx: label, entry (AccelerationTime), group (Mouse)
en: Time to hit maximum velocity
ru: Время для достижения максимальной скорости перемещения

note: i18n: ectx: label, entry (MaxSpeed), group (Mouse)
en: Maximum Velocity
ru: Максимальная скорость перемещения

note: i18n: ectx: label, entry (ProfileCurve), group (Mouse)
en: Mouse Key Curve
ru: Кривая кнопки мыши

note: i18n: ectx: label, entry (Enabled), group (ScreenReader)
en: Enable Screen Reader
ru: Включить средство чтения с экрана

note: i18n: ectx: label, entry (ShakeCursor), group (Plugins)
en: Whether Shake Pointer is enabled
ru: Состояние функции «Поиск курсора»

note: i18n: ectx: label, entry (ShakeCursorMagnification), group (Effect-shakecursor)
en: Magnification
ru: Увеличение

note: i18n: ectx: label, entry (Zoom), group (Plugins)
en: Whether the Zoom effect is enabled
ru: Состояние функции «Поиск курсора»

note: i18n: ectx: label, entry (Magnifier), group (Plugins)
en: Whether the Magnifier effect is enabled
ru: Состояние функции «Поиск курсора»

[ctx: @option:check]
en: Activation shortcuts:
ru: Комбинации клавиш активации:

[ctx: Enable activation shortcuts]
en: Enable
ru: Включить

[ctx: @label]
en: Press Shift 5 times to enable Sticky Keys
ru: Нажать Shift 5 раз для включения залипающих клавиш

[ctx: @label]
en: Hold Shift for 8 seconds to enable Slow Keys
ru: Удерживать Shift в течение 8 секунд для включения замедленных клавиш

[ctx: @option:check]
en: Disable sticky and slow keys after:
ru: Отключать залипающие и замедленные клавиши через:

[ctx: @label:valuesuffix in spinbox %1 is timeout delay]
en: %1 min | %1 min
ru[0]: %1 мин
ru[1]: %1 мин
ru[2]: %1 мин
ru[3]: %1 мин

[ctx: short for minute(s)]
en: min | min
ru[0]: мин
ru[1]: мин
ru[2]: мин
ru[3]: мин

[ctx: @title:group for checkbox group]
en: When a shortcut is used:
ru: При использовании комбинации клавиш:

[ctx: @option:check when shortcut used]
en: Display a confirmation dialog
ru: Показывать диалог подтверждения

[ctx: @option:check when shortcut used]
en: Ring the system bell
ru: Воспроизводить системный сигнал

[ctx: @option:check when shortcut used]
en: Show a notification
ru: Показывать уведомление

[ctx: @action:button opens Notifications kcm]
en: Configure Notifications…
ru: Настроить уведомления…

[ctx: @title:window dialog]
en: Please choose an audio file
ru: Выберите звуковой файл

[ctx: Name filters in a file dialog. Do not translate `(*.ogg *.oga *.wav)`]
en: ogg, oga, and wav audio files (*.ogg *.oga *.wav)
ru: Звуковые файлы OGG, OGA и WAV (*.ogg *.oga *.wav)

[ctx: @label prefix for checkbox]
en: Audible bell:
ru: Звуковой сигнал:

[ctx: Enable the system bell]
en: Enable
ru: Включить

[ctx: Defines if the system will use a sound system bell]
en: Custom sound:
ru: Свой звук:

[ctx: @action:button icononly tooltip]
en: Choose audio file for the system bell
ru: Выбор звукового файла для сигнала

[ctx: @action button accessible only]
en: Choose audio file
ru: Выбрать звуковой файл

[ctx: @info:usagetip accessible description for button]
en: Opens dialog
ru: Открытие диалога

[ctx: @label prefix for checkbox]
en: Visual bell:
ru: Визуальный сигнал:

[ctx: @option:check Enable visual bell]
en: Enable
ru: Включить

[ctx: @option:radio Invert screen colors when a system bell is rung]
en: Invert screen colors
ru: Инверсия цветов экрана

[ctx: @option:radio Flash screen when a system bell is rung]
en: Flash screen
ru: Мигание экрана

[ctx: Color of the system bell]
en: Color
ru: Цвет

[ctx: Duration of the system bell]
en: Duration:
ru: Длительность:

[ctx: @label:valuesuffix %1 is visible bell duration]
en: %1 ms | %1 ms
ru[0]: %1 мс
ru[1]: %1 мс
ru[2]: %1 мс
ru[3]: %1 мс

[ctx: @label:valuesuffix short for millisecond(s)]
en: ms | ms
ru[0]: мс
ru[1]: мс
ru[2]: мс
ru[3]: мс

[ctx: @info]
en: If you have trouble with certain colors on the screen, these filters can change them into other colors.
ru: Если у вас проблемы с восприятием определённых цветов , эти фильтры могут заменить их на другие цвета.

[ctx: @option check, Enable color blindness correction effect]
en: Enable
ru: Включить

[ctx: @label:listbox Difficulty seeing any of the following colors on the screen]
en: Problematic colors:
ru: Проблемные цвета:

[ctx: @option]
en: Red & purple (Protanopia)
ru: Красный и фиолетовый (протанопия)

[ctx: @option]
en: Green & purple (Deuteranopia)
ru: Зелёный и фиолетовый (дейтеранопия )

[ctx: @option]
en: Yellow, green & purple (Tritanopia)
ru: Жёлтый, зелёный и фиолетовый (тританопия)

[ctx: @option]
en: All (grayscale mode)
ru: Все цвета (оттенки серого)

[ctx: @label]
en: Intensity:
ru: Интенсивность:

[ctx: @label Mild color blindness correction intensity]
en: Mild
ru: Умеренная

[ctx: @label Intense color blindness correction intensity]
en: Intense
ru: Высокая

[ctx: @info]
en: Adjusted colors:
ru: Изменение цветов:

[ctx: @title:group for color rectangles]
en: Reds:
ru: Красные тона:

[ctx: @title:group for color rectangles]
en: Greens:
ru: Зелёные тона:

[ctx: @title:group for color rectangles]
en: Blues:
ru: Синие тона:

[ctx: @title:group for color rectangles]
en: Purples:
ru: Фиолетовые тона:

[ctx: @label]
en: Invert:
ru: Инвертирование цветов:

[ctx: @option check, Enable invert effect]
en: Enable
ru: Включить

[ctx: @label Hint for invert effect enable button]
en: Use shortcuts to toggle inverting display and window colors
ru: Используйте комбинации клавиш для переключения инвертирования цветов дисплея и окна

[ctx: @action:button]
en: Configure Shortcuts…
ru: Настроить комбинации клавиш…

[ctx: @title:group prefix]
en: Slow keys:
ru: Замедленные клавиши:

[ctx: @option:check Enable slow keys]
en: Enable
ru: Включить

[ctx: @info:tooltip]
en: For a key to be accepted, it has to be held until the set amount of time. Useful if you accidentally type more than one key at a time or have difficulty pressing the key you want the first time.
ru: Чтобы нажатие клавиши было принято, необходимо удерживать её в течение заданного времени. Это удобная опция на тот случай, если происходит случайное нажатие сразу нескольких клавиш или сложно с первого раза нажать нужную клавишу.

[ctx: @label:spinbox Slow keys Delay]
en: Delay:
ru: Задержка:

[ctx: @label:valuesuffix %1 is slow keys delay]
en: %1 ms | %1 ms
ru[0]: %1 мс
ru[1]: %1 мс
ru[2]: %1 мс
ru[3]: %1 мс

[ctx: @title:group prefix for checkbox group]
en: Ring system bell:
ru: Воспроизводить системный сигнал:

[ctx: @option:check Use system bell when a key is pressed]
en: when any key is &pressed
ru: при &нажатии любой клавиши

[ctx: @option:check Use system bell when a key is accepted]
en: when any key is &accepted
ru: при &принятом нажатии любой клавиши

[ctx: @option:check Use system bell when a key is rejected]
en: when any key is &rejected
ru: при &отклонённом нажатии любой клавиши

[ctx: @title:group prefix]
en: Bounce keys:
ru: «Прыгающие» клавиши:

[ctx: @option:check Bounce keys enable]
en: Enable
ru: Включить

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore rapid, repeated keypresses of the same key. Useful if you have hand tremors that cause you to press a key multiple times when you only intend to press once.
ru: Игнорировать быстрые повторные нажатия одной и той же клавиши. Это удобная опция на тот случай, если из-за тремора рук происходит многократное нажатие клавиши, которую требовалось нажать только один раз.

[ctx: @label:spinbox Bounce keys delay]
en: Delay:
ru: Задержка:

[ctx: @label:valuesuffix %1 is bounce keys delay]
en: %1 ms | %1 ms
ru[0]: %1 мс
ru[1]: %1 мс
ru[2]: %1 мс
ru[3]: %1 мс

[ctx: @option:check for bounce keys]
en: Ring system bell when rejected
ru: Воспроизводить системный сигнал при отклонении

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Zoom & Magnifier
ru: Масштаб и экранная лупа

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: System Bell
ru: Системный сигнал

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Modifier Keys
ru: Клавиши-модификаторы

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Keyboard Filters
ru: Фильтры клавиатуры

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Mouse Navigation
ru: Навигация мыши

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Activation Shortcuts
ru: Комбинации клавиш активации

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Screen Reader
ru: Зачитывание с экрана

[ctx: @title Category name in sidebar]
en: Color Blindness Correction
ru: Коррекция при неспособности различать цвета

[ctx: @title Category name in sidebar, for inverting screen colors]
en: Invert
ru: Инвертирование

[ctx: @title Category name in sidebar, shake pointer to find it]
en: Shake Pointer
ru: Увеличение курсора

[ctx: @option:check]
en: Sticky keys:
ru: Залипающие клавиши:

[ctx: @option:check Enable sticky keys]
en: Enable
ru: Включить

[ctx: @info:tooltip]
en: Modifier keys like Ctrl, Shift, Alt, and the Meta/Super/Windows key act as though they “stick in place” and no longer need to be held down when typing a keyboard shortcut.
ru: Такие клавиши-модификаторы, как Ctrl, Shift, Alt, и клавиша Meta/Super/Windows будут работать так, как будто они «залипли»; их больше не потребуется нажимать при наборе комбинации клавиш.

[ctx: @option:check]
en: Lock sticky keys
ru: Закрепить залипающие клавиши

[ctx: @info:tooltip]
en: Pressing a modifier key twice will keep it in active state until pressed again.
ru: Двойное нажатие на клавишу-модификатор будет удерживать её в активном состоянии до следующего нажатия.

[ctx: @option:check]
en: Disable when two keys are held down
ru: Отключить при удерживании двух клавиш

[ctx: @option:check]
en: Ring system bell when modifier keys are used
ru: Воспроизводить системный сигнал при использовании клавиш-модификаторов

[ctx: @option:check Feedback options:]
en: Feedback:
ru: Обратная связь:

[ctx: @option:check]
en: Ring system bell when locking keys are used
ru: Воспроизводить системный сигнал при включении/отключении закрепляющих клавиш

[ctx: @info:tooltip]
en: The locking keys are Caps Lock, Num Lock, and Scroll Lock.
ru: Закрепляющие клавиши: Caps Lock, Num Lock и Scroll Lock.

[ctx: @option:check]
en: Show notification when modifier or locking keys are used
ru: Выводить уведомление при использовании клавиш-модификаторов или закрепляющих клавиш

[ctx: @action:button]
en: Configure Notifications…
ru: Настроить уведомления…

[ctx: @option:check]
en: Use number pad to move pointer:
ru: Использовать цифровую клавиатуру для перемещения курсора:

[ctx: @option:check Enable mouse navigation]
en: Enable
ru: Включить

[ctx: @info:tooltip]
en: The numpad key <shortcut>5</shortcut> functions as a mouse click. The keys <shortcut>2</shortcut>, <shortcut>4</shortcut>, <shortcut>6</shortcut>, and <shortcut>8</shortcut> allow for cardinal movement (down, left, right, and up). The keys <shortcut>1</shortcut>, <shortcut>3</shortcut>, <shortcut>7</shortcut>, and <shortcut>9</shortcut> allow for diagonal movement.
ru: Клавиша <shortcut>5</shortcut> цифровой клавиатуры соответствует щелчку мышью. Клавиши <shortcut>2</shortcut>, <shortcut>4</shortcut>, <shortcut>6</shortcut> и <shortcut>8</shortcut> позволяют перемещаться в разные стороны (вниз, влево, вправо и вверх). Клавиши <shortcut>1</shortcut>, <shortcut>3</shortcut>, <shortcut>7</shortcut> и <shortcut>9</shortcut> позволяют перемещаться по диагонали.

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration delay:
ru: Задержка ускорения:

[ctx: @label:valuesuffix acceleration delay spinbox %1 is value]
en: %1 ms | %1 ms
ru[0]: %1 мс
ru[1]: %1 мс
ru[2]: %1 мс
ru[3]: %1 мс

[ctx: short for millisecond(s)]
en: ms | ms
ru[0]: мс
ru[1]: мс
ru[2]: мс
ru[3]: мс

[ctx: @label:spinbox]
en: Repeat interval:
ru: Интервал повтора:

[ctx: @label:valuesuffix repeat interval spinbox %1 is value]
en: %1 ms | %1 ms
ru[0]: %1 мс
ru[1]: %1 мс
ru[2]: %1 мс
ru[3]: %1 мс

[ctx: @label:spinbox]
en: Acceleration time:
ru: Время ускорения:

[ctx: @label:valuesuffix acceleration time spinbox %1 is value]
en: %1 ms | %1 ms
ru[0]: %1 мс
ru[1]: %1 мс
ru[2]: %1 мс
ru[3]: %1 мс

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum speed:
ru: Максимальная скорость:

[ctx: @label:spinbox]
en: Pointer acceleration:
ru: Ускорение курсора:

[ctx: @info Placeholder message title]
en: The Orca Screen Reader is not installed
ru: Средство чтения с экрана «Orca» не установлено

[ctx: @info Placeholder message explanation]
en: Please install it, then close and reopen this window
ru: Установите его, затем закройте и снова откройте это окно

[ctx: @option:check]
en: Enable Screen Reader
ru: Включить средство чтения с экрана

[ctx: @action:button]
en: Launch Orca Screen Reader Configuration…
ru: Запустить настройку средства чтения с экрана «Orca»…

[ctx: @label]
en: Shake pointer to find it:
ru: Поиск курсора:

[ctx: @option check, Enable shake pointer effect]
en: Enable
ru: Включить

[ctx: @label Pointer magnification level]
en: Magnification:
ru: Увеличение курсора:

[ctx: @label Normal pointer size]
en: Normal
ru: Обычное

[ctx: @label Large pointer size]
en: Large
ru: Большое

[ctx: @label, followed by 'full screen' or 'magnify region']
en: Zoom:
ru: Масштаб:

[ctx: @option:check, enable zoom effect, following 'Zoom:']
en: Full screen
ru: Весь экран

[ctx: @label:spinbox]
en: Show pixel grid at zoom level:
ru: Пиксельная сетка при уровне масштабирования:

[ctx: @label:listbox]
en: Pointer appearance:
ru: Ускорение курсора:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scale
ru: Масштаб

[ctx: @item:inlistbox]
en: Keep
ru: Оставить как есть

[ctx: @item:inlistbox]
en: Hide
ru: Скрыть

[ctx: @label:listbox]
en: Pointer tracking:
ru: Отслеживание курсора мыши:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Proportional
ru: Пропорционально

[ctx: @item:inlistbox]
en: Zoom area moves in sync with pointer
ru: Область масштабирования следует за курсором

[ctx: @item:inlistbox]
en: Centered
ru: По центру

[ctx: @item:inlistbox]
en: Pointer stays centered on-screen, except near screen edges
ru: Курсор остаётся в центре экрана, за исключением областей вблизи краёв экрана

[ctx: @item:inlistbox]
en: Centered (Strict)
ru: По центру

[ctx: @item:inlistbox]
en: Pointer stays centered on-screen, even near screen edges
ru: Курсор остаётся в центре экрана, даже при перемещении к краям экрана

[ctx: @item:inlistbox]
en: Push
ru: Выдвижением

[ctx: @item:inlistbox]
en: Pointer pushes zoom area at screen edges
ru: Курсор сдвигает область масштабирования у краёв экран

[ctx: @item:inlistbox]
en: Disabled
ru: Отключено

[ctx: @item:inlistbox]
en: Zoom area doesn't follow pointer
ru: Область масштабирования не следует за курсором

[ctx: @option:check]
en: Enable focus tracking
ru: Включить слежение за фокусом

[ctx: @option:check]
en: Enable text caret tracking
ru: Включить слежение за текстовым курсором

[ctx: @option:check, enable magnify effect, following 'Zoom:']
en: Magnify region
ru: Область масштабирования

[ctx: @label:spinbox]
en: Width:
ru: Ширина:

[ctx: short for pixel(s)]
en: %1 px | %1 px
ru[0]: %1 пикс.
ru[1]: %1 пикс.
ru[2]: %1 пикс.
ru[3]: %1 пикс.

[ctx: short for pixel(s)]
en: px
ru: пикс.

[ctx: @label:spinbox]
en: Height:
ru: Высота:

[ctx: @option:check, disable zoom/magnify effect]
en: Disabled
ru: Отключено

[ctx: @label:spinbox]
en: Zoom factor:
ru: Коэффициент масштабирования:

[ctx: @label]
en: Scroll gesture modifier keys:
ru: Клавиши-модификаторы жеста прокрутки:

[ctx: @info:tooltip, indicates feature unavailable on X11]
en: Zoom scroll gestures are only available on Wayland.
ru: Жесты масштабирования прокручиванием доступны только при использовании Wayland.

[ctx: @label Hint for scroll gestures]
en: Scroll while modifier keys are pressed to zoom
ru: Выполнять масштабирование при прокручивании с зажатыми клавишами-модификаторами

[ctx: @label Hint for zoom/magnify effect usage]
en: Use shortcuts to control zoom
ru: Используйте комбинации клавиш для управления масштабированием
