plasma-desktop - en to ru translation catalogue (54 entries)

[ctx: @label Axis value]
en: Value
ru: Значение

[ctx: Status of a gamepad button]
en: PRESSED
ru: НАЖАТА

[ctx: @label Button state]
en: State
ru: Состояние

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Game Controller
ru: Игровой контроллер

en: Wheel
ru: Колесо

en: Arcade Stick
ru: Панель с джойстиком

en: Flight Stick
ru: Джойстик для авиасимуляторов

en: Dance Pad
ru: Танцевальный сенсорный коврик

en: Guitar
ru: Гитара

en: Drum Kit
ru: Барабанная установка

en: Arcade Pad
ru: Панель с кнопками

en: Throttle
ru: Рычаг управления тягой

en: Virtual
ru: Виртульный

en: Switch Left Joy-Con
ru: Левый Switch Joy-Con

en: Switch Right Joy-Con
ru: Правый Switch Joy-Con

en: Switch Paired Joy-Con
ru: Объединённый Switch Joy-Con

[ctx: The game controller button with a letter A on it]
en: A button
ru: Кнопка A

[ctx: The game controller button with a letter B on it]
en: B button
ru: Кнопка B

[ctx: The game controller button with a letter X on it]
en: X button
ru: Кнопка X

[ctx: The game controller button with a letter Y on it]
en: Y button
ru: Кнопка Y

[ctx: The back game controller button]
en: Back button
ru: Кнопка «назад»

[ctx: The guide game controller button]
en: Guide button
ru: Системная кнопка

[ctx: The start game controller button]
en: Start button
ru: Кнопка «старт»

[ctx: The button under the game controller's left analog stick]
en: Left analog stick
ru: Левый аналоговый стик

[ctx: The button under the game controller's right analog stick]
en: Right analog stick
ru: Правый аналоговый стик

[ctx: The game controller's left shoulder button]
en: Left shoulder button
ru: Левая «плечевая» кнопка

[ctx: The game controller's right shoulder button]
en: Right shoulder button
ru: Правая «плечевая» кнопка

[ctx: The game controller's d-pad Up button]
en: D-pad up button
ru: Кнопка «вверх» на крестовине

[ctx: The game controller's d-pad down button]
en: D-pad down button
ru: Кнопка «вниз» на крестовине

[ctx: The game controller's d-pad left button]
en: D-pad left button
ru: Кнопка «влево» на крестовине

[ctx: The game controller's d-pad right button]
en: D-pad right button
ru: Кнопка «вправо» на крестовине

[ctx: The game controller's miscellaneous button (Share on Xbox, mic on Playstation/Luna, capture on Switch)]
en: Miscellaneous button
ru: Специальная кнопка

[ctx: The game controller's 1st paddle button]
en: Paddle button 1
ru: Кнопка-лепесток 1

[ctx: The game controller's 2nd paddle button]
en: Paddle button 2
ru: Кнопка-лепесток 2

[ctx: The game controller's 3rd paddle button]
en: Paddle button 3
ru: Кнопка-лепесток 3

[ctx: The game controller's 4th paddle button]
en: Paddle button 4
ru: Кнопка-лепесток 4

[ctx: The button under the game controller's touchpad]
en: Touchpad button
ru: Сенсорная кнопка

[ctx: Unknown controller connection type]
en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Invalid button value
ru: Недопустимое значение кнопки

en: Not a controller
ru: Не является контроллером

[ctx: @option:check Allow using game controllers as a pointer and keyboard]
en: Allow using as pointer and keyboard
ru: Использовать для управления курсором и ввода

[ctx: @info:tooltip]
en: Allow game controllers to act like pointer and keyboard devices in Plasma and non-game applications.<nl/><nl/>Games can always use the controller.
ru: Разрешить использование игровых контроллеров в качестве устройств управления курсором и клавиатуры в Plasma и неигровых приложениях.<nl/><nl/>Игры всегда могут использовать контроллер.

[ctx: @info placeholdermessage text]
en: No game controllers found
ru: Не найдено ни одного игрового контроллера

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage text]
en: Connect a wired or wireless controller
ru: Подключите проводной или беспроводной контроллер

[ctx: @info:usagetip]
en: The system may automatically go to sleep or lock the screen while the controller is in use. Consider manually blocking them while using the controller, or enable automatic blocking by allowing the use as pointer and keyboard.
ru: Система может автоматически перейти в спящий режим или заблокировать экран во время использования контроллера. Рекомендуется вручную запретить эти действия во время работы с контроллером или включить автоматическую блокировку, разрешив использование контроллера в качестве указателя и клавиатуры.

[ctx: @label:textbox]
en: Device:
ru: Устройство:

[ctx: @label game controller device type (wheel, joystick, game controller, etc.)]
en: Device type:
ru: Тип устройства:

[ctx: @label game controller controller type (which brand, etc.)]
en: Controller type:
ru: Тип контроллера:

[ctx: @label:textbox]
en: Connection type:
ru: Тип подключения:

[ctx: @label Visual representation of the axis position for the left axis]
en: Left position:
ru: Левое положение:

[ctx: @label Visual representation of the axis position for the right axis]
en: Right position:
ru: Правое положение:

[ctx: @label Gamepad buttons]
en: Buttons:
ru: Кнопки:

[ctx: @label Gamepad axes (sticks)]
en: Axes:
ru: Оси:
