plasma-desktop - en to ru translation catalogue (22 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (colorScheme), group (General)
en: Color scheme name
ru: Название цветовой схемы

note: i18n: ectx: label, entry (singleClick), group (KDE)
en: Single click to open files
ru: Одинарный щелчок для открытия файлов

note: i18n: ectx: label, entry (automaticLookAndFeel), group (KDE)
en: Switch the look and feel package depending on time of day
ru: Переключение оформления рабочей среды в зависимости от времени суток

note: i18n: ectx: label, entry (lookAndFeelPackage), group (KDE)
en: Global Look and Feel package
ru: Оформления рабочей среды

note: i18n: ectx: label, entry (defaultLightLookAndFeel), group (KDE) i18n: ectx: label, entry (defaultDarkLookAndFeel), group (KDE)
en: Global Look and Feel package, alternate
ru: Оформление рабочей среды, альтернативный вариант

note: i18n: ectx: label, entry (animationDurationFactor), group (KDE)
en: Animation speed
ru: Скорость анимации

[ctx: @action:button]
en: Change global theme
ru: Изменить оформление

[ctx: @label accessible]
en: Global theme
ru: Оформление рабочей среды

[ctx: @title:group for light/dark quick switch]
en: Theme:
ru: Оформление:

[ctx: Switch between dark and light look and feel packages automatically]
en: Automatic
ru: Автоматически

[ctx: @info:tooltip 1 is the name of a light global theme, 2 is the name of a dark global theme]
en: Use “%1” during the day and “%2” at night
ru: Использовать «%1» днём и «%2» ночью

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More appearance settings:
ru: Расширенные параметры оформления:

[ctx: @title:slider]
en: Animation speed:
ru: Скорость анимации:

[ctx: Animation speed]
en: Slow
ru: Медленнее

[ctx: Animation speed]
en: Instant
ru: Быстрее

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders [opens them/selects them]']
en: Clicking files or folders:
ru: Щелчок по файлу или папке:

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders selects them']
en: Selects them
ru: Выделяет объект

[ctx: @info:usagetip]
en: Open by double-clicking instead
ru: Открывать двойным щелчком

[ctx: part of a sentence: 'Clicking files or folders opens them']
en: Opens them
ru: Открывает объект

[ctx: @info:usagetip]
en: Select by clicking on item's selection marker
ru: Выбирать щелчком по метке выделения

[ctx: @title:group translate as short as possible]
en: More behavior settings:
ru: Расширенные параметры поведения:

[ctx: @title:group for grid of buttons opening kcms]
en: Most used pages:
ru: Часто используемые страницы:
