plasma-desktop - en to ru translation catalogue (36 entries)

en: Emoji Selector
ru: Панель выбора эмодзи

en: (C) 2019 Aleix Pol i Gonzalez
ru: © Aleix Pol i Gonzalez, 2019

en: Replace an existing instance
ru: Заменить существующий запущенный процесс.

[ctx: @action Search field action]
en: Search
ru: Поиск

[ctx: @action:button clear emoji history]
en: Clear History
ru: Очистить журнал

[ctx: @action:button Button to open a menu that lets you choose a skin tone]
en: Skin tone: %1
ru: Цвет кожи: %1

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐️ Neutral
ru: 🖐 По умолчанию

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Neutral
ru: По умолчанию

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏻 Light
ru: 🖐🏻 Светлый

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Light
ru: Светлый

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Medium Light
ru: Светлый средний

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏽 Medium
ru: 🖐🏽 Средний

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Medium
ru: Средний

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏾 Medium Dark
ru: 🖐🏾 Тёмный средний

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Medium Dark
ru: Тёмный средний

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: 🖐🏿 Dark
ru: 🖐🏿 Тёмный

[ctx: @action:inmenu Skin Tone]
en: Dark
ru: Тёмный

[ctx: @title:window A two-tone skin variant can be selected here]
en: Select Variant
ru: Выбор варианта

[ctx: @item:inmenu]
en: Copy Character
ru: Копировать символ

[ctx: @item:inmenu]
en: Copy Description
ru: Копировать описание

[ctx: @label placeholder for empty recent emoji list]
en: No recent emojis
ru: Нет недавних эмодзи

[ctx: @label placeholder for no emoji found in category]
en: No matching emoji found
ru: Не найдено ни одного соответствующего эмодзи

[ctx: @action:button Opens a window where a two-tone skin variant can be selected. %1 is the emoji's name]
en: Select Variant of "%1"
ru: Выбрать «%1»

[ctx: @info:status passive notification as action feedback, %1 is an emoji]
en: %1 copied to the clipboard
ru: %1 скопирован в буфер обмена

[ctx: @title page title for Recent Emoji view, and sidebar label for it]
en: Recent
ru: Недавно использованные

[ctx: @title:page All emojis]
en: All
ru: Все

[ctx: Emoji Category]
en: Smileys and Emotion
ru: Смайлы и эмоции

[ctx: Emoji Category]
en: People and Body
ru: Люди

[ctx: Emoji Category]
en: Component
ru: Компоненты

[ctx: Emoji Category]
en: Animals and Nature
ru: Животные и природа

[ctx: Emoji Category]
en: Food and Drink
ru: Еда и напитки

[ctx: Emoji Category]
en: Travel and Places
ru: Путешествия и места

[ctx: Emoji Category]
en: Activities
ru: Виды деятельности

[ctx: Emoji Category]
en: Objects
ru: Объекты

[ctx: Emoji Category]
en: Symbols
ru: Символы

[ctx: Emoji Category]
en: Flags
ru: Флаги
