plasma-desktop - en to sa translation catalogue (22 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (confirmLogout), group (General)
en: Confirm logout
sa: लॉगआउट् पुष्टयन्तु

note: i18n: ectx: label, entry (shutdownType), group (General)
en: Default leave option
sa: पूर्वनिर्धारित अवकाश विकल्प

note: i18n: ectx: label, entry (loginMode), group (General)
en: On login
sa: तत्र प्रवेशः अस्ति

note: i18n: ectx: label, entry (excludeApps), group (General)
en: Applications to be excluded from session
sa: सत्रात् बहिष्कृताः आवेदनाः

en: Failed to request restart to firmware setup: %1
sa: फर्मवेयर सेटअपं प्रति पुनः आरम्भस्य अनुरोधं कर्तुं असफलम्: %1

en: Next time the computer is restarted, it will enter the UEFI setup screen.
sa: अग्रिमे समये सङ्गणकं पुनः आरभ्यते तदा UEFI setup screen मध्ये प्रविशति ।

en: Next time the computer is restarted, it will enter the firmware setup screen.
sa: अग्रिमे समये सङ्गणकं पुनः आरभ्यते तदा सः फर्मवेयर सेटअप स्क्रीन् मध्ये प्रविशति ।

en: Restart Now
sa: अधुना पुनः आरभत

[ctx: @title:group]
en: General
sa: सामान्य

[ctx: @label beginning of the logical sentence 'Ask for confirmation on shutdown, restart, and logout.']
en: Ask for confirmation:
sa: पुष्टिः पृच्छन्तु :

[ctx: @option:check end of the logical sentence 'Ask for confirmation on shutdown, restart, and logout.']
en: On shutdown, restart, and logout
sa: शटडाउन, पुनः आरम्भ, लॉगआउट् इत्यत्र

[ctx: @title:group]
en: Session Restore
sa: सत्र पुनर्स्थापनम्

en: On login, launch apps that were open:
sa: प्रवेशे, एप्स् प्रारम्भं कुर्वन्तु ये उद्घाटिताः आसन्:

[ctx: @option:radio Automatic style of session restoration]
en: On last logout
sa: अन्तिमे लॉगआउट् इत्यत्र

[ctx: @option:radio Manual style of session restoration]
en: When session was manually saved
sa: यदा सत्रं स्वहस्तेन रक्षितम् आसीत्

[ctx: @info]
en: A <interface>Save Session</interface> button will appear in the <interface>Application Launcher</interface> menu. When you click it, Plasma will remember the apps that are open and restore them on the next login. Click it again to replace the set of remembered apps.
sa: <interface>Save Session</interface> इति बटनं <interface>Application Launcher</interface> मेन्यू मध्ये दृश्यते । यदा भवान् तत् क्लिक् करोति तदा प्लाज्मा उद्घाटितानि एप्स् स्मरिष्यति, अग्रिमे प्रवेशे पुनः स्थापयति च । स्मरितानां एप्स्-समूहस्य स्थाने पुनः क्लिक् कुर्वन्तु ।

[ctx: @option:radio Here 'session' refers to the technical concept of session restoration, whereby the windows that were open on logout are re-opened on the next login]
en: Start with an empty session
sa: रिक्तसत्रेण आरभत

en: Ignored applications:
sa: उपेक्षिताः अनुप्रयोगाः :

[ctx: @title:group]
en: Firmware
sa: फर्मवेयर

[ctx: @label:check part of a sentence: After next restart enter UEFI/Firmware setup screen]
en: After next restart:
sa: अग्रिम पुनः आरम्भस्य अनन्तरं :

[ctx: @option:check]
en: Enter UEFI setup screen
sa: UEFI सेटअप स्क्रीन् प्रविशन्तु

[ctx: @option:check]
en: Enter firmware setup screen
sa: फर्मवेयर सेटअप स्क्रीन् प्रविशन्तु
