plasma-desktop - en to sa translation catalogue (17 entries)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, deviceView)
en: This list contains the storage devices known to the system. If "Automount on Login" is checked, the device will be automatically mounted even though "Mount all removable media at login" is unchecked. The same applies for "Automount on Attach".
sa: अस्मिन् सूचौ प्रणाल्याः ज्ञातानि भण्डारणयन्त्राणि सन्ति । यदि "Automount on Login" इति जाँचितम् अस्ति तर्हि "Mount all removable media at login" इति अचेक् कृत्वा अपि यन्त्रं स्वयमेव माउण्ट् भविष्यति । "Automount on Attach" इत्यस्य अपि तथैव भवति ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, forgetDevice)
en: Clicking this button causes the selected devices to be 'forgotten'. This is only useful if "Only automatically mount removable media that has been manually mounted before" is checked. Once a device is forgotten and the system is set to only automatically mount familiar devices, the device will not be automatically mounted.
sa: एतत् बटन् नुदनेन चयनितयन्त्राणि 'विस्मृतानि' भवन्ति । इदं केवलं तदा एव उपयोगी भवति यदा "केवलं स्वयमेव हटनीयं माध्यमं माउण्ट् कुर्वन्तु यत् पूर्वं मैन्युअल् रूपेण माउण्ट् कृतम् अस्ति" इति परीक्षितम् अस्ति । एकदा यन्त्रं विस्मृतं भवति तथा च प्रणाली केवलं परिचितयन्त्राणि स्वयमेव माउण्ट् कर्तुं सेट् भवति तदा यन्त्रं स्वयमेव माउण्ट् न भविष्यति ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, forgetDevice)
en: Forget Device
sa: Device विस्मरतु

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutomountUnknownDevices)
en: When this is not checked, only remembered devices will be automatically mounted. A device is 'remembered' if it has ever been mounted before. For instance, plugging in a USB media player to charge is not sufficient to 'remember' it - if the files are not accessed, it will not be automatically mounted the next time it is seen. Once they have been accessed, however, the device's contents will be automatically made available to the system.
sa: यदा एतत् न परीक्षितं भवति तदा केवलं स्मरणीययन्त्राणि एव स्वयमेव माउण्ट् भविष्यन्ति । यदि पूर्वं कदापि यन्त्रं स्थापितं भवति तर्हि यन्त्रं 'स्मर्यते' । यथा, चार्जं कर्तुं USB मीडिया प्लेयर् प्लग् करणं तस्य 'स्मरणार्थं' पर्याप्तं नास्ति - यदि सञ्चिकाः न अभिगताः तर्हि अग्रिमे समये स्वयमेव माउण्ट् न भविष्यति परन्तु एकदा तेषां अभिगमनं जातं चेत्, यन्त्रस्य सामग्रीः स्वयमेव प्रणाल्याः कृते उपलब्धा भविष्यति ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutomountUnknownDevices)
en: Automatically mount removable media that have never been mounted before
sa: पूर्वं कदापि न स्थापितानि हटनीयानि माध्यमानि स्वयमेव माउण्ट् कुर्वन्तु

en: Automount Device
sa: ऑटोमाउंट डिवाइस

[ctx: As in automount on login]
en: On Login
sa: On Login इति

[ctx: As in automount on attach]
en: On Attach
sa: अटैच् इत्यत्र

en: All Devices
sa: सर्वाणि यन्त्राणि

en: All Known Devices
sa: सर्वाणि ज्ञातानि यन्त्राणि

en: Attached Devices
sa: संलग्नयन्त्राणि

en: Disconnected Devices
sa: विच्छिन्नयन्त्राणि

en: UDI: %1
sa: उडी: %1

en: This device will be automatically mounted at login.
sa: एतत् यन्त्रं प्रवेशसमये स्वयमेव माउण्ट् भविष्यति ।

en: This device will not be automatically mounted at login.
sa: प्रवेशसमये एतत् यन्त्रं स्वयमेव न माउण्ट् भविष्यति ।

en: This device will be automatically mounted when attached.
sa: एतत् यन्त्रं संलग्नं भवति तदा स्वयमेव माउण्ट् भविष्यति ।

en: This device will not be automatically mounted when attached.
sa: एतत् यन्त्रं संलग्नं भवति तदा स्वयमेव न स्थापितं भविष्यति ।
