plasma-desktop - en to sa translation catalogue (60 entries)

[ctx: @action:button This action is disabled]
en: Disabled
sa: अक्षमित

[ctx: @action:button There is no keybinding]
en: None
sa: न कश्चित्

[ctx: @action:button]
en: Left mouse button
sa: वाममूषकस्य बटनम्

[ctx: @action:button]
en: Right mouse button
sa: दक्षिण मूषकस्य बटनम्

[ctx: @action:button]
en: Middle mouse button
sa: मध्यमूषकस्य बटनम्

[ctx: @action:button]
en: Application-defined
sa: अनुप्रयोग-निर्धारित

[ctx: @action:button]
en: Pen Button %1
sa: पेन बटन %1

en: Default
sa: मूलभूतम्‌

en: Portrait
sa: चित्रम्

en: Landscape
sa: भूप्रदेश

en: Inverted Portrait
sa: उल्टा चित्रम्

en: Inverted Landscape
sa: उल्टा परिदृश्य

en: Follow the Current Screen
sa: Current Screen इत्यस्य अनुसरणं कुर्वन्तु

en: All Screens
sa: सर्वाणि पटलानि

[ctx: @item:inlistbox Stretch and fill to the screen]
en: Stretch and Fill
sa: Stretch and Fill इति

[ctx: @item:inlistbox Keep aspect ratio and fit within the screen]
en: Keep Aspect Ratio and Fit
sa: आस्पेक्ट रेशियो तथा फिट रखें

[ctx: @item:inlistbox Map to portion of the screen]
en: Map to Portion
sa: भागं प्रति नक्शा

[ctx: Stylus pen button]
en: Pen button %1:
sa: पेन बटन %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pen button X']
en: pen button %1
sa: पेन बटन %1

[ctx: @title Select the action for the tablet button]
en: Select Button Action
sa: बटन क्रिया चयनं कुर्वन्तु

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when pressing %1:
sa: %1 नुदने किं कार्यं क्रियते इति चिनोतु:

[ctx: @option:radio Set this action to an application-defined type]
en: Defer to application
sa: आवेदनं स्थगयन्तु

[ctx: @option:radio Set this action to a keyboard type]
en: Send keyboard key
sa: कीबोर्ड कीलं प्रेषयन्तु

[ctx: @option:radio Set this action to a mouse type]
en: Send mouse button click
sa: मूषकस्य बटनं क्लिक् कुर्वन्तु प्रेषयन्तु

[ctx: @option:radio Set this action to a pen button type]
en: Send pen button
sa: कलमबटनं प्रेषयतु

[ctx: @option:radio Disable this action]
en: Do nothing
sa: किमपि न कुरु

[ctx: @info]
en: This tablet button is forwarded to the focused application, which can decide how to handle it.
sa: इदं टैब्लेट्-बटनं केन्द्रित-अनुप्रयोगाय अग्रे प्रेष्यते, यत् तस्य नियन्त्रणं कथं कर्तव्यम् इति निर्णयं कर्तुं शक्नोति ।

[ctx: @action:inmenu Left mouse click]
en: Left-click
sa: वाम-क्लिक् कुर्वन्तु

[ctx: @action:inmenu Middle mouse click]
en: Middle-click
sa: मध्य-क्लिक्

[ctx: @action:inmenu Right mouse click]
en: Right-click
sa: राइट्-क्लिक् कुर्वन्तु

[ctx: @option:check The alt modifier on the keyboard]
en: Alt
sa: सर्वे

[ctx: @option:check The meta modifier on the keyboard]
en: Meta
sa: मेटा

[ctx: @option:check The shift modifier on the keyboard]
en: Shift
sa: विहरति

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 1
sa: बटनम् १

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 2
sa: बटनम् २

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 3
sa: बटनम् 3

[ctx: @info]
en: This button is disabled and will not do anything.
sa: एतत् बटन् अक्षमम् अस्ति, किमपि न करिष्यति ।

[ctx: @title]
en: Pen Calibration
sa: पेन मापन

[ctx: @info]
en: Calibration is completed and saved.<nl/><nl/>Refine the calibration further or close the window.
sa: मापनं सम्पन्नं रक्षितं च।<nl/><nl/>मापनं अधिकं परिष्कृत्य अथवा विण्डो बन्दं कुर्वन्तु।

[ctx: @action:button]
en: Refine Existing Calibration
sa: विद्यमानं मापनं परिष्कृतं कुर्वन्तु

[ctx: @action:button]
en: Calibrate from Scratch
sa: स्क्रैचतः मापनं कुर्वन्तु

[ctx: @action:button]
en: Close
sa: पिधानं करोतु

[ctx: @action:button]
en: Cancel
sa: निरसयतु

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
sa: ताला आस्पेक्ट रेशियो

[ctx: Tests tablet functionality like the pen]
en: Test Tablet…
sa: परीक्षण गोली...

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
sa: उपकरणम्‌:

[ctx: @title:tab]
en: Display
sa: प्रदर्शनम्

[ctx: @title:tab]
en: Pen
sa: लेखनी

[ctx: @title:tab]
en: Pad
sa: लेखनपट्टः

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad button %1
sa: pad बटन %1

[ctx: @info]
en: Tells the device to accommodate left-handed users. Effects will vary by device, but often it reverses the pad buttonsʼ functionality so the tablet can be used upside-down.
sa: वामहस्तप्रयोक्तृणां समायोजनाय यन्त्रं वदति। प्रभावाः यन्त्रानुसारं भिन्नाः भविष्यन्ति, परन्तु प्रायः एतत् पैड् बटन्स्ʼ कार्यक्षमतां विपर्ययति अतः टैब्लेट् उल्टावस्थायां उपयोक्तुं शक्यते ।

[ctx: 100% or maximum pen pressure]
en: 100%
sa: १००%

[ctx: 0% or zero pen pressure]
en: 0%
sa: ०%

[ctx: @info]
en: This curve controls the relationship between the pressure on the stylus and the pressure values received by applications.
sa: एषा वक्रता स्टाइलसस्य उपरि दबावस्य अनुप्रयोगैः प्राप्तानां दाबमूल्यानां च सम्बन्धं नियन्त्रयति ।

[ctx: Pen pressure range]
en: Pressure Range:
sa: दबाव श्रेणी :

[ctx: @info]
en: Pressure above or below the threshold will be clamped, and this becomes the new effective range.
sa: दहलीजस्य उपरि अधः वा दबावः क्लैम्पः भविष्यति, एतत् च भवतिनवीन प्रभावी श्रेणी।

[ctx: @action:button Calibration in progress]
en: Calibration in Progress
sa: मापनं प्रगतिशीलम् अस्ति

[ctx: @action:button Calibrate the pen display]
en: Calibrate
sa: मापन करो

[ctx: @action:button Pen display doesn't support calibration]
en: Calibration Not Supported
sa: मापनं समर्थितम् नास्ति

[ctx: @title]
en: Tablet Tester
sa: गोली परीक्षक
