plasma-desktop - en to sa translation catalogue (89 entries)

en: Recent Downloads
sa: अद्यतन डाउनलोड

en: Recent Connections
sa: अद्यतनसंयोजनानि

en: Recent Places
sa: अद्यतनस्थानानि

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Downloads
sa: Recent Downloads विस्मरन्तु

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Connections
sa: Recent Connections विस्मरन्तु

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Places
sa: अद्यतनस्थानानि विस्मरन्तु

[ctx: @action:inmenu]
en: Forget Recent Files
sa: Recent Files विस्मरन्तु

[ctx: @action:button]
en: Unmute
sa: अप्रसन्नता

[ctx: @action:button]
en: Mute
sa: मूक

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Unmute %1
sa: अप्रसन्नता %1

[ctx: @info:tooltip %1 is the window title]
en: Mute %1
sa: म्यूट %1

[ctx: @label for several checkboxes]
en: General:
sa: सामान्य:

[ctx: @option:check section General]
en: Show small window previews when hovering over tasks
sa: कार्याणां उपरि भ्रमन् लघु विण्डो पूर्वावलोकनं दर्शयतु

[ctx: @option:check section General]
en: Hide other windows when hovering over previews
sa: पूर्वावलोकनानां उपरि भ्रमन् अन्यविण्डोः गोपयन्तु

[ctx: @option:check section General]
en: Fill free space on panel
sa: फलकस्य उपरि मुक्तस्थानं पूरयन्तु

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum task width:
sa: अधिकतमं कार्यविस्तारः :

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Narrow
sa: सङ्कीर्णः

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Medium
sa: मध्यम

[ctx: @item:inlistbox how wide a task item should be]
en: Wide
sa: विस्तृतः

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en: Use multi-column view:
sa: बहुस्तम्भदृश्यस्य उपयोगं कुर्वन्तु :

[ctx: @label for radio button group, completes sentence: … when panel is low on space etc.]
en: Use multi-row view:
sa: बहुपङ्क्तिदृश्यस्य उपयोगं कुर्वन्तु :

[ctx: @option:radio Never use multi-column view for Task Manager]
en: Never
sa: कदापि न

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en: When panel is low on space and thick enough
sa: यदा पटलः अन्तरिक्षे न्यूनः भवति तथा च पर्याप्तं स्थूलः भवति

[ctx: @option:radio completes sentence: Use multi-column/row view]
en: Always when panel is thick enough
sa: सर्वदा यदा पटलः पर्याप्तं स्थूलः भवति

[ctx: @label:spinbox maximum number of columns for tasks]
en: Maximum columns:
sa: अधिकतमस्तम्भाः :

[ctx: @label:spinbox maximum number of rows for tasks]
en: Maximum rows:
sa: अधिकतमं पङ्क्तयः :

[ctx: @label:listbox]
en: Spacing between icons:
sa: चिह्नानां मध्ये अन्तरं :

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Small
sa: लघु

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Normal
sa: सामान्य

[ctx: @item:inlistbox Icon spacing]
en: Large
sa: बृहत्‌

[ctx: @label:listbox how to group tasks]
en: Group:
sa: समूह:

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en: Do not group
sa: समूहं न कुर्वन्तु

[ctx: @item:inlistbox how to group tasks]
en: By program name
sa: कार्यक्रमनाम्ना

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … cycles through tasks]
en: Clicking grouped task:
sa: समूहीकृतं कार्यं क्लिक् करणम् :

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task cycles through tasks']
en: Cycles through tasks
sa: कार्याणां माध्यमेन चक्रं करोति

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows small window previews']
en: Shows small window previews
sa: लघु विण्डो पूर्वावलोकनं दर्शयति

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows large window previews']
en: Shows large window previews
sa: बृहत् विण्डो पूर्वावलोकनं दर्शयति

[ctx: @item:inlistbox Completes the sentence 'Clicking grouped task shows textual list']
en: Shows textual list
sa: पाठ्यसूचीं दर्शयति

[ctx: @info displayed as InlineMessage]
en: The compositor does not support displaying windows side by side, so a textual list will be displayed instead.
sa: रचयिता विण्डोस् पार्श्वे पार्श्वे प्रदर्शयितुं समर्थं न करोति, अतः तस्य स्थाने पाठसूची प्रदर्शिता भविष्यति ।

[ctx: @option:check grouped task]
en: Combine into single button
sa: एकस्मिन् बटने संयोजयन्तु

[ctx: @option:check grouped task]
en: Group only when the Task Manager is full
sa: यदा कार्यप्रबन्धकः पूर्णः भवति तदा एव समूहं कुर्वन्तु

[ctx: @label:listbox sort tasks in grouped task]
en: Sort:
sa: प्रकारं:

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Do not sort
sa: मा क्रमेण क्रमयन्तु

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Manually
sa: हस्तचलितरूपेण

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: Alphabetically
sa: वर्णमालानुसारम्

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By desktop
sa: डेस्कटॉप् द्वारा

[ctx: @item:inlistbox sort tasks in grouped task]
en: By activity
sa: कर्मणा

[ctx: @option:check configure task sorting]
en: Keep launchers separate
sa: प्रक्षेपकान् पृथक् स्थापयन्तु

[ctx: @option:check for icons-and-text task manager]
en: Hide launchers after application startup
sa: अनुप्रयोगप्रारम्भस्य अनन्तरं प्रक्षेपकान् गोपयन्तु

[ctx: @label for checkbox Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Clicking active task:
sa: सक्रियकार्यं क्लिक् कृत्वा :

[ctx: @option:check Part of a sentence: 'Clicking active task minimizes the task']
en: Minimizes the task
sa: कार्यं न्यूनीकरोति

[ctx: @label:listbox completes sentence like: … does nothing]
en: Middle-clicking any task:
sa: कस्यापि कार्यस्य मध्य-क्लिक् करणम् :

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task does nothing']
en: Does nothing
sa: न किमपि करोति

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task closes window or group']
en: Closes window or group
sa: विण्डो वा समूहं वा पिधायति

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task opens a new window']
en: Opens a new window
sa: नूतनं विण्डो उद्घाटयति

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task minimizes/restores window or group']
en: Minimizes/Restores window or group
sa: विण्डो अथवा समूहं न्यूनीकरोति/पुनर्स्थापयति

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task toggles grouping']
en: Toggles grouping
sa: समूहीकरणं टॉगल करोति

[ctx: @item:inlistbox Part of a sentence: 'Middle-clicking any task brings it to the current virtual desktop']
en: Brings it to the current virtual desktop
sa: वर्तमान वर्चुअल् डेस्कटॉप् प्रति आनयति

[ctx: @option:check mouse wheel task cycling]
en: Skip minimized tasks
sa: न्यूनतमकार्यं त्यजन्तु

[ctx: @label for checkbox group, completes sentence like: … from current screen]
en: Show only tasks:
sa: केवलं कार्याणि दर्शयतु :

[ctx: @option:check completes sentence: show only tasks]
en: That are minimized
sa: तानि न्यूनीकृतानि भवन्ति

[ctx: @label for checkbox, completes sentence: … unhide if window wants attention]
en: When panel is hidden:
sa: यदा पटलः गुप्तः भवति तदा :

[ctx: @option:check completes sentence: When panel is hidden]
en: Unhide when a window wants attention
sa: यदा खिडकी ध्यानं इच्छति तदा अनगोपयन्तु

[ctx: @label for radiobutton group completes sentence like: … on the bottom]
en: New tasks appear:
sa: नूतनानि कार्याणि दृश्यन्ते-

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: On the bottom
sa: अधः

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: To the right
sa: दक्षिणतः

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: To the left
sa: वामतः

[ctx: @option:check completes sentence: New tasks appear]
en: On the top
sa: उपरि

[ctx: Play previous track]
en: Previous Track
sa: पूर्व Track

[ctx: Pause playback]
en: Pause
sa: विराम

[ctx: Start playback]
en: Play
sa: क्रीडतु

[ctx: Play next track]
en: Next Track
sa: अग्रिमः Track

[ctx: Stop playback]
en: Stop
sa: विरमतु

[ctx: Quit media player app]
en: Quit
sa: परिजहातु

[ctx: Open or bring to the front window of media player app]
en: Restore
sa: निर्यत्

[ctx: @info:usagetip %1 application name]
en: Launch %1
sa: %1 प्रारम्भं कुर्वन्तु

[ctx: @info:tooltip]
en: There is %1 new message. | There are %1 new messages.
sa[0]: %1 नूतनः सन्देशः अस्ति ।
sa[1]: %1 नूतनाः सन्देशाः सन्ति ।

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show Task tooltip for %1
sa: %1 कृते Task tooltip दर्शयतु

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Show windows side by side for %1
sa: %1 कृते विण्डोः पार्श्वे पार्श्वे दर्शयतु

[ctx: @info:usagetip %1 task name]
en: Open textual list of windows for %1
sa: %1 कृते विण्डोस् इत्यस्य पाठ्यसूचीं उद्घाटयन्तु

[ctx: button to unmute app]
en: Unmute %1
sa: अप्रसन्नता %1

[ctx: button to mute app]
en: Mute %1
sa: म्यूट %1

[ctx: Accessibility data on volume slider]
en: Adjust volume for %1
sa: %1 कृते आयतनं समायोजयन्तु

[ctx: only used for sizing, should be widest possible string]
en: 100%
sa: १००%

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: On %1
sa: %1 इत्यत्र

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: Pinned to all desktops
sa: सर्वेषु डेस्कटॉपेषु पिन कृतम्

[ctx: Which virtual desktop a window is currently on]
en: Available on all activities
sa: सर्वेषु कार्येषु उपलभ्यते

[ctx: Activities a window is currently on (apart from the current one)]
en: Also available on %1
sa: %1 इत्यत्र अपि उपलभ्यते

[ctx: Which activities a window is currently on]
en: Available on %1
sa: %1 इत्यत्र उपलब्धम्
