kcminput - en to se translation catalogue (20 entries)

en: Developer
se: Ovdánahtti

en: Device:
se: Ovttadat:

en: Flat
se: Duolbbas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, KCMMouse)
en: <h1>Mouse</h1> This module allows you to choose various options for the way in which your pointing device works. Your pointing device may be a mouse, trackball, or some other hardware that performs a similar function.
se: <h1>Sáhpán</h1> Dán moduvllas sáhtát heivehit mo du čujuhanovttadat galgá doaibmat. Čujuhanovttadat sáhttá leat sáhpán, «trackball» dahje eará beargasat mas lea seamma doaibma.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: &General
se: &Oppalaš

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, handedBox)
en: If you are left-handed, you may prefer to swap the functions of the left and right buttons on your pointing device by choosing the 'left-handed' option. If your pointing device has more than two buttons, only those that function as the left and right buttons are affected. For example, if you have a three-button mouse, the middle button is unaffected.
se: Jus leat gurutgiehtat, de sáhtát molsut doaimmat mat leat olgeš ja gurutboalus jus válljet «gurutgiehtat». Jus cuigunovttadagas leat eanetgo guovtte boalu, de molsošuvvo dušše olgeš ja gurut sáhpánboalut.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, handedBox)
en: Button Order
se: Boalloortnet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightHanded)
en: Righ&t handed
se: O&lgešgiehtat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftHanded)
en: Le&ft handed
se: G&urutgiehtat

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
se: Erenoamáš

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pointer acceleration:
se: Sievána lehttohus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Double click interval:
se: Duppalčoahkkalan gaskkadat:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, doubleClickInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, dragStartTime) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_delay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_interval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinB
en:  msec
se:  ms

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mouseKeys)
en: &Move pointer with keyboard (using the num pad)
se: &Sirdde sievána boallobevddiin (numerálaš boaluiguin)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Ma&ximum speed:
se: &Leavttu badjerádji:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_max_speed)
en:  pixel/sec
se:  govvačuoggát/s

en: Mouse
se: Sáhpán

en: Dirk A. Mueller
se: Dirk A. Müller

en:  pixel |  pixels
se[0]:  govvačuokkis
se[1]:  govvačuoggá

en:  line |  lines
se[0]:  linnja
se[1]:  linnjá
