kcminput - en to si translation catalogue (31 entries)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, KCMMouse)
en: <h1>Mouse</h1> This module allows you to choose various options for the way in which your pointing device works. Your pointing device may be a mouse, trackball, or some other hardware that performs a similar function.
si: <h1>මවුසයe</h1>මෙම මොඩියුලය ඔබට ඔබේ ලක්‍ෂක උපකරණය ක්‍රියාකරන ආකාරය පිළිබඳ විවිධ අභිප්‍රේත තෝරාගැනීමට ඉඩ දේ. ඔබේ ලක්‍ෂක උපකරණය ඇතැම්විට මවුසයක්, ට්‍රැක් බෝලයක් හෝ එවන් කාර්‍යයක් ඉටුකරන වෙනත් දෘඩාංගයක් විය හැක.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: &General
si: සාමාන්‍ය (&G)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, handedBox)
en: If you are left-handed, you may prefer to swap the functions of the left and right buttons on your pointing device by choosing the 'left-handed' option. If your pointing device has more than two buttons, only those that function as the left and right buttons are affected. For example, if you have a three-button mouse, the middle button is unaffected.
si: ඔබ වමත්කරුවෙක් නම්,ඔබට ඔබේ උපකරණයේ වම් හා දකුණු බොත්තම් වල කාර්‍යයන් මාරු කිරීමට 'වමත්' අභිප්‍රේතය තෝරාගැනීමෙන් හැක. ඔබේ ලක්‍ෂක උපකරණය සතුව බොත්තම් දෙකකට වඩා පවතීනම්. වම් හා දකුණු බොත්තම් සඳහා පමණක් මෙය බලපායි. උදාහරණයක් ලෙස ඔබ සතුව බොත්තම් තුනක මවුසක් පවතීනම් මැද බොත්තමට මෙය බල නොපායි.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, handedBox)
en: Button Order
si: බොත්තම් පෙළගැස්ම

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightHanded)
en: Righ&t handed
si: දකුණත් (&t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftHanded)
en: Le&ft handed
si: වමත් (&f)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Change the direction of scrolling for the mouse wheel or the 4th and 5th mouse buttons.
si: මවුස රෝදයේ හෝ සිව් වැනි හා පස්වැනි මවුස බොත්තම් වල දිශාව වෙනස් කිරීම

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Re&verse scroll direction
si: ප්‍රතිස්ක්‍රෝල් දිශාව(&v)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
si: වැඩිමනත්

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pointer acceleration:
si: ලක්‍ෂක ත්වරණය:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Pointer threshold:
si: ලක්‍ෂක පර්යන්තය:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Double click interval:
si: ද්විත්ව ක්ලික් කාල පරාසය:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Drag start time:
si: ඇදීම් ඇරඹීමේ කාලය:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Drag start distance:
si: ඇදීම් ආරම්භ දුර:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Mouse wheel scrolls by:
si: මවුස රෝද සක්‍රෝල් වනුයේ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, accel)
en: <p>This option allows you to change the relationship between the distance that the mouse pointer moves on the screen and the relative movement of the physical device itself (which may be a mouse, trackball, or some other pointing device.)</p><p> A high value for the acceleration will lead to large movements of the mouse pointer on the screen even when you only make a small movement with the physical device. Selecting very high values may result in the mouse pointer flying across the screen, making it hard to control.</p>
si: <p>මෙම අභිප්‍රේතය ඔබට දෘඩාංගයේ (මෙය මවුසයක්, ට්‍රැක් බෝලයක් හෝ වෙනත් ලක්‍ෂක උපකරණයක් විය හැක) සෙලවීම හා තිරයේ මවුස ලක්‍ෂය ගමන් කරන දුර අතර සම්බන්ධය වෙනස් කිරීමට ඉඩදේ </p><p>වැඩි ත්වරණ අගයක් දුන්විට ඔබ භෞතික උපකරණයේ කරන සුළු සෙලවීම පවා තිරයේ විශාල සෙලවීමක් ලෙස දැක්විය හැක, වැඩි අගයන් තෝරාගැනීම මවුස ලක්‍ෂය තිරය හරහා පියාසර කරවිය හැක, මෙය එය හැසිරවීම අසීරු කරයි.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, thresh)
en: <p>The threshold is the smallest distance that the mouse pointer must move on the screen before acceleration has any effect. If the movement is smaller than the threshold, the mouse pointer moves as if the acceleration was set to 1X;</p><p> thus, when you make small movements with the physical device, there is no acceleration at all, giving you a greater degree of control over the mouse pointer. With larger movements of the physical device, you can move the mouse pointer rapidly to different areas on the screen.</p>
si: <p>පර්යන්තය යනු ත්වරණය බලපෑමට පෙර මවුස ලක්‍ෂය ගමන්කල යුතු කුඩා දුරයි. සෙලවීම පර්යන්තයට වඩා කුඩානම්. මවුස ලක්‍ෂය 1X ත්වරණයක් සැකසූ විට මෙන් ගමන් කරයි; </p><p> එම නිසා, ඔබ භෞතික උපකරණයෙන් කුඩා සෙලවුමක් සිදුකිරීම ත්වරණයක් සිදු නොකරයි එය වඩා හොඳ මවුස ලක්‍ෂක පාලනයක් ඔබට ලබාදේ, එමෙන්ම විශාල සෙලවුමකදී ඔබට ඉක්මනින් මවුස ලක්‍ෂය තිරයේ විවිධ ස්ථානවලට ගෙනයා හැක.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, doubleClickInterval)
en: The double click interval is the maximal time (in milliseconds) between two mouse clicks which turns them into a double click. If the second click happens later than this time interval after the first click, they are recognized as two separate clicks.
si: ද්විත්ව ක්ලික් පරතරය යනු, මවුස ක්ලික් දෙකක් ද්වී ක්ලික් ක්‍රියාවක් බවට පත්වන උපරිම කාලයයි (මිලිතත්පර) පළමු ක්ලිකයකින් පසු දෙවන ක්ලිකය මෙම කාලයට ඉක්ම ගොස් සිදුවී නම් ඒවා වෙන්ව සිදුවූ ක්ලික් දෙකක් ලෙස ගැනේ.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartTime)
en: If you click with the mouse (e.g. in a multi-line editor) and begin to move the mouse within the drag start time, a drag operation will be initiated.
si: ඔබ මවුසය ක්ලික් කර (උදා , බහු-රේඛීය සකසනයක් තුළ) ඇදීම් ආරම්භක වේලාව තුල  ගෙනයයි නම්. ඇදීමේ ක්‍රියාවක් සැකසෙනු ඇත.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartDist)
en: If you click with the mouse and begin to move the mouse at least the drag start distance, a drag operation will be initiated.
si: ඔබ මවුසය ක්ලික් කර අවම වශයෙන් ඇදීම් ආරම්භක ස්ථානය දක්වාවත් ගෙනයයි නම්. ඇදීමේ ක්‍රියාවක් සැකසෙනු ඇත.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, wheelScrollLines)
en: If you use the wheel of a mouse, this value determines the number of lines to scroll for each wheel movement. Note that if this number exceeds the number of visible lines, it will be ignored and the wheel movement will be handled as a page up/down movement.
si: ඔබ මවුසයේ රෝදය භාවිත කරයි නම්, මෙය එක් එක් රෝද ගමන් කිරීමකදී සක්‍රෝල් වන පේළි ගණන නිර්ණය කරයි, මෙම ගණන දෘශ්‍ය පේළි ගණන ඉක්මවුව හොත්, එය නොසලකා හැරෙන අතර රෝද සෙලවීම පිටු ඉහළ/පහළ ගෙනයෑමක් ලෙස සැලකේ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mouseKeys)
en: &Move pointer with keyboard (using the num pad)
si: පොයින්ටරය යතුරුපුවරුව මගින් ගෙනයන්න (අංක පෑඩය භාවිත කර) (&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Acceleration delay:
si: ත්වරණ පමාව (&A):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: R&epeat interval:
si: නැවත කිරීමේ කාල පරතරය (&e):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Acceleration &time:
si: ත්වරණ කාලය (&t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Ma&ximum speed:
si: උපරිම වේගය (&x):

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_max_speed)
en:  pixel/sec
si: පික්සෙල/තත්

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Acceleration &profile:
si: ත්වරණ පැතිකඩ (&p):

en: Mouse
si: මවුසය

en:  pixel |  pixels
si[0]:  පික්සල
si[1]: පික්සෙල

en:  line |  lines
si[0]:  රේඛාව
si[1]: රේඛා
