plasma-desktop - en to sl translation catalogue (12 entries)

en: Plasma QtQuick Settings
sl: Nastavitve QtQuick Plasme

en: Configure Plasma QtQuick Settings
sl: Nastavi Plasma QtQuick

en: Maintainer
sl: Vzdrževalec

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, kmessagewidget)
en: These settings adjust the QtQuick settings used by Plasma. Only adjust if you know what you are doing.
sl: Te nastavitve prilagajajo nastavitve QtQuick, ki ga uporablja Plasma. Spreminjajte samo v primeru, če veste, kaj delate.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rendering Backend:
sl: Upodabljanje v ozadju:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SceneGraphBackend) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_RenderLoop)
en: Automatic
sl: Samodejno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_SceneGraphBackend)
en: Software
sl: Programje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: GL Core Profile:
sl: Profil GL Core:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Render Loop:
sl: Zanka upodabljanja:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_RenderLoop)
en: Basic
sl: Osnovno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_RenderLoop)
en: Threaded
sl: Nitno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ForceGlCoreProfile)
en: Force
sl: Sila
