plasma-desktop - en to sl translation catalogue (102 entries)

[ctx: @action:button This action is disabled]
en: Disabled
sl: Onemogočeno

[ctx: @action:button There is no keybinding]
en: None
sl: Noben

[ctx: @action:button There is no keybindings]
en: None
sl: Noben

[ctx: @action:button]
en: Left mouse button
sl: Levi miškin gumb

[ctx: @action:button]
en: Right mouse button
sl: Desni miškin gumb

[ctx: @action:button]
en: Middle mouse button
sl: Srednji miškin gumb

[ctx: @action:button]
en: Application-defined
sl: Določeno z aplikacijo

[ctx: @action:button]
en: Pen Button %1
sl: Gumb pisala %1

[ctx: @action:button]
en: Scroll wheel
sl: Kolesce za drsenje

en: Default
sl: Privzeto

en: Portrait
sl: Portret

en: Landscape
sl: Pokrajina

en: Inverted Portrait
sl: Obrnjen portret

en: Inverted Landscape
sl: Obrnjena pokrajina

en: Follow the Current Screen
sl: Sledi trenutnemu zaslonu

en: All Screens
sl: Vsi zasloni

[ctx: @item:inlistbox Stretch and fill to the screen]
en: Stretch and Fill
sl: Razširi in zapolni

[ctx: @item:inlistbox Keep aspect ratio and fit within the screen]
en: Keep Aspect Ratio and Fit
sl: Ohranjaj razmerja stranic in prilagodi

[ctx: @item:inlistbox Map to portion of the screen]
en: Map to Portion
sl: Preslikaj na del

[ctx: Stylus pen button]
en: Pen button %1:
sl: Gumb pisala %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pen button X']
en: pen button %1
sl: gumb pisala %1

[ctx: @title Select the action for the tablet dial]
en: Select Dial/Ring Action
sl: Izberite dejanje klicanja/zvonjenja

[ctx: @title Select the action for the tablet button]
en: Select Button Action
sl: Izberi dejavnost gumba

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when rotating %1:
sl: Izberite dejanje, ki bo izvedeno ob vrtenju %1:

[ctx: @info %1 is the 'pad button %1' or 'pen button 1/2/3' strings]
en: Choose what action will be taken when pressing %1:
sl: Izberite dejanje, ki bo izvedeno ob pritisku %1:

[ctx: @option:radio Set this action to an application-defined type]
en: Defer to application
sl: Preložite na aplikacijo

[ctx: @option:radio Set this action to a keyboard type]
en: Send keyboard key
sl: Pošlji tipko tipkovnice

[ctx: @option:radio Set this action to a up/down keyboard type]
en: Send keyboard keys
sl: Pošlji tipke tipkovnice

[ctx: @option:radio Set this action to a mouse type]
en: Send mouse button click
sl: Pošlji klik miškinega gumba

[ctx: @option:radio Set this action to a pen button type]
en: Send pen button
sl: Pošlji gumb pisala

[ctx: @option:radio Set this action to a scroll wheel type type]
en: Act as scroll wheel
sl: Deluj kot kolesce za drsenje

[ctx: @option:radio Disable this action]
en: Do nothing
sl: Ne naredi ničesar

[ctx: @info]
en: This tablet button is forwarded to the focused application, which can decide how to handle it.
sl: Ta gumb tablice se posreduje izbrani aplikaciji, ki se lahko odloči, kako z njim ravnati.

[ctx: @label prefix for configuring Keybind to send when dial/ring is turned upwards]
en: Up:
sl: Gor:

[ctx: @label prefix for configuring Keybind to send when dial/ring is turned downwards]
en: Down:
sl: Dol:

[ctx: @label:slider Speed for how often this dial/ring should emit key events]
en: Speed:
sl: Hitrost:

[ctx: @action:inmenu Left mouse click]
en: Left-click
sl: Levi klik

[ctx: @action:inmenu Middle mouse click]
en: Middle-click
sl: Srednji klik

[ctx: @action:inmenu Right mouse click]
en: Right-click
sl: Desni klik

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 1
sl: Gumb 1

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 2
sl: Gumb 2

[ctx: @action:inmenu Stylus button]
en: Button 3
sl: Gumb 3

[ctx: @info]
en: Act like a scroll wheel on a mouse.
sl: Deluje kot kolesce za drsenje na miški.

[ctx: @info]
en: This button is disabled and will not do anything.
sl: Ta gumb je onemogočen in ne bo naredil ničesar.

[ctx: @title]
en: Pen Calibration
sl: Umerjanje peresa

[ctx: @info]
en: Tap the targets again to confirm the new calibration.<nl/><nl/><b>Will revert to default calibration in %1 seconds unless further action is taken.</b>
sl: Znova se dotaknite tarč za potrditev nove kalibracije.<nl/><nl/><b>Čez %1 sekundo se bo kalibracija vrnila na privzeto vrednost, če ne boste nič ukrenili.</b>

[ctx: @info]
en: Calibration is completed and saved.<nl/><nl/>Refine the calibration further or close the window.
sl: Umerjanje je končano in shranjeno.<nl/><nl/>Še izboljšajte umerjanje ali zaprite okno.

[ctx: @info]
en: Tap the center of each target.
sl: Tapnite sredino vsake tarče.

[ctx: @action:button]
en: Refine Existing Calibration
sl: Izboljšajte obstoječe umerjanje

[ctx: @action:button]
en: Reset and Try Again
sl: Ponastavite in poskusite znova

[ctx: @action:button]
en: Calibrate from Scratch
sl: Umerjanje od začetka

[ctx: @action:button]
en: Close
sl: Zapri

[ctx: @action:button]
en: Cancel
sl: Prekliči

[ctx: @label:listbox]
en: Map to screen:
sl: Preslikaj na zaslon:

[ctx: @label:listbox]
en: Orientation:
sl: Orientacija:

[ctx: @label substitute for unavailable orientation change]
en: Not Applicable
sl: Ni relevantno

[ctx: @label:listbox]
en: Mapped Area:
sl: Preslikano območje:

[ctx: @option:check]
en: Lock aspect ratio
sl: Zakleni razmerje stranic

[ctx: @action:button]
en: Resize the screen area
sl: Spremeni velikost območja zaslona

[ctx: @action:button]
en: Resize the tablet area
sl: Spremeni velikost območja tablice

[ctx: @info placeholdermessage text]
en: No drawing tablets found
sl: Ni najdenih risalnih tablic

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage explanation]
en: Connect a drawing tablet
sl: Priklopi risalno tablico

[ctx: Tests tablet functionality like the pen]
en: Test Tablet…
sl: Testiraj tablico…

[ctx: @info]
en: This device is managed by a user-space driver that you installed. Use that driver to configure the tablet instead of using the settings here, unless specifically instructed otherwise.
sl: To napravo upravlja gonilnik uporabniškega prostora, ki ste ga namestili. Za konfiguracijo tabličnega računalnika uporabite ta gonilnik namesto tukaj navedenih nastavitev, razen če ni izrecno navedeno drugače.

[ctx: @label:listbox The device we are configuring]
en: Device:
sl: Naprava:

[ctx: @title:tab]
en: Display
sl: Zaslon

[ctx: @title:tab]
en: Pen
sl: Pisalo

[ctx: @title:tab]
en: Pad
sl: Podloga

[ctx: @info placeholdermessage main text]
en: No pad inputs found
sl: Ni najdenih vhodov za tablico

[ctx: @info:usagetip placeholdermessage explanation]
en: No buttons or other inputs were detected. This could mean the driver for this device is missing.
sl: Ni zaznanih gumbov ali drugih vhodov. To lahko pomeni, da za to napravo manjka gonilnik.

[ctx: @label for graphics tablet ring config, % is number of ring]
en: Pad ring %1:
sl: Zvonjenje podloge %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad ring/dial 0']
en: pad ring/dial %1
sl: zvonjenje/klicanje podloge %1

[ctx: @label for graphics tablet ring config, % is number of dial]
en: Pad dial %1:
sl: Številčnica tablice %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad dial %1
sl: številčnica tablice %1

[ctx: @label for graphics tablet button config, % is number of button]
en: Pad button %1:
sl: Gumb tablice %1:

[ctx: @info Meant to be inserted into an existing sentence like 'configuring pad button 0']
en: pad button %1
sl: gumb tablice %1

[ctx: @label prefix for checkbox]
en: Left-handed mode:
sl: Način za levičarje:

[ctx: @option:check Enable left-handed mode]
en: Enable
sl: Omogoči

[ctx: @info]
en: Tells the device to accommodate left-handed users. Effects will vary by device, but often it reverses the pad buttonsʼ functionality so the tablet can be used upside-down.
sl: Napravi pove, naj se prilagodi levičarjem. Učinki se bodo razlikovali glede na napravo, vendar pogosto obrnejo delovanje gumbov ploščice, tako da je tablico mogoče uporabljati obrnjeno na glavo.

[ctx: 'Mode' is the mode the stylus is in, pen (absolute) or mouse (relative)]
en: Mode:
sl: Način:

[ctx: @option:radio Pen mode, where the point on the screen is always where you touch the stylus]
en: Pen
sl: Pisalo

[ctx: @info:whatsthis Accessible description]
en: The cursor follows where you touch the pen on the surface
sl: Kazalec sledi mestu, kjer se dotaknete peresa na površini

[ctx: @option:radio Mouse mode, or like using the tablet like a giant touchpad]
en: Mouse
sl: Miška

[ctx: @info:whatsthis Accessible description]
en: Moving the pen on the surface moves the cursor relative to where it was, like a mouse
sl: S premikanjem peresa po površini se kazalec premakne glede na to, kje je bil, podobno kot miška

[ctx: @label prefix for pen pressure curve config]
en: Pen Pressure:
sl: Pritisk pisala:

[ctx: @info]
en: This curve controls the relationship between the pressure on the stylus and the pressure values received by applications.
sl: Ta krivulja nadzira razmerje med pritiskom na pisalo in vrednostmi pritiska, ki jih prejmejo aplikacije.

[ctx: Pen pressure range]
en: Pressure Range:
sl: Razpon pritiska:

[ctx: @info]
en: Pressure above or below the threshold will be clamped, and this becomes the new effective range.
sl: Pritisk nad ali pod pragom bo omejen in to postane novo efektivno območje.

[ctx: @action:button Calibration in progress]
en: Calibration in Progress
sl: Umerjanje v teku

[ctx: @action:button Calibrate the pen display]
en: Calibrate
sl: Umeri

[ctx: @action:button Pen display doesn't support calibration]
en: Calibration Not Supported
sl: Umerjanje ni podprto

[ctx: @action:button]
en: Reset Custom Calibration
sl: Ponastavi umerjanje po meri

[ctx: @info]
en: You have manually calibrated this tablet. If it's no longer working correctly, try resetting this first.
sl: Ta tablični računalnik ste umerili ročno. Če ne deluje več pravilno, ga poskusite najprej ponastaviti.

[ctx: @title]
en: Tablet Tester
sl: Preizkuševalnik tablice

[ctx: A tablet stylus was pressed onto the surface X=[x position] Y=[y position]]
en: Stylus press X=%1 Y=%2
sl: Pritisnite pisalo X=%1 Y=%2

[ctx: A tablet stylus has 'released' or was lifted from the surface X=[x position] Y=[y position]]
en: Stylus release X=%1 Y=%2
sl: Spustite pisalo X=%1 Y=%2

[ctx: A tablet stylus has moved over the surface X=[x position] Y=[y position] P=[pressure] TX=[tilt x] TY=[tilt y]]
en: Stylus move X=%1 Y=%2 P=%3% TX=%4 TY=%5
sl: Premaknite pisalo X=%1 Y=%2 P=%3% TX=%4 TY=%5

[ctx: A tablet pad's button has been pressed B=[the button number]]
en: Pad button press B=%1
sl: Gumb tablice pritisk B=%1

[ctx: A tablet pad's button has been released B=[the button number]]
en: Pad button release B=%1
sl: Gumb tablice sprostitev B=%1

[ctx: A tablet pad's dial has moved, V120 here refers to 'Value 120' which is a technical term that should be kept as is]
en: Pad dial moved V120=%1
sl: Številčnica tablice premaknjena V120=%1

[ctx: The tablet tester legend which is shown on start-up]
en: ## Legend:
    # X, Y - event coordinate
    # P - pressure
    # TX,TY - tilt
sl: ## Legenda:
    # X, Y - koordinata dogodka
    # P - pritisk
    # TX,TY - nagib

[ctx: Clear the tablet tester event log]
en: Clear
sl: Očisti
