kcminput - en to sr@ijekavian translation catalogue (31 entries)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, KCMMouse)
en: <h1>Mouse</h1> This module allows you to choose various options for the way in which your pointing device works. Your pointing device may be a mouse, trackball, or some other hardware that performs a similar function.
sr@ijekavian: <qt><h1>Миш</h1><p>У овом модулу подешавате разне опције везане за понашање показивачког уређаја. То може бити миш, трекбол, или неки други хардвер сличне намене.</p></qt>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: &General
sr@ijekavian: &Опште

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, handedBox)
en: If you are left-handed, you may prefer to swap the functions of the left and right buttons on your pointing device by choosing the 'left-handed' option. If your pointing device has more than two buttons, only those that function as the left and right buttons are affected. For example, if you have a three-button mouse, the middle button is unaffected.
sr@ijekavian: Ако сте љеворуки, може вам одговарати да замијените функције лијевих и десних дугмади миша бирањем опције за љеворуке. Ако миш има више од два дугмета, биће промијењене функције само на лијевом и десном дугмету. Ако нпр. имате миш са три дугмета, средње дугме ће остати непромијењено.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, handedBox)
en: Button Order
sr@ijekavian: Редослијед дугмади

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightHanded)
en: Righ&t handed
sr@ijekavian: &Десноруки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftHanded)
en: Le&ft handed
sr@ijekavian: &Љеворуки

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Change the direction of scrolling for the mouse wheel or the 4th and 5th mouse buttons.
sr@ijekavian: Мијења смијер клизања точкићем или четвртим и петим дугметом миша.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbScrollPolarity)
en: Re&verse scroll direction
sr@ijekavian: Обрни &смијер клизања

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedTab)
en: Advanced
sr@ijekavian: Напредно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pointer acceleration:
sr@ijekavian: Убрзање показивача:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Pointer threshold:
sr@ijekavian: Праг показивача:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Double click interval:
sr@ijekavian: Период двоклика:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Drag start time:
sr@ijekavian: Почетно вријеме превлачења:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Drag start distance:
sr@ijekavian: Почетна удаљеност превлачења:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Mouse wheel scrolls by:
sr@ijekavian: Точкић миша клиза:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, accel)
en: <p>This option allows you to change the relationship between the distance that the mouse pointer moves on the screen and the relative movement of the physical device itself (which may be a mouse, trackball, or some other pointing device.)</p><p> A high value for the acceleration will lead to large movements of the mouse pointer on the screen even when you only make a small movement with the physical device. Selecting very high values may result in the mouse pointer flying across the screen, making it hard to control.</p>
sr@ijekavian: <qt><p>Овом опцијом подешавате однос између растојања који показивач прелази на екрану и релативног помјераја самог физичког уређаја (миша, трекбола, или неког другог показивачког уређаја).</p><p>Висока вриједност убрзања ће довести до великих помијерања показивача на екрану чак и када правите мале покрете уређајем, чинећи га тешким за контролу.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, accel)
en:  x
sr@ijekavian:  ×

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, thresh)
en: <p>The threshold is the smallest distance that the mouse pointer must move on the screen before acceleration has any effect. If the movement is smaller than the threshold, the mouse pointer moves as if the acceleration was set to 1X;</p><p> thus, when you make small movements with the physical device, there is no acceleration at all, giving you a greater degree of control over the mouse pointer. With larger movements of the physical device, you can move the mouse pointer rapidly to different areas on the screen.</p>
sr@ijekavian: <qt><p>Праг је најмања раздаљина коју показивач мора да пријеђе на екрану да би убрзање ступило у дејство. Ако је помак мањи од прага, показивач се помијера као да је убрзање постављено на 1×.</p><p>Ако правите мале покрете физичким уређајем, убрзања уопште нема, што вам даје већи степен контроле над показивачем. Већим покретима уређаја можете брзо да помијерате показивач према удаљеним дијеловима екрана.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, doubleClickInterval)
en: The double click interval is the maximal time (in milliseconds) between two mouse clicks which turns them into a double click. If the second click happens later than this time interval after the first click, they are recognized as two separate clicks.
sr@ijekavian: Период двоклика је највеће вријеме (у милисекундама) између два клика мишем које их и даље чини двокликом. Ако се други клик деси касније од задатог периода, кликови се узимају као два независна једнострука.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, doubleClickInterval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, dragStartTime) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_delay) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_interval) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinB
en:  msec
sr@ijekavian:  ms

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartTime)
en: If you click with the mouse (e.g. in a multi-line editor) and begin to move the mouse within the drag start time, a drag operation will be initiated.
sr@ijekavian: Ако кликнете мишем (нпр. у уређивачу текста) и почнете да помијерате миш у оквиру почетног времена превлачења, почеће поступак превлачења.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, dragStartDist)
en: If you click with the mouse and begin to move the mouse at least the drag start distance, a drag operation will be initiated.
sr@ijekavian: Ако кликнете мишем и почнете да помијерате миш у оквиру почетне удаљености превлачења, почеће поступак превлачења.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, wheelScrollLines)
en: If you use the wheel of a mouse, this value determines the number of lines to scroll for each wheel movement. Note that if this number exceeds the number of visible lines, it will be ignored and the wheel movement will be handled as a page up/down movement.
sr@ijekavian: Ако користите точкић на мишу, ова вриједност одређује број редова које треба отклизати на сваки покрет точкића. Ако овај број пријеђе број видљивих редова, биће игнорисан, а покрет точкића ће бити схваћен као помијерање на страницу горе или доље.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, MouseNavigation)
en: Keyboard Navigation
sr@ijekavian: Навигација тастатуром

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mouseKeys)
en: &Move pointer with keyboard (using the num pad)
sr@ijekavian: Помијерај показивач &тастатуром (нумеричким дијелом)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: &Acceleration delay:
sr@ijekavian: &Застој убрзања:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: R&epeat interval:
sr@ijekavian: &Период понављања:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Acceleration &time:
sr@ijekavian: &Вријеме убрзања:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Ma&ximum speed:
sr@ijekavian: &Највећа брзина:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mk_max_speed)
en:  pixel/sec
sr@ijekavian:  пиксела/сек.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Acceleration &profile:
sr@ijekavian: Про&фил убрзања:
