joystick - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (42 entries)

en: Calibration
sr@ijekavianlatin: Kalibracija

en: Next
sr@ijekavianlatin: Sljedeće

en: Please wait a moment to calculate the precision
sr@ijekavianlatin: Sačekajte dok izračunam preciznost

en: (usually X)
sr@ijekavianlatin: (obično X)

en: (usually Y)
sr@ijekavianlatin: (obično Y)

en: <qt>Calibration is about to check the value range your device delivers.<br /><br />Please move <b>axis %1 %2</b> on your device to the <b>minimum</b> position.<br /><br />Press any button on the device or click on the 'Next' button to continue with the next step.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Sada se određuje opseg vrijednosti koje uređaj daje.</p><p>Otklonite <b>osu %1 %2</b> uređaja u <b>minimalni</b> položaj.</p><p>Pritisnite bilo koje dugme na uređaju ili kliknite na <i>Sljedeće</i> za naredni korak u postupku.</p></qt>

en: <qt>Calibration is about to check the value range your device delivers.<br /><br />Please move <b>axis %1 %2</b> on your device to the <b>center</b> position.<br /><br />Press any button on the device or click on the 'Next' button to continue with the next step.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Sada se određuje opseg vrijednosti koje uređaj daje.</p><p>Postavite <b>osu %1 %2</b> uređaja u <b>centar</b>.</p><p>Pritisnite bilo koje dugme na uređaju ili kliknite na <i>Sljedeće</i> za naredni korak u postupku.</p></qt>

en: <qt>Calibration is about to check the value range your device delivers.<br /><br />Please move <b>axis %1 %2</b> on your device to the <b>maximum</b> position.<br /><br />Press any button on the device or click on the 'Next' button to continue with the next step.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Sada se određuje opseg vrijednosti koje uređaj daje.</p><p>Otklonite <b>osu %1 %2</b> uređaja u <b>maksimalni</b> položaj.</p><p>Pritisnite bilo koje dugme na uređaju ili kliknite na <i>Sljedeće</i> za naredni korak u postupku.</p></qt>

en: Communication Error
sr@ijekavianlatin: Greška u komunikaciji

en: You have successfully calibrated your device
sr@ijekavianlatin: Uspješno ste kalibrisali uređaj

en: Calibration Success
sr@ijekavianlatin: Kalibracija je uspjela

en: Value Axis %1: %2
sr@ijekavianlatin: Vrijednost ose %1: %2

en: The given device %1 could not be opened: %2
sr@ijekavianlatin: Dati uređaj %1 ne može da se otvori: %2

en: The given device %1 is not a joystick.
sr@ijekavianlatin: Dati uređaj %1 nije džojstik.

en: Could not get kernel driver version for joystick device %1: %2
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dobavim verziju drajvera u jezgru za uređaj %1: %2

en: The current running kernel driver version (%1.%2.%3) is not the one this module was compiled for (%4.%5.%6).
sr@ijekavianlatin: Verzija drajvera u jezgru koje se izvršava (%1.%2.%3) nije ona za koju je ovaj modul izgrađen (%4.%5.%6).

en: Could not get number of buttons for joystick device %1: %2
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dobavim broj dugmadi za uređaj %1: %2

en: Could not get number of axes for joystick device %1: %2
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dobavim broj osa za uređaj %1: %2

en: Could not get calibration values for joystick device %1: %2
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dobavim kalibracione vrijednosti za uređaj %1: %2

en: Could not restore calibration values for joystick device %1: %2
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da obnovim kalibracione vrijednosti za uređaj %1: %2

en: Could not initialize calibration values for joystick device %1: %2
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pripremim kalibracione vrijednosti za uređaj %1: %2

en: Could not apply calibration values for joystick device %1: %2
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da primenim kalibracione vrijednosti za uređaj %1: %2

en: internal error - code %1 unknown
sr@ijekavianlatin: unutrašnja greška - nepoznat kôd %1

en: KDE Joystick Control Module
sr@ijekavianlatin: KDE‑ov kontrolni modul za džojstik

en: KDE System Settings Module to test Joysticks
sr@ijekavianlatin: Modul Sistemskih postavki KDE‑a za probu džojstika

en: (c) 2004, Martin Koller
sr@ijekavianlatin: © 2004, Martin Koler

en: <h1>Joystick</h1>This module helps to check if your joystick is working correctly.<br />If it delivers wrong values for the axes, you can try to solve this with the calibration.<br />This module tries to find all available joystick devices by checking /dev/js[0-4] and /dev/input/js[0-4]<br />If you have another device file, enter it in the combobox.<br />The Buttons list shows the state of the buttons on your joystick, the Axes list shows the current value for all axes.<br />NOTE: the current Linux device driver (Kernel 2.4, 2.6) can only autodetect<ul><li>2-axis, 4-button joystick</li><li>3-axis, 4-button joystick</li><li>4-axis, 4-button joystick</li><li>Saitek Cyborg 'digital' joysticks</li></ul>(For details you can check your Linux source/Documentation/input/joystick.txt)
sr@ijekavianlatin: <qt><h1>Džojstik</h1><p>Ovaj modul vam pomaže da provjerite da li vaš džojstik radi ispravno.</p><p>Ako se sa osa očitavaju neispravne vrijednosti, možete pokušati da to popravite kalibracijom.</p><p>Modul pokušava da pronađe sve dostupne uređaje džojstika, isprobavajući <tt>/dev/js[0-4]</tt> i <tt>/dev/input/js[0-4]</tt>.</p><p>Ako imate neki drugi fajl uređaja, unesite ga ručno.</p><p>Spisak dugmadi prikazuje stanje dugmadi na džojstiku, a spisak osa tekuće vrijednosti za sve ose.</p><p>Napomena: Tekući drajveri u jezgru Linuxa (serije 2.4 i 2.6) može mogu automatski otkrivati samo:</p><ul><li>džojstike sa dvije ose i četiri dugmeta</li><li>džojstike sa tri ose i četiri dugmeta</li><li>džojstike sa četiri ose i četiri dugmeta</li><li>„digitalne“ džojstike Cyborg od Saiteka</li></ul><p>(Za detalje pogledajte dokumentaciju džojstika pod Linuxom, <tt>&lt;<i>linux_src</i>&gt;/Documentation/input/joystick.txt</tt>).</p></qt>

en: PRESSED
sr@ijekavianlatin: PRITISNUTO

en: Device:
sr@ijekavianlatin: Uređaj:

[ctx: Cue for deflection of the stick]
en: Position:
sr@ijekavianlatin: Otklon:

en: Show trace
sr@ijekavianlatin: Prikaži trag

en: Buttons:
sr@ijekavianlatin: Dugmad:

en: State
sr@ijekavianlatin: Stanje

en: Axes:
sr@ijekavianlatin: Ose:

en: Value
sr@ijekavianlatin: Vrijednost

en: Calibrate
sr@ijekavianlatin: Kalibriši

en: No joystick device automatically found on this computer.<br />Checks were done in /dev/js[0-4] and /dev/input/js[0-4]<br />If you know that there is one attached, please enter the correct device file.
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Nije pronađen nijedan džojstik priključen na ovaj računar.</p><p>Provereni su <tt>/dev/js[0-4]</tt> i <tt>/dev/input/js[0-4]</tt></p><p>Ako ste sigurni da je džojstik priključen, unesite ispravan fajl uređaja.</p></qt>

en: The given device name is invalid (does not contain /dev).
    Please select a device from the list or
    enter a device file, like /dev/js0.
sr@ijekavianlatin: Dato ime uređaja nije ispravno (ne sadrži ‘/dev’).
    Odaberite uređaj sa spiska ili
    unesite fajl uređaja (kao ‘/dev/js0’).

en: Unknown Device
sr@ijekavianlatin: Nepoznat uređaj

en: Device Error
sr@ijekavianlatin: Greška uređaja

en: <qt>Calibration is about to check the precision.<br /><br /><b>Please move all axes to their center position and then do not touch the joystick anymore.</b><br /><br />Click OK to start the calibration.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Sada će se provjeriti preciznost džojstika.</p><p><b>Namjestite sve ose u njihove središnje položaje i ne pomijerajte džojstik.</b></p><p>Kliknite na <i>U redu</i> da otpočnete kalibraciju.</p></qt>

en: Restored all calibration values for joystick device %1.
sr@ijekavianlatin: Obnovljene su sve kalibracione vrijednosti za uređaj %1.
