kcmsmserver - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (17 entries)

en: <h1>Session Manager</h1> You can configure the session manager here. This includes options such as whether or not the session exit (logout) should be confirmed, whether the session should be restored again when logging in and whether the computer should be automatically shut down after session exit by default.
sr@ijekavianlatin: <qt><h1>Menadžer sesija</h1>Ovdje možete podesiti menadžer sesija. Tu su opcije poput da li treba potvrditi izlazak iz sesije (odjavljivanje), da li se sesija obnavlja pri prijavljivanju i treba li računar automatski i treba li automatski ugasiti računar po napuštanju sesije.</qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, topBox)
en: General
sr@ijekavianlatin: Opšte

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_confirmLogout)
en: Check this option if you want the session manager to display a logout confirmation dialog box.
sr@ijekavianlatin: Uključite ako želite da menadžer sesija prikaže potvrdni dijalog prije nego što vas zaista odjavi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_confirmLogout)
en: Conf&irm logout
sr@ijekavianlatin: Potvrdi &odjavljivanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_offerShutdown)
en: O&ffer shutdown options
sr@ijekavianlatin: Ponudi opcije &gašenja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_shutdownType)
en: Here you can choose what should happen by default when you log out. This only has meaning, if you logged in through KDM.
sr@ijekavianlatin: Ovdje možete izabrati šta treba da se dogodi nakon odjavljivanja. Ove opcije važe samo ako ste se prijavili iz KDM‑a.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_shutdownType)
en: Default Leave Option
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevana opcija napuštanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, logoutRadio)
en: &End current session
sr@ijekavianlatin: &Okončaj tekuću sesiju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rebootRadio)
en: &Restart computer
sr@ijekavianlatin: &Ponovo pokreni računar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, haltRadio)
en: &Turn off computer
sr@ijekavianlatin: &Ugasi računar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_loginMode)
en: <ul>
    <li><b>Restore previous session:</b> Will save all applications running on exit and restore them when they next start up</li>
    <li><b>Restore manually saved session: </b> Allows the session to be saved at any time via "Save Session" in the K-Menu. This means the currently started applications will reappear when they next start up.</li>
    <li><b>Start with an empty session:</b> Do not save anything. Will come up with an empty desktop on next start.</li>
    </ul>
sr@ijekavianlatin: <qt><ul><li><b>Povrati prethodnu sesiju:</b> pamti se koji su sve programi aktivni u trenutku napuštanja sesije i ponovo se pokreću po sljedećem prijavljivanju.</li><li><b>Povrati ručno sačuvanu sesiju:</b> u svakom trenutku sesija se može ručno sačuvati opcijom <i>Sačuvaj sesiju</i> u K‑meniju. Ovim će se tako upamćeni programi sami pokrenuti po sljedećem prijavljivanju.</li><li><b>Pokreni praznu sesiju:</b> ne pamti se ništa. Po sljedećem prijavljivanju površ će biti prazna.</li></ul></qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_loginMode)
en: On Login
sr@ijekavianlatin: Po prijavljivanju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, previousSessionRadio)
en: Restore &previous session
sr@ijekavianlatin: Povrati &prethodnu sesiju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, savedSessionRadio)
en: Restore &manually saved session
sr@ijekavianlatin: Povrati &ručno sačuvanu sesiju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, emptySessionRadio)
en: Start with an empty &session
sr@ijekavianlatin: Pokreni praznu &sesiju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Applications to be e&xcluded from sessions:
sr@ijekavianlatin: Programi koje treba &isključiti iz sesija:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, kcfg_excludeApps)
en: Here you can enter a colon or comma separated list of applications that should not be saved in sessions, and therefore will not be started when restoring a session. For example 'xterm:konsole' or 'xterm,konsole'.
sr@ijekavianlatin: <qt>Ovdje možete unijeti dvotačkama ili zapetama razdvojen spisak programa koje ne treba upisivati u sesije, i koji stoga neće biti pokrenuti pri vraćanju sesije. Na primjer <tt>xterm:xconsole</tt> ili <tt>xterm,xconsole</tt>.</qt>
