kcmkclock - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (30 entries)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Date and Time
sr@ijekavianlatin: Datum i vrijeme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, setDateTimeAuto)
en: Set date and time &automatically
sr@ijekavianlatin: Postavi datum i vrijeme &automatski

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeServerLabel)
en: &Time server:
sr@ijekavianlatin: &Server vremena:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDatePicker, cal)
en: Here you can change the system date's day of the month, month and year.
sr@ijekavianlatin: Ovdje možete promijeniti dan, mjesec i godinu sistemskog datuma.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Time Zone
sr@ijekavianlatin: Vremenska zona

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: To change the local time zone, select your area from the list below.
sr@ijekavianlatin: Za promjenu lokalne vremenske zone, izaberite područje sa donjeg spiska.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_local)
en: Current local time zone:
sr@ijekavianlatin: Trenutna lokalna vremenska zona:

en: No NTP utility has been found. Install 'ntpdate' or 'rdate' command to enable automatic updating of date and time.
sr@ijekavianlatin: Nije nađena nijedna NTP alatka. Instalirajte naredbu ntpdate ili rdate da biste aktivirali automatsko ažuriranje datuma i vremena.

en: Here you can change the system time. Click into the hours, minutes or seconds field to change the relevant value, either using the up and down buttons to the right or by entering a new value.
sr@ijekavianlatin: Ovdje možete promijeniti sistemsko vreme. Kliknite na polje za časove, minute ili sekunde da biste promijenili vrijednost, ili kliktanjem na dugmad gore/dolje, ili upisivanjem vrijednosti.

[ctx: %1 is name of time zone]
en: Current local time zone: %1
sr@ijekavianlatin: Trenutna lokalna vremenska zona: %1

[ctx: %1 is name of time zone, %2 is its abbreviation]
en: Current local time zone: %1 (%2)
sr@ijekavianlatin: Trenutna lokalna vremenska zona: %1 (%2)

en: Public Time Server (pool.ntp.org),        asia.pool.ntp.org,        europe.pool.ntp.org,        north-america.pool.ntp.org,        oceania.pool.ntp.org
sr@ijekavianlatin: Javni server vremena (pool.ntp.org), asia.pool.ntp.org, europe.pool.ntp.org, north-america.pool.ntp.org, oceania.pool.ntp.org

en: Unable to contact time server: %1.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da stupim u vezu sa serverom: %1

en: Can not set date.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da postavim datum.

en: Error setting new time zone.
sr@ijekavianlatin: Greška u postavljanju nove vremenske zone.

en: Time zone Error
sr@ijekavianlatin: Greška vremenske zone

en: <h1>Date & Time</h1> This system settings module can be used to set the system date and time. As these settings do not only affect you as a user, but rather the whole system, you can only change these settings when you start the System Settings as root. If you do not have the root password, but feel the system time should be corrected, please contact your system administrator.
sr@ijekavianlatin: <qt><h1>Datum i vreme</h1><p>Ovim modulom Sistemskih postavki podešavate datum i vrijeme na sistemu. Kako ove postavke ne samo što utiču na vas kao korisnika, već i na cio sistem, možete ih izmijeniti samo ako pokrenete Sistemske postavke kao korijen. Ako nemate korjenu lozinku, a mislite da bi sistemsko vrijeme trebalo da bude izmijenjeno, obratite se sistem-administratoru.</p></qt>

en: KDE Clock Control Module
sr@ijekavianlatin: KDE‑ov kontrolni modul sata|/|$[svojstva dat 'KDE‑ovom kontrolnom modulu sata']

en: (c) 1996 - 2001 Luca Montecchiani
sr@ijekavianlatin: © 1996-2001, Luka Montekijani

en: Luca Montecchiani
sr@ijekavianlatin: Luka Montekijani

en: Original author
sr@ijekavianlatin: prvobitni autor

en: Paul Campbell
sr@ijekavianlatin: Pol Kempbel

en: Current Maintainer
sr@ijekavianlatin: trenutni održavalac

en: Benjamin Meyer
sr@ijekavianlatin: Bendžamin K. Mejer

en: Added NTP support
sr@ijekavianlatin: dodao podršku za NTP

en: <h1>Date & Time</h1> This control module can be used to set the system date and time. As these settings do not only affect you as a user, but rather the whole system, you can only change these settings when you start the System Settings as root. If you do not have the root password, but feel the system time should be corrected, please contact your system administrator.
sr@ijekavianlatin: <qt><h1>Datum i vreme</h1><p>Ovim kontrolnim modulom podešavate datum i vrijeme na sistemu. Kako ove postavke ne samo što utiču na vas kao korisnika, već i na cio sistem, možete ih izmijeniti samo ako pokrenete Sistemske postavke kao koren. Ako nemate korijenu lozinku, a mislite da bi sistemsko vrijeme trebalo da bude izmijenjeno, obratite se sistem-administratoru.</p></qt>

en: Unable to authenticate/execute the action: %1, %2
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da se autentifikujem ili izvršim radnju: %1, %2

en: Unable to change NTP settings
sr@ijekavianlatin: Ne mogu izmenim NTP postavke.

en: Unable to set current time
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da postavim trenutno vreme.

en: Unable to set timezone
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da postavim vremensku zonu.
