kcmkeyboard - en to sr@latin translation catalogue (76 entries)

en: Switch to Next Keyboard Layout
sr@latin: Prebaci na sledeći raspored tastera

en: KDE Keyboard Layout Switcher
sr@latin: KDE‑ov menjač rasporeda tastature

en: Switch keyboard layout to %1
sr@latin: Prebaci raspored tastature na %1

[ctx: short layout label - full layout name]
en: %1 - %2
sr@latin: %1 — %2

[ctx: layout - variant]
en: %1 - %2
sr@latin: %1 — %2

en: Any language
sr@latin: bilo koji jezik

[ctx: variant]
en: Default
sr@latin: podrazumevani

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddLayoutDialog)
en: Add Layout
sr@latin: Dodavanje rasporeda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Layout:
sr@latin: Raspored:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLabel_2)
en: Shortcut:
sr@latin: Prečica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Variant:
sr@latin: Varijanta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLabel)
en: Label:
sr@latin: Etiketa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Limit selection by language:
sr@latin: Ograniči izbor po jeziku:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, prevbutton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton)
en: Preview
sr@latin: Pregled

en: KDE Keyboard Control Module
sr@latin: KDE kontrolni modul tastature

en: (c) 2010 Andriy Rysin
sr@latin: © 2010, Andrij Risin

en: <h1>Keyboard</h1> This control module can be used to configure keyboard parameters and layouts.
sr@latin: <h1>Tastatura</h1><p>Ova kontrolni modul služi za podešavanje parametara i rasporeda tastature.</p>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabHardware)
en: Hardware
sr@latin: Hardver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Keyboard &model:
sr@latin: &Model tastature:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, keyboardModelComboBox)
en: Here you can choose a keyboard model. This setting is independent of your keyboard layout and refers to the "hardware" model, i.e. the way your keyboard is manufactured. Modern keyboards that come with your computer usually have two extra keys and are referred to as "104-key" models, which is probably what you want if you do not know what kind of keyboard you have.
sr@latin: Ovde možete izabrati model tastature. Ova postavka ne zavisi od rasporeda tastature, već se tiče „hardverskog“ modela, tj. načina na koji je tastatura proizvedena. Moderne tastature obično imaju dva dodatna tastera i poznate su kao „104‑tasterski“ modeli, što je dobar osnovni izbor ako ne znate tačno kakvu tastaturu imate.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabLayouts)
en: Layouts
sr@latin: Rasporedi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kbuttongroup)
en: Layout Indicator
sr@latin: Pokazatelj rasporeda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showIndicatorChk)
en: Show layout indicator
sr@latin: Prikaži pokazatelj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showSingleChk)
en: Show for single layout
sr@latin: I pri jednom rasporedu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, showFlagRadioBtn)
en: Show flag
sr@latin: Sa zastavom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, showLabelRadioBtn)
en: Show label
sr@latin: Sa etiketom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, showLabelOnFlagRadioBtn)
en: Show label on flag
sr@latin: Sa etiketom na zastavi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: If you select "Application" or "Window" switching policy, changing the keyboard layout will only affect the current application or window.
sr@latin: Ako izaberete smernicu menjanja po programu ili po prozoru, promena rasporeda će uticati samo na tekući program ili prozor.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, switchingPolicyGroupBox)
en: Switching Policy
sr@latin: Smernica menjanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByGlobalRadioBtn)
en: &Global
sr@latin: &Globalno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByDesktopRadioBtn)
en: &Desktop
sr@latin: Po po&vrši

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByApplicationRadioBtn)
en: &Application
sr@latin: Po &programu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, switchByWindowRadioBtn)
en: &Window
sr@latin: Po pro&zoru

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shortcutsGroupBox)
en: Shortcuts for Switching Layout
sr@latin: Prečice za prebacivanje rasporeda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Main shortcuts:
sr@latin: Glavne prečice:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, xkbGrpShortcutBtn)
en: This is a shortcut for switching layouts which is handled by X.org. It allows modifier-only shortcuts.
sr@latin: Ovo je prečica za menjanje rasporeda koju obrađuje X. Dopušta čisto modifikatorske prečice.

[ctx: no shortcut defined]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, xkbGrpShortcutBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, xkb3rdLevelShortcutBtn)
en: None
sr@latin: Nikakva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: 3rd level shortcuts:
sr@latin: Prečice za treći nivo:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, xkb3rdLevelShortcutBtn)
en: This is a shortcut for switching to a third level of the active layout (if it has one) which is handled by X.org. It allows modifier-only shortcuts.
sr@latin: Ovo je prečica za prelazak na treći nivo aktivnog rasporeda (ako postoji) koju obrađuje X. Dopušta čisto modifikatorske prečice.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alternative shortcut:
sr@latin: Alternativna prečica:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KKeySequenceWidget, kdeKeySequence)
en: This is a shortcut for switching layouts. It does not support modifier-only shortcuts and also may not work in some situations (e.g. if popup is active or from screensaver).
sr@latin: Ovo je prečica za menjanje rasporeda. Ne podržava čisto modifikatorske prečice i može da ne radi u nekim slučajevima (npr. ako je aktivan iskakač ili na čuvaru ekrana).

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, layoutsGroupBox)
en: Configure layouts
sr@latin: Podesi rasporede

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addLayoutBtn)
en: Add
sr@latin: Dodaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeLayoutBtn)
en: Remove
sr@latin: Ukloni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveUpBtn)
en: Move Up
sr@latin: Pomeri nagore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moveDownBtn)
en: Move Down
sr@latin: Pomeri nadole

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, layoutLoopingCheckBox)
en: Spare layouts
sr@latin: Rezervni rasporedi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Main layout count:
sr@latin: Broj glavnih rasporeda:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabAdvanced)
en: Advanced
sr@latin: Napredno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, configureKeyboardOptionsChk)
en: &Configure keyboard options
sr@latin: &Podesi opcije tastature

[ctx: unknown keyboard model vendor]
en: Unknown
sr@latin: nepoznat

en: Only up to %1 keyboard layout is supported | Only up to %1 keyboard layouts are supported
sr@latin[0]: Moguće je dodati najviše %1 raspored
sr@latin[1]: Moguće je dodati najviše %1 rasporeda
sr@latin[2]: Moguće je dodati najviše %1 rasporeda
sr@latin[3]: Moguće je dodati najviše %1 raspored

[ctx: no shortcuts defined]
en: None
sr@latin: ništa

en: %1 shortcut | %1 shortcuts
sr@latin[0]: %1 prečica
sr@latin[1]: %1 prečice
sr@latin[2]: %1 prečica
sr@latin[3]: %1 prečica

[ctx: layout map name]
en: Map
sr@latin: mapa

en: Layout
sr@latin: raspored

en: Variant
sr@latin: varijanta

en: Label
sr@latin: etiketa

en: Shortcut
sr@latin: prečica

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, numlockGroupBox)
en: If supported, this option allows you to setup the state of NumLock after Plasma startup.<p>You can configure NumLock to be turned on or off, or configure Plasma not to set NumLock state.
sr@latin: <p>Ako je podržana, ovom opcijom određujete stanje tastera NumLock po pokretanju Plasme.</p><p>Možete podesiti da je NumLock uključen ili isključen, ili da Plasma ne menja zatečeno stanje.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, numlockGroupBox)
en: NumLock on Plasma Startup
sr@latin: NumLock na pokretanju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton1) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, keyboardRepeatOnRadioButton)
en: T&urn on
sr@latin: &Uključi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton2)
en: &Turn off
sr@latin: &Isključi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton3)
en: Leave unchan&ged
sr@latin: &Ne diraj

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, keyboardRepeatGroupBox)
en: Keyboard Repeat
sr@latin: Ponavljanje tastera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, keyboardRepeatOffRadioButton)
en: Turn o&ff
sr@latin: &Isključi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, keyboardRepeatUnchangedRadioButton)
en: &Leave unchanged
sr@latin: &Ne diraj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDelay)
en: &Delay:
sr@latin: &Zastoj:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, delaySlider) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, delay)
en: If supported, this option allows you to set the delay after which a pressed key will start generating keycodes. The 'Repeat rate' option controls the frequency of these keycodes.
sr@latin: <html>Ako je podržana, ovom opcijom zadajete zastoj pre nego što pritisnuti taster počne da šalje znakove. Brzinu izdavanja znakova kontroliše opcija <i>Učestanost:</i>.</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRate)
en: &Rate:
sr@latin: &Učestanost:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, rateSlider) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, rate)
en: If supported, this option allows you to set the rate at which keycodes are generated while a key is pressed.
sr@latin: Ako je podržana, ovom opcijom zadajete učestanost kojom se znakovi šalju dok je taster pritisnut.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, rate)
en:  repeats/s
sr@latin:  znak./sek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Test area:
sr@latin: Probna zona:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Allows to test keyboard repeat and click volume (just don't forget to apply the changes).
sr@latin: Omogućava da se isproba ponavljanje tastature i glasnost klika (ne zaboravite da prethodno primenite izmene).

[ctx: tooltip title]
en: Keyboard Layout
sr@latin: Raspored tastera

en: Configure Layouts...
sr@latin: Podesi rasporede...
