kaccess - en to sv translation catalogue (74 entries)

en: The Shift key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
sv: Skifttangenten har låsts och är nu aktiverad för alla följande tangentnertryckningar.

en: The Shift key is now active.
sv: Skifttangenten är nu aktiverad.

en: The Shift key is now inactive.
sv: Skifttangenten är nu inaktiverad.

en: The Control key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
sv: Ctrl-tangenten har låsts och är nu aktiverad för alla följande tangentnertryckningar.

en: The Control key is now active.
sv: Ctrl-tangenten är nu aktiverad.

en: The Control key is now inactive.
sv: Ctrl-tangenten är nu inaktiverad.

en: The Alt key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
sv: Alt-tangenten har låsts och är nu aktiverad för alla följande tangentnertryckningar.

en: The Alt key is now active.
sv: Alt-tangenten är nu aktiverad.

en: The Alt key is now inactive.
sv: Alt-tangenten är nu inaktiverad.

en: The Win key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
sv: Win-tangenten har låsts och är nu aktiverad för alla följande tangentnertryckningar.

en: The Win key is now active.
sv: Win-tangenten är nu aktiverad.

en: The Win key is now inactive.
sv: Win-tangenten är nu inaktiverad.

en: The Meta key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
sv: Meta-tangenten har låsts och är nu aktiverad för alla följande tangentnertryckningar.

en: The Meta key is now active.
sv: Meta-tangenten är nu aktiverad.

en: The Meta key is now inactive.
sv: Meta-tangenten är nu inaktiverad.

en: The Super key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
sv: Super-tangenten har låsts och är nu aktiverad för alla följande tangentnertryckningar.

en: The Super key is now active.
sv: Super-tangenten är nu aktiverad.

en: The Super key is now inactive.
sv: Super-tangenten är nu inaktiverad.

en: The Hyper key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
sv: Hyper-tangenten har låsts och är nu aktiverad för alla följande tangentnertryckningar.

en: The Hyper key is now active.
sv: Hyper-tangenten är nu aktiverad.

en: The Hyper key is now inactive.
sv: Hyper-tangenten är nu inaktiverad.

en: The Alt Graph key has been locked and is now active for all of the following keypresses.
sv: Alt Gr-tangenten har låsts och är nu aktiverad för alla följande tangentnertryckningar.

en: The Alt Graph key is now active.
sv: Alt Gr-tangenten är nu aktiverad.

en: The Alt Graph key is now inactive.
sv: Alt Gr-tangenten är nu inaktiverad.

en: The Num Lock key has been activated.
sv: Num Lock-tangenten har aktiverats.

en: The Num Lock key is now inactive.
sv: Num Lock-tangenten är nu inaktiverad.

en: The Caps Lock key has been activated.
sv: Caps Lock-tangenten har aktiverats.

en: The Caps Lock key is now inactive.
sv: Caps Lock-tangenten är nu inaktiverad.

en: The Scroll Lock key has been activated.
sv: Scroll Lock-tangenten har aktiverats.

en: The Scroll Lock key is now inactive.
sv: Scroll Lock-tangenten är nu inaktiverad.

en: Toggle Screen Reader On and Off
sv: Stäng av eller sätt på skärmläsare

[ctx: Name for kaccess shortcuts category]
en: Accessibility
sv: Handikappstöd

en: AltGraph
sv: Alt Gr

en: Warning
sv: Varning

en: &When a gesture was used:
sv: &När en gest användes:

en: Change Settings Without Asking
sv: Ändra inställningar utan att fråga

en: Show This Confirmation Dialog
sv: Visa den här bekräftelsedialogrutan

en: Deactivate All AccessX Features & Gestures
sv: Inaktivera alla Access X-funktioner och gester

en: Slow keys
sv: Långsamma tangenter

en: Bounce keys
sv: Studsande tangenter

en: Sticky keys
sv: Klistriga tangenter

en: Mouse keys
sv: Mustangenter

en: Do you really want to deactivate "%1"?
sv: Vill du verkligen inaktivera "%1"?

en: Do you really want to deactivate "%1" and "%2"?
sv: Vill du verkligen inaktivera "%1" och "%2"?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2" and "%3"?
sv: Vill du verkligen inaktivera "%1", "%2" och "%3"?

en: Do you really want to deactivate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
sv: Vill du verkligen inaktivera "%1", "%2", "%3" och "%4"?

en: Do you really want to activate "%1"?
sv: Vill du verkligen aktivera "%1"?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2"?
sv: Vill du verkligen aktivera "%1" och inaktivera "%2"?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2" and "%3"?
sv: Vill du verkligen aktivera "%1" och inaktivera "%2" och "%3"?

en: Do you really want to activate "%1" and to deactivate "%2", "%3" and "%4"?
sv: Vill du verkligen aktivera "%1" och inaktivera "%2", "%3" och "%4"?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2"?
sv: Vill du verkligen aktivera "%1" och "%2"?

en: Do you really want to activate "%1" and "%2" and to deactivate "%3"?
sv: Vill du verkligen aktivera "%1" och "%2" och inaktivera "%3"?

en: Do you really want to activate "%1", and "%2" and to deactivate "%3" and "%4"?
sv: Vill du verkligen aktivera "%1" och "%2" och inaktivera "%3" och "%4"?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3"?
sv: Vill du verkligen aktivera "%1", "%2" och "%3"?

en: Do you really want to activate "%1", "%2" and "%3" and to deactivate "%4"?
sv: Vill du verkligen aktivera "%1", "%2" och "%3" och inaktivera "%4"?

en: Do you really want to activate "%1", "%2", "%3" and "%4"?
sv: Vill du verkligen aktivera "%1", "%2", "%3" och "%4"?

en: An application has requested to change this setting.
sv: Ett program har begärt att den här inställningen ska ändras.

en: You held down the Shift key for 8 seconds or an application has requested to change this setting.
sv: Du har hållit nere skifttangenten under 8 sekunder, eller har ett program begärt att få ändra inställningen.

en: You pressed the Shift key 5 consecutive times or an application has requested to change this setting.
sv: Du tryckte på skifttangenten 5 gånger i följd, eller har ett program begärt att få ändra inställningen.

en: You pressed %1 or an application has requested to change this setting.
sv: Du tryckte på %1, eller har ett program begärt att få ändra inställningen.

en: An application has requested to change these settings, or you used a combination of several keyboard gestures.
sv: Ett program har begärt att få ändra inställningarna, eller har du använt en kombination av flera tangentbordsgester.

en: An application has requested to change these settings.
sv: Ett program har begärt att få ändra inställningarna.

en: These AccessX settings are needed for some users with motion impairments and can be configured in the KDE System Settings. You can also turn them on and off with standardized keyboard gestures.
    
    If you do not need them, you can select "Deactivate all AccessX features and gestures".
sv: Följande Access X-inställningar behövs av vissa användare med rörelsehinder, och kan ställas in i KDE:s systeminställningar. Du kan också aktivera eller inaktivera dem med standardiserade tangentbordsgester.
    
    Om du inte behöver dem, kan du välja "Inaktivera alla Access X-funktioner och gester".

en: Slow keys has been enabled. From now on, you need to press each key for a certain length of time before it gets accepted.
sv: Långsamma tangenter har aktiverats. Från och med nu, måste du hålla nere varje tangent en viss tid innan den accepteras.

en: Slow keys has been disabled.
sv: Långsamma tangenter har inaktiverats.

en: Bounce keys has been enabled. From now on, each key will be blocked for a certain length of time after it was used.
sv: Studsande tangenter har aktiverats. Från och med nu, blockeras varje tangent en viss tid efter den använts.

en: Bounce keys has been disabled.
sv: Studsande tangenter har inaktiverats.

en: Sticky keys has been enabled. From now on, modifier keys will stay latched after you have released them.
sv: Klistriga tangenter har aktiverats. Från och med nu, förblir väljartangenter aktiva efter du har släppt dem.

en: Sticky keys has been disabled.
sv: Klistriga tangenter har inaktiverats.

en: Mouse keys has been enabled. From now on, you can use the number pad of your keyboard in order to control the mouse.
sv: Mustangenter har aktiverats. Från och med nu, kan du använda nummertangenterna på tangentbordet för att styra musen.

en: Mouse keys has been disabled.
sv: Mustangenter har inaktiverats.

en: Accessibility
sv: Handikappstöd

en: (c) 2000, Matthias Hoelzer-Kluepfel
sv: © 2000, Matthias Hoelzer-Kluepfel

en: Author
sv: Upphovsman
