joystick - en to sv translation catalogue (41 entries)

en: Calibration
sv: Kalibrering

en: Next
sv: Nästa

en: Please wait a moment to calculate the precision
sv: Vänta ett ögonblick medan noggrannheten beräknas

en: (usually X)
sv: (oftast X)

en: (usually Y)
sv: (oftast Y)

en: <qt>Calibration is about to check the value range your device delivers.<br /><br />Please move <b>axis %1 %2</b> on your device to the <b>minimum</b> position.<br /><br />Press any button on the device or click on the 'Next' button to continue with the next step.</qt>
sv: <qt>Kalibreringen ska just kontrollera värdeintervallet som enheten levererar.<br /><br />Flytta enhetens <b>axel %1 %2</b> till den <b>minimala</b> positionen.<br /><br />Tryck på vilken knapp som helst på enheten eller knappen Nästa för att fortsätta med nästa steg.</qt>

en: <qt>Calibration is about to check the value range your device delivers.<br /><br />Please move <b>axis %1 %2</b> on your device to the <b>center</b> position.<br /><br />Press any button on the device or click on the 'Next' button to continue with the next step.</qt>
sv: <qt>Kalibreringen ska just kontrollera värdeintervallet som enheten levererar.<br /><br />Flytta enhetens <b>axel %1 %2</b> till den <b>centrala</b> positionen.<br /><br />Tryck på vilken knapp som helst på enheten eller knappen Nästa för att fortsätta med nästa steg.</qt>

en: <qt>Calibration is about to check the value range your device delivers.<br /><br />Please move <b>axis %1 %2</b> on your device to the <b>maximum</b> position.<br /><br />Press any button on the device or click on the 'Next' button to continue with the next step.</qt>
sv: <qt>Kalibreringen ska just kontrollera värdeintervallet som enheten levererar.<br /><br />Flytta enhetens <b>axel %1 %2</b> till den <b>maximala</b> positionen.<br /><br />Tryck på vilken knapp som helst på enheten eller knappen Nästa för att fortsätta med nästa steg.</qt>

en: Communication Error
sv: Kommunikationsfel

en: You have successfully calibrated your device
sv: Du har kalibrerat enheten med lyckat resultat

en: Calibration Success
sv: Kalibrering lyckades

en: Value Axis %1: %2
sv: Värde för axel %1: %2

en: The given device %1 could not be opened: %2
sv: Den angiva enheten %1 kunde inte öppnas: %2

en: The given device %1 is not a joystick.
sv: Den angiva enheten %1 är inte en styrspak.

en: Could not get kernel driver version for joystick device %1: %2
sv: Kunde inte hämta kärnans version för styrspaksenhet %1: %2

en: The current running kernel driver version (%1.%2.%3) is not the one this module was compiled for (%4.%5.%6).
sv: Versionen av kärnans drivrutin som för närvarande körs (%1.%2.%3) är inte den som modulen kompilerades för (%4.%5.%6).

en: Could not get number of buttons for joystick device %1: %2
sv: Kunde inte hämta antal knappar för styrspaksenhet %1: %2

en: Could not get number of axes for joystick device %1: %2
sv: Kunde inte hämta antal axlar för styrspaksenhet %1: %2

en: Could not get calibration values for joystick device %1: %2
sv: Kunde inte hämta kalibreringsvärden för styrspaksenhet %1: %2

en: Could not restore calibration values for joystick device %1: %2
sv: Kunde inte återställa kalibreringsvärden för styrspaksenhet %1: %2

en: Could not initialize calibration values for joystick device %1: %2
sv: Kunde inte initiera kalibreringsvärden för styrspaksenhet %1: %2

en: Could not apply calibration values for joystick device %1: %2
sv: Kunde inte verkställa kalibreringsvärden för styrspaksenhet %1: %2

en: internal error - code %1 unknown
sv: Internt fel: koden %1 okänd

en: KDE Joystick Control Module
sv: KDE-inställningsmodul för styrspak

en: KDE System Settings Module to test Joysticks
sv: KDE-inställningsmodul för att testa styrspakar

en: (c) 2004, Martin Koller
sv: © 2004, Martin Koller

en: <h1>Joystick</h1>This module helps to check if your joystick is working correctly.<br />If it delivers wrong values for the axes, you can try to solve this with the calibration.<br />This module tries to find all available joystick devices by checking /dev/js[0-4] and /dev/input/js[0-4]<br />If you have another device file, enter it in the combobox.<br />The Buttons list shows the state of the buttons on your joystick, the Axes list shows the current value for all axes.<br />NOTE: the current Linux device driver (Kernel 2.4, 2.6) can only autodetect<ul><li>2-axis, 4-button joystick</li><li>3-axis, 4-button joystick</li><li>4-axis, 4-button joystick</li><li>Saitek Cyborg 'digital' joysticks</li></ul>(For details you can check your Linux source/Documentation/input/joystick.txt)
sv: <h1>Styrspak</h1> Den här modulen hjälper till att kontrollera om styrspaken fungerar som den ska.<br />Om den levererar felaktiga värden för axlarna, kan du försöka lösa det med kalibrering.<br /> Modulen försöker hitta alla tillgängliga styrspaksenheter genom att kontrollera /dev/js[0-4] och /dev/input/js[0-4]<br />Listan med knappar visar knapparnas tillstånd på styrspaken, listan med axlar visar aktuellt värde för alla axlar.<br />Observera: den aktuella drivrutinen i Linux (för kärnan 2.4 eller 2.6) kan bara automatiskt identifiera<ul><li>2-axlars, 4-knappars styrspak</li><li>3-axlars, 4-knappars styrspak</li><li>4-axlars, 4-knappars styrspak</li><li>Saitek Cyborg "digitala" styrspakar</li></ul>(För detaljinformation kan du titta i Linux-filen source/Documentation/input/joystick.txt).

en: Device:
sv: Enhet:

en: Show trace
sv: Visa spår

en: PRESSED
sv: TRYCKT

en: Buttons:
sv: Knappar:

en: State
sv: Tillstånd

en: Axes:
sv: Axlar:

en: Value
sv: Värde

en: Calibrate
sv: Kalibrera

en: No joystick device automatically found on this computer.<br />Checks were done in /dev/js[0-4] and /dev/input/js[0-4]<br />If you know that there is one attached, please enter the correct device file.
sv: Någon styrspaksenhet hittades inte automatiskt på datorn.<br />Kontroller gjordes för /dev/js[0-4] och /dev/input/js[0-4].<br />Om du vet att en är ansluten, ange korrekt enhetsfil.

en: The given device name is invalid (does not contain /dev).
    Please select a device from the list or
    enter a device file, like /dev/js0.
sv: Det givna enhetsnamnet är ogiltigt (innehåller inte /dev).
    Välj en enhet i listan eller
    ange en enhetsfil som /dev/js0.

en: Unknown Device
sv: Okänd enhet

en: Device Error
sv: Enhetsfel

en: <qt>Calibration is about to check the precision.<br /><br /><b>Please move all axes to their center position and then do not touch the joystick anymore.</b><br /><br />Click OK to start the calibration.</qt>
sv: <qt>Kalibreringen ska just kontrollera precisionen.<br /><br /><b>Flytta alla axlar till den centrala positionen och rör därefter inte styrspaken.</b><br /><br />Klicka på OK för att starta kalibreringen.</qt>

en: Restored all calibration values for joystick device %1.
sv: Återställ alla kalibreringsvärden för styrspaksenhet %1.
