kcmkonq - en to sv translation catalogue (25 entries)

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Documents
sv: Dokument

en: Downloads
sv: Nerladdat

en: Music
sv: Musik

en: Pictures
sv: Bilder

en: Videos
sv: Videor

en: Public
sv: Delade

en: Templates
sv: Mallar

en: <h1>Paths</h1>
    This module allows you to choose where in the filesystem the files on your desktop should be stored.
    Use the "Whats This?" (Shift+F1) to get help on specific options.
sv: <h1>Sökvägar</h1>
    Denna modul låter dig välja var filer på skrivbordet lagras i filsystemet.
    Använd "Vad är det här?" (Skift+F1) för att få hjälp om specifika alternativ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Desktop path:
sv: Sökväg till skrivbord:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_desktopLocation)
en: This folder contains all the files which you see on your desktop. You can change the location of this folder if you want to, and the contents will move automatically to the new location as well.
sv: Denna katalog innehåller alla filer som du ser på skrivbordet. Du kan ändra plats på denna katalog om du vill, och innehållet kommer automatiskt att flyttas till den nya platsen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Documents path:
sv: Sökväg till dokument:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_documentsLocation)
en: This folder will be used by default to load or save documents from or to.
sv: Denna katalog kommer att användas som förval när du laddar eller sparar dokument.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Downloads path:
sv: Sökväg till nerladdat:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_downloadsLocation)
en: This folder will be used by default to save your downloaded items.
sv: Denna katalog kommer att användas som förval för att spara nerladdade objekt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Videos path:
sv: Sökväg till videor:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_videosLocation)
en: This folder will be used by default to load or save movies from or to.
sv: Denna katalog kommer att användas som förval när du laddar eller sparar filmer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Pictures path:
sv: Sökväg till bilder:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_picturesLocation)
en: This folder will be used by default to load or save pictures from or to.
sv: Denna katalog kommer att användas som förval när du laddar eller sparar bilder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Music path:
sv: Sökväg till musik:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_musicLocation)
en: This folder will be used by default to load or save music from or to.
sv: Denna katalog kommer att användas som förval när du laddar eller sparar musik.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Public path:
sv: Sökväg till delade:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_publicLocation)
en: This folder will be used by default to load or save public shares from or to.
sv: Denna katalog kommer att användas som förval för att läsa från eller spara till delade kataloger.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Templates path:
sv: Sökväg till mallar:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, kcfg_templatesLocation)
en: This folder will be used by default to load or save templates from or to.
sv: Denna katalog kommer att användas som förval när du laddar eller sparar mallar.
