kcmsmserver - en to sv translation catalogue (26 entries)

en: <h1>Session Manager</h1> You can configure the session manager here. This includes options such as whether or not the session exit (logout) should be confirmed, whether the session should be restored again when logging in and whether the computer should be automatically shut down after session exit by default.
sv: <h1>Sessionshanteraren</h1> Här kan du anpassa sessionshanteraren. Detta omfattar alternativ som till exempel om sessionsavslutningen (utloggningen) ska bekräftas, om sessionen ska återställas igen vid inloggning och om datorn normalt ska stängas av automatiskt efter sessionen avslutats.

en: The system must be restarted before manual session saving becomes active.
sv: Systemet måste startas om innan spara session manuellt aktiveras.

en: Restart
sv: Starta om

en: Failed to request restart to firmware setup: %1
sv: Misslyckades begära omstart till inställning av fast programvara: %1

en: Next time the computer is restarted, it will enter the UEFI setup screen.
sv: Nästa gång datorn startas om kommer den att gå till inställningsskärmen för UEFI.

en: Next time the computer is restarted, it will enter the firmware setup screen.
sv: Nästa gång datorn startas om kommer den att gå till inställningsskärmen för fast programvara.

en: Restart Now
sv: Starta om nu

[ctx: @title:group]
en: Logout Screen
sv: Utloggningsskärm

en: Show:
sv: Visa:

[ctx: @info]
en: When this setting is turned on, the logout confirmation screen will be shown when you log out, shut down, restart, press the power button, or click on buttons or menu items labeled <interface>Leave…</interface>.
sv: När inställningen sätts på, visas bekräftelseskärmen för utloggning när du loggar ut, stänger av, startar om, trycker på strömknappen eller klickar på knappar eller menyalternativ med beteckningen <interface>Lämna...</interface>.

[ctx: @title:group]
en: Session Restore
sv: Sessionsåterställning

en: On login, launch apps that were open:
sv: Vid inloggning, starta program som var öppna:

[ctx: @option:radio Automatic style of session restoration]
en: On last logout
sv: Vid senaste utloggning

[ctx: @option:radio Manual style of session restoration]
en: When session was manually saved
sv: När sessionen sparades manuellt

[ctx: @info]
en: A <interface>Save Session</interface> button will appear in the <interface>Application Launcher</interface> menu. When you click it, Plasma will remember the apps that are open and restore them on the next login. Click it again to replace the set of remembered apps.
sv: Knappen <interface>Spara session</interface> visas i menyn <interface>Programstart</interface>. När du klickar på den, kommer Plasma ihåg programmen som är öppna och återställer dem vid nästa inloggning. Klicka igen för att ersätta  programuppsättningen som är ihågkommen.

[ctx: @option:radio Here 'session' refers to the technical concept of session restoration, whereby the windows that were open on logout are re-opened on the next login]
en: Start with an empty session
sv: Starta med en tom session

en: Ignored applications:
sv: Ignorerade program:

en: Write apps' executable names here (separated by commas or colons, for example 'xterm:konsole' or 'xterm,konsole') to prevent them from autostarting along with other session-restored apps.
sv: Skriv programmens körbara namn här (skilda åt med kommatecken eller kolon, till exempel 'xterm:konsole' or 'xterm,konsole') för att förhindra dem från att starta automatiskt tillsammans med andra sessionsåterställda program.

[ctx: @title:group]
en: Firmware
sv: Fast programvara

[ctx: @label:check part of a sentence: After next restart enter UEFI/Firmware setup screen]
en: After next restart:
sv: Efter nästa omstart

[ctx: @option:check]
en: Enter UEFI setup screen
sv: Gå till inställningsskärm för UEFI

[ctx: @option:check]
en: Enter firmware setup screen
sv: Gå till inställningsskärm för fast programvara

note: i18n: ectx: label, entry (confirmLogout), group (General)
en: Confirm logout
sv: Bekräfta utloggning

note: i18n: ectx: label, entry (shutdownType), group (General)
en: Default leave option
sv: Förvalt alternativ när datorn lämnas

note: i18n: ectx: label, entry (loginMode), group (General)
en: On login
sv: Vid inloggning

note: i18n: ectx: label, entry (excludeApps), group (General)
en: Applications to be excluded from session
sv: Program som ska undantas från session
